Forum Budowlane - budownictwo, maszyny i urządzenia budowlane, opinie i porady ekspertów

Pompy tłokowe do igłofiltrów

Ocena: 0
1394

Klaudia Sp. z o.o. jako wiodący producent zestawów igłofiltrowych, jest także dystrybutorem kilku linii igłofiltrowych agregatów pompowych. Wiodącym w tym zakresie produktem, od wielu lat cieszących się wysokim uznaniem polskich użytkowników, są pompy tłokowe Geho-Clasal ZD900.

Pompy tłokowe Geho-Clasal ZD900, od lat należą do najczęściej stosowanych w Europie agregatów pompowych do obsługi zestawów igłofiltrowych i drenażu poziomego

Fot. Klaudia

Geho-Clasal to marka wywodząca się z Holandii, a pompy ZD900 obecne są na naszym rynku już od ponad 30 lat i cenione szczególnie za żywotność, skuteczność przy odwodnieniach igłofiltrami przy najniższych kosztach energii/paliwa.

Cechą, która daje pompie tłokowej ZD900 przewagę nad pompami wirnikowymi jest m.in. wydajność niezależna od całkowitej wysokości podnoszenia (z limitem 20 m – 2 bar), co w praktyce przekłada się na możliwość wydłużania linii tłocznej, czy dodawania przewyższeń bez zmniejszania się wydajności układu. Zjawisko takie, jest charakterystyczne dla pomp typu wyporowego, do których należą pompy tłokowe, w odróżnieniu od wirowych, które z założenia tracą na wydajności wraz ze wzrostem wysokości podnoszenia, jak również przy zwiększaniu się głębokości zasysania.

Efektem takiej konstrukcji, jest możliwość realnego pompowania z układu igłofiltrowego ilości do 95 m3/godz. wody lub powietrza, jak wynika to z nominalnych danych technicznych pompy. W praktyce przekłada się to na rekomendację do obsługi zestawów opartych o ilość do 80 sztuk igłofiltrów elastycznych lub ok. 50 sztuk igłofiltrów wyższej wydajności o średnicy 50–63 mm. Aby uzyskać porównywalny efekt za pomocą pompy wirnikowej, należałoby zastosować urządzenie o wydajności maksymalnej rzędu 160–200 m3/godz.

Agregaty Geho-Clasal ZD900 są dostępne zarówno w wersji z napędem elektrycznym, jak i spalinowym. Głównym zainteresowaniem, cieszą się przede wszystkim wyciszone agregaty pompowe ZD900 Silent Compact, napędzane sprawdzonym silnikiem Hatz 1D81. Agregat jest bardzo cichy, głośność maksymalna wynosi 47 dB(A) z 10 m, a obudowa dźwiękochłonna jest przeprojektowana w ostatnich latach z naciskiem na ergonomię, trwałość i łatwość logistyki. Spalanie maksymalne to 1,4 l/godz., jednak w praktyce wg relacji większości użytkowników mieści się w zakresie 0,9–1,3 l/godz.

ZD900 występuje także w specjalnej „hybrydowej” z dodatkowym silnikiem elektrycznym z możliwością zmiany rodzaju napędu, co jest atutem np. dla firm, które zależnie od projektu potrzebują różnego rodzaju napędu.

Cechą od zawsze kojarzoną z pompami ZD900 jest bardzo długa żywotność. Niczym nadzwyczajnym są urządzenia mające po 20–25 lat i przebiegi 40–50 tys. godzin, które przy regularnym serwisie i wymianie części ścierających się nie ustępują w kryterium skuteczności i bezawaryjności urządzeniom nowym.

Dodatkowym atutem pomp Geho-Clasal, jest fakt, że ich cała ich produkcja jest realizowana w Europie. Producent ma własne odlewnie i zakłady montażowe, co daje pełną kontrolę nad jakością zarówno materiałów, jak i wykonaniem. Przy zakupie urządzenia, na sekcję pompową można uzyskać nawet 5 lat gwarancji, co jest unikalną ofertą rynkową.

Na podstawie wielu referencji krajowych i światowych, można stwierdzić, że jednostki Geho-Clasal serii ZD to „klasyka tego gatunku”, a w niektórych krajach wiodąca marka wśród obecnie nabywanych pomp tłokowych. Pompy Geho-Clasal ZD900 są dostępne zarówno w ofercie sprzedaży, jak i wynajmu firmy Klaudia.

Źródło: Forum Budowlane, nr 10 (269) 2018

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: