Forum Budowlane - budownictwo, maszyny i urządzenia budowlane, opinie i porady ekspertów

Oszczędniej i wydajniej z koparką Kubota KX042-4

Ocena: 0
9131
Nowa koparka Kubota KX042-4 zastąpiła niezawodny, doskonale znany i cieszący się uznaniem model KX121-3. Jest niezwykle oszczędna. Mimo niewielkich rozmiarów i wagi można ją wykorzystać do realizacji najcięższych zadań. Nowa 4-tonowa maszyna w całości produkowana jest w Japonii.

Koparka KX042-4 zastąpiła niezawodny model KX121-3. Jest nie tylko oszczędna, ale także bardzo wydajna
Fot. Kubota


Jak przystało na japońską markę, nowa koparka napędzana jest oczywiście w najnowszym silnikiem Kubota D1803 CR Tier 4 o pojemności 1826 cm3 i mocy 39,4 KM (29 kW).

Producent postarał się, aby maszyna była ekonomiczna. Systemy Power Mode i Eco Mode sprawiają, że oszczędzane jest paliwo (od 12 do nawet 20%), a do atmosfery emitowanych jest mniej szkodliwych substancji. Przede wszystkim jednak, dają operatorowi możliwość wyboru ustawień w zależności od pracy, jaką w danym momencie wykonuje. Dodatkową funkcją wpływającą na zmniejszenie zużycia paliwa jest Auto Idling, która po 4 s bezczynności sprawia, że obroty silnika spadają do nominalnych.

System hydrauliczny Load Sensing o przepływie oleju 92,4 l/min pozwala operatorowi wykorzystać maszynę w najcięższych aplikacjach. Seryjnie montowane są dwie instalacje hydrauliczne na ramieniu, sterowane są proporcjonalnie (kolebki do płynnej kontroli znajdują się na dżojstikach) co sprawia, że z łatwością można podłączyć wszelki osprzęt dodatkowy. Aux 1 ma wydajność 65 l/min oleju, natomiast Aux 2 37 l/min. Koparkę można również zamówić z głowicą Powertilt, szybkozłączem oraz dodatkową instalacją do hydraulicznego chwytaka.

Na zwiększoną wydajność podczas niwelacji terenu, wpływa montowany seryjnie system Auto Shift odpowiadający za zmianę prędkości jazdy w zależności od obciążenia. Dodatkowym atutem jest zastosowanie funkcji „pływającego lemiesza”.

Operator nie może narzekać na komfort. Przestronna kabina oferuje więcej miejsca na nogi w porównaniu do starszego modelu KX121-3. Zastosowano w pełni amortyzowany oraz regulowany fotel oraz umiejscowiony z przodu kabiny charakterystyczna dla serii „4” wyświetlacz. Opcjonalnie można zamontować klimatyzację.

Źródło: Forum Budowlane, nr 6 (253) 2017
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: