Forum Budowlane - budownictwo, maszyny i urządzenia budowlane, opinie i porady ekspertów

Pojemniki do materiałów budowlanych

Ocena: 0
2735
Zakład Produkcji Opakowań Tarnopak Sp. z o.o. wytwarza różnego rodzaju pojemniki tekturowe i metalowe. Przeznaczone są do przechowywania i transportu różnego rodzaju materiałów sypkich i półpłynnych wykorzystywanych w budownictwie.

Bębny metalowe
Fot. ZPO Tarnopak


Bębny tekturowe bezobręczowe służą do transportu materiałów stałych, sypkich i półpłynnych o dużej lepkości. Pobocznica bębna skonstruowana jest z klejonej warstwowo tektury. Jeśli powierzchnia bębna zostanie zaimpregnowana, zwiększa się jego odporność na wilgoć, co ma znaczenie dla właściwości opakowania m.in. w transporcie morskim. Dno i wieko pojemnika może być wykonane z płyty pilśniowej, sklejki lub tektury.

W bębnach bezobręczowych dno i wieko mocowane jest przy pomocy dodatkowego pierścienia z tektury. Bębny mogą być zaopatrzone w uchwyty ułatwiające ich przemieszczanie. Bębny można ponadto wyposażyć w specjalne nadstawki, które umożliwiają umieszczanie ich na paletach. Pojemność bębnów wynosi od 10 do 300 l. Wysokość bębnów może być inna – w zakresie oferowanych przez producenta średnic. Także na zamówienie wnętrze pojemnika może być wyłożone papierem pokrytym silikonem. Pobocznicę bębna można polakierować na dowolny kolor.

Bębny tekturowe obręczowe przeznaczone są do transportu materiałów stałych, sypkich i półpłynnych o dużej lepkości, a także materiałów niebezpiecznych. Posiadają atest UN. Są przydatne tak w transporcie lądowym, jak i morskim.

Pobocznicę bębna wykonano z klejonej warstwowo tektury. Jego powierzchnia może być zaimpregnowana. Dno i wieko można wykonać z płyty pilśniowej, sklejki lub tektury. W przypadku bębnów obręczowych o średnicy wewnętrznej 392 mm elementy te mogą być wyprodukowane z blachy stalowej.

Bębny tekturowe obręczowe
Fot. ZPO Tarnopak


Bębny obręczowe posiadają wzmocnienia w postaci obręczy z blachy stalowej, mocowane na krawędziach pobocznicy. Zdejmowane wieko mocowane jest do bębna przy pomocy obręczy zaciskowej z zamkiem dźwigniowym. Pojemność tych pojemników mieści się w zakresie 20–300 l, ich średnica wewnętrzna wynosi od 312 do 550 mm. Producent może wykonać bębny obręczowe o dowolnej wysokości, w ramach dostępnych średnic.

Kolejnym rodzajem używanych w sektorze budowlanym pojemników, produkowanych przez firmę Tarnopak, są hoboki i bębny metalowe, przydatne do pakowania i transportu takich materiałów, jak smary, masy bitumiczne, materiały sypkie, półpłynne i płynne, a także materiały niebezpieczne (atest UN).

Pojemniki te wykonane są z blachy stalowej, można je także wykonać z blachy ocynkowanej. Dno zamocowano na stałe w sposób zapewniający szczelność bębna. Wieko może być zdejmowane (hobok), mocowane do pobocznicy przy pomocy obręczy zaciskowej z zamkiem dźwigniowym lub na stałe. W wieku montowanym na stałe można wykonać otwór wlewowy o średnicy 190 mm zamykany wciskanym wieczkiem lub otwór o średnicy ok. 52 mm, zamykany korkiem z tworzywa sztucznego. Bębny metalowe i hoboki mogą być malowane (na zewnątrz i wewnątrz) lakierami proszkowymi na dowolny kolor. Pojemność tych pojemników wynosi 20–57 l, średnica wewnętrzna – 298–357 mm, a wysokość od 330 do 565 mm.

Źródło: Forum Budowlane, nr 3 (166) 2010
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: