Strona główna | Techniki i technologieOszczędniej i wydajniej z koparką KX042-4

Oszczędniej i wydajniej z koparką KX042-4

Nowa koparka Kubota KX042-4 zastąpiła niezawodny, doskonale znany i cieszący się uznaniem model KX121-3. Jest niezwykle oszczędna. Mimo niewielkich rozmiarów i wagi można ją wykorzystać do realizacji najcięższych zadań. Nowa 4-tonowa maszyna w całości produkowana jest w Japonii.

Koparka KX042-4 zastąpiła niezawodny model KX121-3. Jest nie tylko oszczędna, ale także bardzo wydajna
Fot. Kubota


Jak przystało na japońską markę, nowa koparka napędzana jest oczywiście w najnowszym silnikiem Kubota D1803 CR Tier 4 o pojemności 1826 cm3 i mocy 39,4 KM (29 kW).

Producent postarał się, aby maszyna była ekonomiczna. Systemy Power Mode i Eco Mode sprawiają, że oszczędzane jest paliwo (od 12 do nawet 20%), a do atmosfery emitowanych jest mniej szkodliwych substancji. Przede wszystkim jednak, dają operatorowi możliwość wyboru ustawień w zależności od pracy, jaką w danym momencie wykonuje. Dodatkową funkcją wpływającą na zmniejszenie zużycia paliwa jest Auto Idling, która po 4 s bezczynności sprawia, że obroty silnika spadają do nominalnych.

System hydrauliczny Load Sensing o przepływie oleju 92,4 l/min pozwala operatorowi wykorzystać maszynę w najcięższych aplikacjach. Seryjnie montowane są dwie instalacje hydrauliczne na ramieniu, sterowane są proporcjonalnie (kolebki do płynnej kontroli znajdują się na dżojstikach) co sprawia, że z łatwością można podłączyć wszelki osprzęt dodatkowy. Aux 1 ma wydajność 65 l/min oleju, natomiast Aux 2 37 l/min. Koparkę można również zamówić z głowicą Powertilt, szybkozłączem oraz dodatkową instalacją do hydraulicznego chwytaka.

Na zwiększoną wydajność podczas niwelacji terenu, wpływa montowany seryjnie system Auto Shift odpowiadający za zmianę prędkości jazdy w zależności od obciążenia. Dodatkowym atutem jest zastosowanie funkcji „pływającego lemiesza”.

Operator nie może narzekać na komfort. Przestronna kabina oferuje więcej miejsca na nogi w porównaniu do starszego modelu KX121-3. Zastosowano w pełni amortyzowany oraz regulowany fotel oraz umiejscowiony z przodu kabiny charakterystyczna dla serii „4” wyświetlacz. Opcjonalnie można zamontować klimatyzację.

Źródło: Forum Budowlane, nr 6 (253) 2017
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
TEMAT MIESIĄCA
Narzędzia diamentowe do przecinarek ręcznych

Husqvarna oferuje narzędzia diamentowe do cięcia wszystkich materiałów budowlanych. Znajdują one zastosowanie we wszelkiego typu przecinarkach ręcznych i nie tylko. Szwedzki producent wytwarza elementy wyłącznie we własnych fabrykach. Dostępne są tarcze, pierścienie do przecinarek pierścieniowych, łańcuchowych, po standardowe tarcze diamentowe od mniej intensywnej pracy po najcięższe zastosowania. Czytaj dalej
POLECAMY