Forum Budowlane - budownictwo, maszyny i urządzenia budowlane, opinie i porady ekspertów

Podesty robocze

Ocena: 0
2975
Wygodną i swobodną pracę na elewacji budynków, a także obiektów przemysłowych zapewniają podesty/platformy robocze. Urządzenia te, dostępne w wersji jedno- i dwumasztowej oraz podwieszanej, są doskonałą alternatywą dla tradycyjnych rusztowań.

Podesty Torgar PW w praktycznym użyciu
Fot. Saltec


Hiszpański Torgar
Hiszpańska firma Saltec od chwili powstania w latach 60. jest jednym z liderów na rynku producentów podestów elewacyjnych. W swojej ofercie ma również windy towarowe oraz towarowo-osobowe. Urządzenia Saltec mają dopuszczenie producenta do stałego montażu co umożliwia zastosowanie ich w zakładach produkcyjnych. Najnowszym produktem w tej grupie są windy PT – dostępne w zmniejszonych gabarytach, przeznaczone do montażu w ciasnych instalacjach przemysłowych. Mogą być również montowane na wieżach żurawi wieżowych celem transportu operatora i serwisantów. Wszystkie produkty służące do transportu pionowego Saltec sprzedaje pod marką Torgar.

Najnowszym produktem firmy jest podest elewacyjny Torgar PW-6. Planowano go początkowo do sprzedaży na rynek japoński, gdzie miał pracować w ciasnych uliczkach. Jednak przy jego kompaktowych wymiarach, podstawa potrzebuje do rozbudowy pas terenu o szerokości tylko 1,5 m świetnie sprawdza się również w Europie. Cieszy się dużym powodzeniem zwłaszcza wśród firm zajmujących się renowacją zabytków. Lekka konstrukcja podestu pozwala na montaż na ulicach starówek a kompaktowe sekcje masztów ograniczają transport. Maszty wykonane są z pojedynczego profilu zamkniętego o przekroju prostokąta zamiast tradycyjnych spawanych kratownicowych sekcji. Podest może pracować na jednym lub na dwóch masztach do wysokości 120 m. Przy maksymalnej rozbudowie obsługuje ściany o szerokości 24,7 m, na pojedynczym maszcie może mieć szerokość 7 m. Zapewnia maksymalny udźwig 2000 kg lub ponad 1 t na maszt. Podstawa podestu wyposażona jest w kółeczka oraz talerze poziomujące, ułatwia to najazd na miejsce montażu i szybkie wypoziomowanie. Zasilanie elektryczne wymagane do pracy to tylko 4 kW na jeden maszt. Bezpieczeństwo gwarantuje system poziomowania platformy przy pracy w wersji dwumasztowej, niezależny hamulec odśrodkowy oraz postojowy hamulec elektryczny. Tradycyjne sterowanie przyciskami zastąpiono wygodnym w obsłudze joystikiem. Podest produkowany jest zgodnie z normą EN-1495, a wszystkie koła zębate w module 6. Taka konstrukcja w połączeniu z wykonaniem z cynkowanej na gorąco stali zapewnia długie i bezawaryjne użytkowanie.

Kolejną innowacją wprowadzoną przez Saltec w ostatnim roku są uniwersalne sekcje masztów. Sekcje mają długość 1,5 m. Jest to nowy typ masztu pasujący do większej ilości urządzeń marki Torgar. Zarówno windy towarowe jak i towarowo-osobowe czy podesty mogą poruszać się po tym samym typie masztu. Nie trzeba zatem mieć zapasów sekcji masztu do każdego urządzenia osobno, co zmniejsza koszty eksploatacyjne oraz upraszcza pracę techników i logistyków. Dodatkowym atutem jest możliwość wyposażenia masztu w dodatkową listwę zębatą dającą możliwość poruszania się dwóch różnych urządzeń po tym samym maszcie. Pozwala to np. na zamontowanie na maszcie podestu elewacyjnego windy towarowo-osobowej – obok pracujących przy elewacji na podeście pracowników możliwy będzie transport innych pracujących wewnątrz budynku, lub przy ciężkich pracach elewacyjnych dowóz dodatkowych materiałów bez konieczności zjazdu podestu do poziomu zero.

Dystrybutorem produktów marki Torgar jest krakowska firma Lambor, dysponująca biurem głównym w Krakowie oraz biurem handlowym w Warszawie.

Podesty masztowe Goian
Wyłącznym dystrybutorem urządzeń Goian w Polsce jest firma Layster Group. Podesty robocze masztowe Goian dostępne są w dwóch rodzajach GP 30 i GP 40. Mają podobną budowę, ale różnią się maksymalnym udźwigiem i konstrukcją kratownicy. Obydwa można zamówić w wersji jedno- lub dwumasztowej.

Odpowiednią wysokość podestu uzyskuje się poprzez zmontowanie określonej ilości segmentów masztu. Długość jednego segmentu wynosi 1,5 m. Podstawą masztu jest baza stacjonarna z rozkładanymi czterema ramionami. Ramiona podstawy można rozstawić w pięciu różnych opcjach, co umożliwia zmontowanie podestu jak najbliżej ściany budynku.


Podest roboczy Goian GP 40 w wersji jednomasztowej
Fot. Layster


Podest roboczy Goian GP 30 zbudowany jest na bazie masztu trójkątnego. Lekka konstrukcja ułatwia montaż i demontaż urządzenia. Polecany jest pod budownictwo mieszkaniowe wielorodzinne, a także mniejsze budowle handlowo-usługowe. W wersji jednomasztowej maksymalny udźwig wynosi 1275 kg. Podest umożliwia przebywanie dwóch pracowników z ładunkiem. Szerokość platformy roboczej można skonfigurować od 3,9 do 9,9 m. W przypadku wersji dwumasztowej na platformie mogą pracować cztery osoby, a maksymalny udźwig wynosi 3100 kg. Podest można zamówić do szerokości 29,12 m. Powyżej wysokości wolnostojącej, podest należy kotwić do budynku co 9 m. Maksymalna wysokość, do jakiej może pracować podest to 100 m.

Seria podestów Goian GP 40 przeznaczona jest do obsługi większych budowli. Konstrukcja masztu oparta na czterokątnej kratownicy skutkuje większą stabilnością i udźwigiem aż do 4550 kg. Możliwość przebywania sześciu pracowników na platformie (w opcji dwumasztowej) i szerokość do 29,56 m znacznie skraca czas wykonania prac elewacyjnych lub remontowych. Wysokość wolnostojąca wynosi 9 m.

Podobnie jak w modelu GP 30 powyżej wysokości wolnostojącej wznoszenie masztu wykonuje się kotwiąc kratownice do budynku co 9 m. Napęd platformy zrealizowany jest za pomocą elektrycznie sterowanej przekładni z listwą zębatą.

Podwieszane aluminiowe platformy Alta
Produkowane przez firmę Tractel Secalt platformy Alta docierają swobodnie do wszystkich miejsc na fasadzie budynku, są lekkie i łatwe w transporcie, proste w montażu, bezpieczne w użytkowaniu i co najważniejsze bardzo trwałe.

Wyjątkowa koncepcja tych urządzeń polega na tym, że z elementów o długości 2 i 3 m, można zbudować platformy robocze o długości od 2 do 18 m. Istnieją też platformy dwupoziomowe, z dwoma pokładami roboczymi oraz cała grupa platform specjalistycznych robionych na indywidualne zamówienie (np. do serwisowania łopat elektrowni wiatrowych, czyszczenia kotłów w elektrowniach tradycyjnych, czy podwieszane stanowiska do serwisowania mostów).

Siłą napędową platform roboczych Alta są elektryczne (2 i 3 fazowe) bądź pneumatyczne wciągniki linowe Tirak z certyfikatem do wożenia ludzi, spełniające normę bezpieczeństwa EN 1808. Są to najwyższej jakości urządzenia działające na zasadzie przeciągania liny zwane również wciągarkami ciernymi. Nazwa pochodzi od koła ciernego, które napędza linę nośną. W zależności od wielkości platformy stosowane są wciągi o udźwigu: 300, 500, 800 lub 1000 kg. Oprócz wersji Solo i Mono L wyposażonych w pojedyncze wciągi pozostałe modele mają dwa napędy nośne. Aby spełnić surowe normy bezpieczeństwa każdy Tirak wyposażony jest w zintegrowany system zabezpieczający, zawierający wyłącznik przeciążeniowy, odśrodkowy i elektromagnetyczny hamulec oraz ręczny system zjazdowy. Wszystkie komponenty mają stopień ochrony IP55. Kompaktowa budowa oraz niska masa tych urządzeń dodatkowo wpływa na wygodę i bezpieczeństwo użytkowania.


Platforma Alta z jarzmami zewnętrznymi. W opcji dostępne są jarzma ramowe lub typu C
Fot. Tractel


Każda platforma Alta wyposażona jest w podwójny system linowy składający się z liny nośnej i liny asekuracyjnej. Aby praca na wysokości była bezpieczna, oprócz potrójnego systemu bezpieczeństwa w samym wciągu, zastosowano system samohamowny zainstalowany na linie asekuracyjnej. Są to urządzenia Blocstop aktywujące szczęki hamulcowe w momencie, gdy lina nośna przestaje być napięta lub platforma za szybko zaczyna opadać.

Platformy Alta to unikalna propozycja dla wszystkich firm związanych z budownictwem oraz pracami renowacyjnymi. Bardzo wytrzymałe, lekkie i z możliwością dostosowania do każdego zastosowania sprawdzą się idealnie zarówno podczas renowacji fasady budynku jak i serwisowania mostu, elektrowni czy wieży ciśnień.


Podwieszana aluminiowa platforma Alta z dwoma pokładami roboczymi
Fot. Tractel


Kompletny zestaw instalacyjny platformy roboczej Alta składa się z: aluminiowych podestów wraz z barierkami (ilości oraz rozmiary dobierane stosownie do potrzebnej długości całej platformy); jarzm zaczepowych (trzy rodzaje do wyboru w zależności od aplikacji) wyposażonych we wciągi elektryczne lub pneumatyczne Tirak wraz z systemem przeciwspadkowym Blocstop (opcjonalnie wersja z wciągiem ręcznym korbowym Scafor); zestawu lin wraz z wysięgnikami dachowymi Portafix lub uchwytami gzymsowymi Omega.

Sprzedażą i wynajmem platform Alta w Polsce zajmuje się firma Tractel Polska. 

Źródło: Forum Budowlane, nr 8 (207) 2013
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: