Forum Budowlane - budownictwo, maszyny i urządzenia budowlane, opinie i porady ekspertów

Nowe produkty w rodzinie Carbotech

Ocena: 0
5165
Rodzina produktów Carbotech włoskiej produkcji Cifa cały czas się powiększa. Przed trzema laty odbyła się premiera pierwszych dwóch pomp do mieszanki betonowej z karbonowym wysięgnikiem – K45H i K62H, a tymczasem podczas targów bauma 2013 zaprezentowane zostały kolejne trzy nowe maszyny z tej serii.

Nowa pompa K80H z 80-metrowym wysięgnikiem
Fot. Cifa

Pompy o zasięgu od 25 do 80 m uzupełniają gamę produktów Carbotech na rynku europejskim, oferując coraz dłuższe, lżejsze i bardziej wytrzymałe wysięgniki. Po sukcesie pompy K45H, której sprzedano wiele egzemplarzy od Włoch po Turcję, od Danii przez Albanię po Niemcy (Heidelberg Beton ma już trzy sztuki z tej serii) Departament Badań i Rozwoju Cifa przygotował trzy nowe maszyny, z których każda bije nowy rekord – pompy K80H i K39H oraz gruszkopompę MK25H.

Europejska rekordzistka
Modelem najbardziej innowacyjnym i zaawansowanym jest pompa K80H z najdłuższym wysięgnikiem jaki kiedykolwiek wyprodukowano na rynek europejski. Jej przedpremiera odbyła się pod koniec 2011 roku w Chinach. 80 m wysięgu, 7 ramion (w tym 4 ostatnie z karbonu), system składania i rozkładania „RZ” to główne zalety pompy, którą zamontowano na 7-osiowym pojeździe specjalnym, dostosowanym do transportu drogowego.

Testy przeprowadzane przez cały 2012 rok potwierdziły zarówno dużą odporność, jak i wytrzymałość pompy. Przewidziana do pompowania na duże wysokości lub powierzchnie trudno dostępne dla standardowych wysięgów, pompa K80H trafiła do Księgi Rekordów Guinessa. Rekord ten został już jednak pobity przez prototypową pompę produkcji Cifa i Zoomlion – oznaczoną symbolem 101, zaprezentowaną po raz pierwszy na targach bauma Shanghai 2012.

Najdłuższa pompa na trzech osiach
Kolejnym rekordem, którym może poszczycić się Cifa, jest pompa o najdłuższym możliwym wysięgu przeznaczona do zamontowania na 3-osiowym podwoziu. Podczas, gdy konkurencja osiąga maksymalnie wysokość 36 m przy użyciu 4 ramion, Cifa oferuje dodatkowe 3 m tym, którzy pracują na ograniczonych rozmiarowo budowach miejskich z niewielką ilością miejsca na rozstawienie i małymi limitami nacisku na osie na drogach dojazdowych. Lekka i wytrzymała, zgodna z dopuszczalnymi limitami nacisków wyznaczonymi przez europejskie przepisy na poziomie 26 t, pompa K39H dysponuje 5-ramiennym wysięgnikiem, z systemem składania „RZ”, i dwoma ostatnimi ramionami wykonanymi z kompozytu. Lekka konstrukcja nie powoduje przy tym ograniczenia w stosowaniu bogatego wyposażenia dostępnego w serii Carbotech, jak: unowocześniony system stabilizacji K-Tronic, podwójny rurociąg Cifa LLP, czy nowy system sterowania i diagnostyki z wyświetlaczem.

Maszyna przeszła pozytywnie wszystkie próby w terenie, jak i testy na budowach, przeprowadzone przez firmę Villagrossi Spa (jedną z najbardziej renomowanych z regionu północnych Włoch), która używała prototypu przez kilka miesięcy w okolicach Triestu.


Pompa K39H dysponuje z kolei najdłuższym wysięgnikiem możliwym do zamontowania na 3-osiowym podwoziu
Fot. Cifa


Pierwsza gruszkopompa Carbotech
Również gruszkopompa Magnum MK25H bije kolejny rekord. Po 35 latach od wynalezienia pierwszej betonomieszarki z wysięgnikiem własnej konstrukcji, Cifa może zaprezentować pierwszą gruszkopompę wykonaną w technologii karbonowej. Wysięgnik MK25H składa się z 4 ramion
(2 ostatnie wykonano z karbonu), co jest nowością w odniesieniu do gruszkopomp o długości do 25 m. Standardowo w przypadku takich wymiarów stosowane są 3 ramiona. Kolejną nowością jest zespół pompujący sterowany elektronicznie, co ogranicza zużycie i emisję hałasu oraz redukuje wahania. Gruszka MK25H ma pojemność 8 m3 i wykonana jest ze stali o twardości 300HB. Może przewieźć 5 m3 mieszanki betonowej pozostając w zgodzie z limitami nacisków na osie dla pojazdów 4-osiowych (32 t). Może zatem przewieźć więcej niż porównywalne maszyny z tego segmentu bez przekraczania dopuszczalnych norm.


Pierwsza gruszkopompa w rodzinie Carbotech – Cifa Magnum MK25H
Fot. Cifa


Konstrukcja gruszkopompy MK25H jest wynikiem doświadczeń z zakresu rozwoju tego typu maszyn, które zaowocowały wprowadzeniem diagnostyki i sterowania za pomocą wyświetlacza oraz zastosowaniem dodatkowej ochrony obwodów elektrycznych i hydraulicznych. Zmiany objęły także dotychczasowy układ komponentów, co przełożyło się na polepszenie ergonomii pracy operatora.

Milena Tarkowska
Tarbi Białecki i wspólnicy sp.j.


Źródło: Forum Budowlane, nr 4 (203) 2013
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: