Forum Budowlane - budownictwo, maszyny i urządzenia budowlane, opinie i porady ekspertów

Nowoczesne oleje hydrauliczne

Ocena: 0
3750
Na budowach wykorzystywana jest duża ilość różnego typu maszyn – koparek, spychaczy, ładowarek dźwigów itp. Ich praca w większości oparta jest o napędy hydrauliczne. Te z kolei, do bezawaryjnej pracy, potrzebują odpowiedniej jakości olejów hydraulicznych.

Ubytek masy łopatek podczas badań na pompie Vickersa w zależności o klasy jakości oleju hydraulicznego
Rys. Orlen Oil


Olej hydrauliczny ma za zadanie przenieść energię z napędu hydraulicznego (np. pompa) do elementów wykonawczych (np. siłownik). Ponadto spełnia funkcje dodatkowe: odprowadza ciepło, smaruje ruchome części, odprowadza zanieczyszczenia stałe, uszczelnia, zmniejsza zużycie części, zabezpiecza przed działaniem wody i przed korozją.

Dla zapewnienia prawidłowego działania układu hydraulicznego dobierając ciecz hydrauliczną należy mieć również na uwadze: lepkość kinematyczną, stabilność na utlenianie – odporność oleju na szybkie starzenie, brak skłonności do pienienia, wysoki wskaźnik lepkości, szybkie wydzielanie powietrza, odpowiednią pompowalność w najniższej temperaturze otoczenia.


Kolejne klasy jakościowe wg ISO i DIN stawiają coraz bardziej wyśrubowane wymagania, które muszą spełnić oleje hydrauliczne.

Współczesne oleje hydrauliczne muszą zawierać w swoim składzie dodatki przeciwzatarciowe typu EP (extereme preasure) i przeciwzużyciowe AW (anty wear), których zadaniem jest zmniejszenie zużycia eksploatacyjnego współpracujących elementów ruchomych. Np. minimalizowanie zużycia elementów pomp na wskutek działań wysokich ciśnień.

Oleje hydrauliczne powinny także cechować się bardzo niską skłonnością oleju do pienienia. Powstanie piany w układzie stwarza niebezpieczeństwo wycieku, dodatkowego napowietrzenia oleju, co w konsekwencji może doprowadzić do zakłócenia sygnału sterującego lub zerwania filmu olejowego. Aby zapobiec takim przypadkom olej hydrauliczny powinien zawierać dodatki antypienne.


Rys. Orlen Oil

Olej hydrauliczny powinien również być odporny na hydrolizę i tworzenie emulsji. W kontakcie z wodą nie powinien tworzyć trwałych emulsji tzn. powinien szybko separować wodę. Aby oleje hydrauliczne szybko separowały wodę wprowadza się do ich składu dodatki poprawiające deemulgowalność. Wiadomym jest, że olej hydrauliczny kontaktuje się z metalowymi częściami maszyn, co powoduje konieczność wprowadzenia odpowiednich dodatków zapewniających maksymalną ochronę przed korozją. Zdarza się również, że olej hydrauliczny narażony jest na pracę w podwyższonej temperaturze np. 60°C, co może spowodować szybszą jego degradację. Aby zapobiec temu zjawisku do oleju wprowadza się inhibitory utleniania. Olej nie powinien również powodować pęcznienia czy kruszenia elastomerów.

Podstawowym kryterium doboru oleju hydraulicznego jest lepkość. Duża wartość poprawia właściwości smarne i uszczelniające, ale również powoduje duże opory wewnętrzne i opóźnienie w płynnej pracy układu. Lepkość kinematyczna jest również powiązana z temperaturą rozruchu i pracy oleju.


Nowoczesne maszyny i urządzenia wymagają od olejów pracy w podwyższonych temperaturach przy zwiększonym ciśnieniu, dlatego zasadnym jest stałe monitorowanie liczby kwasowej oleju z czasie eksploatacji, znaczny wzrost jej wartości w porównaniu do wartości wyjściowej może świadczyć o zużyciu oleju. Bardzo dużym zagrożeniem dla bezpiecznej i prawidłowej pracy układu jest czystość oleju hydraulicznego.

Producent oleju gwarantuje wymaganą klasę czystości w opakowaniu, należy jednak stale monitorować zanieczyszczenia w układzie i przeprowadzać okresową filtrację oleju.

Mając powyższe na uwadze Orlen Oil przygotował kompletną ofertę olejów hydraulicznych. Produkty mają aprobaty znanych producentów pomp hydraulicznych takich, jak: Vickers, Denison, Cincinnati, Bosch. Ponadto firma posiada specjalistyczny serwis olejowy, który służy poradą, a za pomocą tzw. ruchomych laboratoriów przeprowadza bieżącą diagnostykę oleju.

Orlen Oil produkuje środki smarne w oparciu o najwyższe światowe i krajowe standardy. Posiada certyfikat zarządzania jakością ISO 9001:2008, 14001:2004 oraz AQAP 2110:2009.

Źródło: Forum Budowlane, nr 2 (177) 2011
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Polecane firmy

Polecamy

Polecamy

Które z niżej wymienionych minikoparek są Ci najlepiej znane?GŁOSUJ

Jakie znasz koparki kołowe z napędem elektrycznym?

GŁOSUJ