Forum Budowlane - budownictwo, maszyny i urządzenia budowlane, opinie i porady ekspertów

Podesty robocze Manitou

Ocena: 0
2205
Firma Manitou jest rozpoznawalna na świecie jako czołowy producent ładowarek teleskopowych. W swoim programie produkcyjnym posiada również wysokiej klasy podesty robocze – nożycowe oraz przegubowe, w wersji elektrycznej oraz z napędem spalinowym. Większość opisanych maszyn będzie można obejrzeć na targach Autostrada-Polska, na stoiskach dilerów Manitou – Intrac Polska (ZG 5) i BH Ruda (ZM 3).

Przegubowy podest elektryczny serii AETJ
Fot. Manitou

Podesty przegubowe elektryczne AETJ
Te 12- i 15-metrowe maszyny (120 AETJ C, 150 AETJ C) występują w wersjach „compact”, charakteryzujących się ograniczonymi wymiarami zewnętrznymi. Maksymalna wysokość robocza podestów wynosi odpowiednio 11,95 i 15,30 m. Kompaktowe modele dzięki swym stosunkowo niewielkim wymiarom zewnętrznym najczęściej wykorzystywane są w ciasnych magazynach, czy między gęsto ustawionymi maszynami produkcyjnymi. Kolejnym podestem w typoszeregu jest 170 AETJ L o wysokości roboczej 16,90 m. Dzięki przegubowemu wysięgnikowi zakończonemu ramieniem teleskopowym maszyny AETJ pozwalają sięgnąć do najdalszych i najtrudniej dostępnych miejsc, gdzie dostępność ograniczona jest regałami lub urządzeniami produkcyjnymi.

Podesty hybrydowe Bi-Energy
Ciekawym rozwiązaniem w ofercie Manitou jest napęd hybrydowy zastosowany w maszynach 150 AETJ Bi-Energy i 170 AETJ Bi-Energy. Dokładnie rzecz biorąc jest to połączenie napędu akumulatorowego ze spalinowym. Maszyny wyposażone w taki napęd mogą pracować wewnątrz pomieszczeń bez obawy zanieczyszczenia spalinami i dodatkowo bez problemu mogą być użytkowane na zewnątrz korzystając z silnika spalinowego bez potrzeby regularnego ładowania akumulatorów. Wyposażono je w koła o dużej średnicy wypełnione pianką, dzięki którym przy prześwicie 17,5 cm radzą sobie w trudnym terenie. Maszyny te są szczególnie polecane dla firm, których działalność polega na budowaniu i wykańczaniu obiektów typu hale magazynowe, produkcyjne czy też centra handlowe lub inne budowle o dużych gabarytach.

Podesty nożycowe elektryczne SEC/SE
Kolejną nowością w gamie maszyn Manitou są nożycowe platformy robocze z napędem elektrycznym i diesla. Wśród podestów elektrycznych Manitou oferuje trzy maszyny o wysokościach roboczych odpowiednio: 7,8 m (78 SEC), 10 m (100 SEC) oraz 120 SE o wysokości roboczej 12 m. Seria „nożycówek” SEC charakteryzuje się minimalną szerokością 0,81 m co pozwala na pracę w bardzo ograniczonych, wąskich miejscach. Ich konstrukcja sprawia, że wykorzystywane są w przestrzeniach zamkniętych, na równym podłożu, np. do prac wykończeniowych powierzchni magazynowych.


Nożycowa platforma robocza z napędem elektrycznym 100 SEC
Fot. Manitou


Podesty nożycowe spalinowe SC
Do pracy na wysokości, na zewnątrz w warunkach terenowych Manitou oferuje kompaktowe podesty nożycowe napędzane silnikami diesla. Są to modele 100 SC (wysokość robocza 10 m, nośność 567 kg) oraz 120 SC (12 m, 454 kg). Odpowiednią trakcję zapewnia hydrostatyczny napęd 4x4, duży prześwit oraz możliwość pokonywania wzniesień do 35% dla 100SC i 30% dla 120SC. W celu zapewnienia wydajnej pracy na nierównym terenie maszyny standardowo wyposażono w cztery stabilizatory z funkcją samopoziomowania oraz joystick proporcjonalnie sterujący wszystkimi ruchami.

Podesty przegubowe spalinowe ATJ
Podnośniki z ramieniem przegubowym serii ATJ zapewniają zasięg w każdej płaszczyźnie, na wysokość roboczą od 16,25 do 20 m i zasięg boczny od 9,1 do 12 m. Dzięki odpowiednio dobranej architekturze ramienia uzyskano kompromis pomiędzy maksymalną wysokością roboczą a zasięgiem bocznym, uzyskując jedne z najlepszych wartości tych parametrów na rynku. Proporcjonalny joystick umożliwia precyzyjne sterowanie wszystkimi ruchami maszyny, a maksymalny wysięg można uzyskać już po 40 s. Liczne zabezpieczenia (pedał bezpieczeństwa operatora, czujnik przeciążenia, czujnik przechyłu, elektryczna dodatkowa pompa awaryjnego opuszczania, pełne piankowe opony, negatywne hamulce) gwarantują operatorowi bezpieczną pracę na wysokości. Bardzo dobre właściwości trakcyjne uzyskiwane są dzięki trzem trybom jazdy (jedna oś skrętna, dwie osie skrętne, tryb kraba), dużemu prześwitowi wynoszącemu 32 cm oraz osi wahliwej.


Przegubowy podest spalinowy 160ATJ+
Fot. Manitou

Nowością jest 160ATJ+ z powiększonym koszem o wymiarach 2,4x0,9 m i udźwigu 400 kg w całym zakresie pracy, czyli o 70% większym niż w standardowych podestach.

Źródło: Forum Budowlane, nr 4 (179) 2011
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: