Forum Budowlane - budownictwo, maszyny i urządzenia budowlane, opinie i porady ekspertów

Pentruder - wydajne cięcie betonu

Ocena: 0
1305
Pentruder to piła, a w zasadzie system szwedzkiej firmy Tractive, przeznaczony do cięcia zbrojonego betonu. Charakteryzuje się dużą wydajnością, szybkim montażem oraz demontażem oraz niewielką wagą.

Piła ścienna Tractive Pentruder 8-20 iQ – komplet bez tarczy
Fot. Tractive


Piła ścienna Tractive Pentruder 8-20 iQ jest nie tylko bardzo wydajna podczas wszelkich prac związanych z cięciem betonu, ale również prosta w obsłudze. Uzyskano to dzięki silnikowi HF (wysokiej częstotliwości), który może być łatwo i szybko (w ciągu kilu sekund) zdjęty z głowicy, oraz funkcjonalnemu szybkozłączu tarczy tnącej.

W urządzeniu używane są silniki HF o mocy wyjściowej 15, 18, 22 i 27 kW. Przy użyciu silników o  mocach 22 i 27 kW maszyna tnie z łatwością najtwardszy beton ze zbrojeniem. Silnik HF 22 kW, w połączeniu z niższą prędkością głowicy 8-20 iQ, jest dedykowany do cięcia betonu z twardym  kruszywem i wysoką koncentracją stali. Silnik ten pozwala na pracę tarczami o średnicy do 2000 mm i uzyskanie maksymalnej głębokości cięcia 915 mm. Dzięki 4–biegowej przekładni, Pentruder 8-20 iQ dysponuje bardzo wysokim momentem obrotowym na wszystkich prędkościach wrzeciona.

Przemyślana konstrukcja, połączona z najlepszymi materiałami, sprawia, iż piły Pentruder mają najlepszy stosunek efektywności do wagi. Części składowe zostały tak zoptymalizowane, aby zminimalizować ciężar produktu końcowego, a jednocześnie zapewnić wysoką wytrzymałość i jakość. Pomimo swojej bardzo dużej mocy i wydajności waga głowicy wynosi tylko 25,5 kg, w tym 18 kg to masa silnika o mocy wyjściowej 22 kW.

Warto także wspomnieć o specjalnie zaprojektowanym systemie posuwu, który sprawia, że piła zawsze pracuje z maksymalną mocą, a cięcie jest gładkie i niezakłócone.


Pentruder 8-20 iQ podczas cięcia tarczą o średnicy 2 m
Fot. Tractive


Pentruder dysponuje bogatą gamą akcesoriów dodatkowych, które obejmują: szyny, stopę szyny symetryczną, stopę szyny ustawianą kątowo, blok łączący, ogranicznik szyny, osłony standardowe, wózek transportowy do pił HF, flanszę tarczy, flanszę do cięcia przy ścianie. Wszystkie akcesoria doskonale współdziałają z piłą i niewątpliwie w wielu przypadkach ułatwiają pracę operatorowi.

Jak zaznaczono we wstępie Pentruder jest prawdziwie modułowym systemem bazującym na szynach piły ściennej. Szyna ta jest używana również do piły linowej i wiertnic, ale także innych aplikacji. Dzięki systemowi komunikacji cyfrowej możliwe jest używanie tego samego urządzenia zasilającego Pentpak 427, tego samego silnika HF, przewodów i zdalnego sterowania nie tylko do pił ściennych, lecz również linowych i wiertnic Pentruder.

Wyłącznym dystrybutorem i autoryzowanym serwisem pił Tractive w Polsce jest firma BMTG Marek Gelbert.

Źródło: Forum Budowlane, nr 12 (187) 2011
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Polecane firmy

Polecamy

Polecamy

Które z niżej wymienionych minikoparek są Ci najlepiej znane?GŁOSUJ

Jakie znasz koparki kołowe z napędem elektrycznym?

GŁOSUJ