Nowe minikoparki Takeuchi w serii 200

Ocena: 4.2
5863
Firma Takeuchi poszerzyła swoją bogatą ofertę minikoparek o trzy modele należące do serii 200. Maszyny oznaczone zostały symbolami TB 228, TB 235 i TB 250.


Koparka Takeuchi TB 235 (na obydwu zdjęciach)
Fot. Takeuchi


Ciężar roboczy koparek wynosi odpowiednio 2,8; 3,5 oraz 4,9 t. Maszyny zostały „uzbrojone” w wiele innowacyjnych rozwiązań i systemów. Seryjnym wyposażeniem jest system Powertilt, do szybkiej wymiany osprzętu z wahliwym silnikiem hydraulicznym, który pozwala dodatkowo na obrót narzędzi w prawo i lewo w zakresie do 180°. Rozwiązanie to umożliwia m.in. podkopywanie fundamentów i rur, w przypadku twardych gruntów, boczne odchylenie łyżki powoduje, że siła zrywająca jest wielokrotnie zwiększona. Operator obsługuje system Powertilt za pomocą suwaka umiejscowionego na prawym joysticku. Główne łożysko zespołu obrotowego jest wyposażone w tuleje, które zostały wykonane z hartowanej stali, co zapewnia wysoką wytrzymałość i odpowiednio mały luz. Producent zadbał o zabezpieczenie przed uszkodzeniem przewodów hydraulicznych powiązanych z systemem; umieścił je na ramieniu koparkowym.

Kolejny system, również montowany serynie, to hydrauliczne urządzenie do szybkiej wymiany firmy Lehnhoff, obsługiwane bezpośrednio z kabiny.

Seria 200 korzysta z narzędzi z adapterem Symlock. Urządzenie do szybkiej wymiany zasilane jest łącznie przez siedem przewodów hydrauliki dodatkowej Powertilt i dwa kompletne obiegi dla hydraulicznych narzędzi zawieszanych, takich jak np. chwytak wielofunkcyjny lub sortujący, chwytak wahliwy lub szczypce do układania kostki brukowej.

Minimaszyny serii 200 wyposażono w urządzenie do automatycznej zmiany biegów w zależności od obciążenia. Komfort pracy operatora zwiększa ponadto przechylna kabina, która ułatwia dostęp do systemów podlegających okresowym konserwacjom i przeglądom. Struktura kabiny, obejmująca rozwiązania ROPS, FOPS i TOPS, zapewnia maksymalne bezpieczeństwo operatorowi.

Firma Takeuchi zadbała także o taki szczegół, jak konstrukcja układu wydechowego. Strumień spalin został skierowany ku górze. Zapobiega to uszkodzeniom ścian budynków, i sprawia, że osoby znajdujące się blisko maszyny nie są narażone na wdychanie spalin.

Standardowym wyposażeniem koparek serii 200 jest pakiet oświetleniowy obejmujący reflektory robocze oraz tylne światła pozycyjne. Do napędu hydrauliki składającej się, w każdym modelu z czterech pomp, służą silniki diesla, spełniające oczywiście wymagania normy Tier 3.


Na koniec warto jeszcze wspomnieć o lemieszu. Posiada on podwójną ściankę i jest przymocowany do maszyny za pomocą ramion o profilu skrzynkowym. Konstrukcja lemiesza zapewnia wysoką odporność na skręcanie.

Źródło: Forum Budowlane, nr 4 (167) 2010
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Polecane firmy

Polecamy

PolecamyKtóre z niżej wymienionych minikoparek są Ci najlepiej znane?GŁOSUJ

Jakie znasz koparki kołowe z napędem elektrycznym?

GŁOSUJ