Forum Budowlane - budownictwo, maszyny i urządzenia budowlane, opinie i porady ekspertów

Nowoczesne wytwórnie betonu

Ocena: 0
2041
Współczesne, nowoczesne wytwórnie betonu są kompletnymi, gotowymi fabrykami. Ich stopień zaa-wansowania technicznego oraz automatyczna kontrola procesu produkcji pozwalają na jednoosobową obsługę – tylko przez operatora węzła. Dużym atutem jest także możliwość produkcji betonu przez cały rok kalendarzowy.Na zdjęciach pokazano wytwórnię Mobilmat Mo 120
Fot. Alltech

Firma Alltech, przedstawiciel niemieckiego producenta wytwórni betonu Wiggert, oferuje nowoczesne mieszalnie i betonownie z mieszarkami planetarnymi, i dwuwałowymi wraz ze sterowaniem komputerowym i mikroprocesorowym. Każde rozwiązanie dobierane jest pod indywidualne potrzeby nabywcy, co zapewnia najwyższą wydajność i jakość produkcji. W zależności od przeznaczenia Alltech proponuje dwie grupy urządzeń.

Pierwsza to profesjonalne betonownie szybkoprzestawne i stacjonarne do produkcji betonu towarowego o wydajności od 20 do 240 m3/godz. W ofercie jest pełen zakres betonowni stosowanych w budownictwie. Można je podzielić na trzy rodziny:
  • Mobilmat – charakteryzujące się rzędowymi silosami kruszyw i wagą na podajniku taśmowym,
  • Centromat – z ważonym wózkiem podającym kruszywo do mieszarki,
  • Economat – betonownie o najtańszych rozwiązaniach technicznych z zachowaniem mieszarek i systemu dozowania zapewniających najwyższą jakość mieszanki. Zastosowane rozwiązania są szczegółowo uzgadniane z przyszłym użytkownikiem i uwzględniają m.in. właściwości placu (np. plac pochyły) oraz możliwości wykonawcze.


Fot. Alltech

Druga grupa to betonownie stacjonarne, jednomieszalnikowe i wielomieszalnikowe wraz z automatyką sterowania kompletnych linii do produkcji betonów dla zakładów prefabrykacji(w tym także kostki brukowej). Betonownie te obejmują przygotowywanie mieszanek wymaganych dla maszyn do produkcji kostki brukowej, betonów fakturowych i barwionych, filigranów oraz tradycyjnych prefabrykatów betonowych. Mają opcję automatycznego mycia oraz możliwość automatycznego dozowania wielu barwników w tym przygotowywania mieszanek do produkcji kostki wielokolorowej (melanże). Jako jeden z nielicznych Alltech oferuje maszyny dostosowane do zamiennej produkcji betonu na kostki brukowe i betonu towarowego. Powyższe rozwiązania wyposażone są w automatyczne układy sterowania, które zapewniają ciągłą i jednorodną produkcję niezależnie od zmian temperatury zewnętrznej, czy wilgotności dostarczanego do produkcji kruszywa. Nad odpowiednim składem mieszanki czuwają elektroniczne układy dozująco-ważące, o odpowiedni stosunek W/C dbają sondy mikrofalowe w mieszarkach, a przed brakiem cementu podczas produkcji przestrzega układ kontroli napełnienia silosów cementu.

Betonownie Wiggert dysponują wymaganym, pełnym zakresem dopuszczeń w zakresie ochrony, obsługi i bezpieczeństwa. Ich projektowanie i nadzór produkcyjny odbywa się zgodnie ze standardami jakościowymi ISO oraz ASTM (duży procent produkcji lokowany jest na rynkach amerykańskich). Urządzenia posiadają certyfikaty jakości, takie jak TÜV, GS.

Firma Alltech ma w ofercie również nowoczesny osprzęt wytwórni betonu koncernu WAM Group, a także układy dozowania domieszek i barwników Wuerschum.

Źródło: Forum Budowlane, nr 7 (182) 2011
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: