Forum Budowlane - budownictwo, maszyny i urządzenia budowlane, opinie i porady ekspertów

Piaskowanie powierzchni betonowych i stalowych

Ocena: 0
2541
Do czyszczenia betonu i stali stosuje się różne metody piaskowania. Szczególną uwagę zwraca hydropiaskowanie, które eliminuje emisję szkodliwego pyłu krzemowego. Jednym z dostawców urządzeń stosowanych w tej metodzie jest firma Oertzen.

Fot. von Oertzen

Hydropiaskowanie
Hydropiaskowanie jest metodą, która pozwala wyeliminować emisję szkodliwego, skoncentrowanego pyłu krzemowego. Ścierniwo jest dodawane do strumienia wody przepływającej pod wysokim ciśnieniem (do 650 bar). Ochrona dróg oddechowych operatora czy zabudowywanie miejsca pracy nie są w tym przypadku wymagane.

Hydropiaskowanie jest możliwe już przy użyciu stosunkowo niewielkich myjek wysokociśnieniowych i odpowiednio wydajnych głowic mieszających. Dostępne są też różne rodzaje dysz do hydro-piaskowania (generujące mocno skupiony strumień, np. do odkrywania zbrojeń, lub szerokokątne do prac wielkopowierzchniowych). Im większa wydajność mechaniczna agregatu wysokociśnieniowego (ilość i ciśnienie wody, moc silnika), tym mniejsze zużycie ścierniwa oraz potrzebny nakład czasu i pracy dla oczyszczenia każdego m² powierzchni. Mniejsze urządzenia, z silnikami do 11 kM (8,3 kW) nadają się szczególnie do prac na niedużych powierzchniach (balkony, balustrady, fragmenty elewacji). Większe urządzenia są wielokrotnie bardziej wydajne i przeznaczone do czyszczenia dużych powierzchni.

Rozwiązania Oertzen
Firma von Oertzen GmbH jest producentem i dostawcą przemysłowych systemów do oczyszczania powierzchni betonowych i stalowych metodą hydropiaskowania, które można przeprowadzać przy użyciu standardowo produkowanych myjek wysokociśnieniowych. Należy tylko zamienić dysze wodne dostarczane z myjkami na specjalne głowice, mieszające wodę ze ścierniwem. Wewnątrz głowic woda pompowana z dużą prędkością i pod wysokim ciśnieniem zostaje przetłoczona przez dyszę Venturiego. Wywołane dzięki temu podciśnienie samodzielnie zasysa odpowiednią ilość ścierniwa. Następnie strumień wody z dodatkiem ścierniwa kierowany jest przez dyszę ceramiczną na czyszczoną powierzchnię.

Dysza ceramiczna z odpornego na ścieranie węglika boru zapewnia odpowiedni kąt rozwarcia strumienia ściernego. Odpowiednią odporność na ścieranie zapewnia jej wysoka twardość (9,9 w skali Mohs’a, dla porównania – diament 10 w skali Mohs’a).


Fot. von Oertzen

Ścierniwo może być automatycznie zasysane w zależności od parametrów myjki wysokociśnieniowej do 20 m wzwyż, a przy dodatkowym osprzęcie nawet do 60 m. Dzięki temu nie jest konieczne jego transportowanie np. na rusztowania. W zależności od klasy betonu, można stosować ścierniwo o frakcjach między 1,0 a 3,0 mm.

Niektóre urządzenia oferują na tyle wysokie ciśnienie robocze (np. 500 lub 1000 bar), że w wielu przypadkach wystarczy mycie czystą wodą, aby usunąć osady, stare powłoki malarskie, tynk, uszkodzone fragmenty. Odpowiednią głowicę można wtedy dodatkowo stosować do naprawy uszkodzonej powierzchni betonowej lub do usuwania korozji ze zbrojeń. Podczas pracy na niewielkich powierzchniach doskonale sprawdza się głowica Tajfun, przeznaczona do odkrywania i usuwania korozji ze zbrojeń.

Przegląd urządzeń
Program produkcyjny firmy von Oertzen obejmuje szereg różnego typu agregatów strumieniowych do oczyszczania i obróbki powierzchni betonowych. Agregaty wyposażone są w różne rodzaje zasilania (elektryczne i z silnikami spalinowymi) i stosuje się je z różnymi dyszami wysokociśnieniowymi. Niektóre przeznaczone są do prac na wysokościach (nawet ponad 250 m ponad miejscem pracy agregatu).

Efektywność zebranych w tabeli urządzeń jest liniowo zależna od wydajności hydrodynamicznej myjek wysokociśnieniowych – od mocy silnika, od uzyskiwanego ciśnienia roboczego i ilości przepompowywanej wody. Wydajność (m2/h) z kolei zależy od rodzaju zanieczyszczenia, ścierniwa oraz klasy betonu. Przyjmuje się, że średnio każdy dodatkowy kM mocy silnika myjki, pozwala na oczyszczenie ok. 1,5 m²/h więcej.


Źródło: Forum Budowlane, nr 1 (164) 2010
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: