Forum Budowlane - budownictwo, maszyny i urządzenia budowlane, opinie i porady ekspertów

Nowa koparka Doosan

Ocena: 0
2543
Doosan wprowadził na rynek nową koparkę gąsienicową z wąskim podwoziem oznaczoną symbolem DX235NLC.

Koparka gąsienicowa z wąskim podwoziem Doosan DX235NLC
Fot. Doosan


Maszyna ma masę własną 22,5 t i wyposażona jest w pojedynczy wysięgnik. Koparka o szerokości jedynie 2,54 m spełnia wymogi transportowe dla pojazdów poruszających się po drogach w krajach takich jak Włochy, przy czym parametr ten nie wpływa negatywnie na wydajność maszyny. Podwozie o niewielkiej szerokości zapewnia także wysoki komfort pracy operatora – nawet w trudno dostępnych miejscach, na placach budowy w obrębie miasta czy na osiedlach mieszkaniowych.

Model DX235NLC łączy w sobie zalety wynikające z zastosowania ciężkiej przeciwwagi (4,7 t w wersji z pojedynczym wysięgnikiem oraz 5 t w wersji z podnośnikiem przegubowym), wzmocnionych 12,5-milimetrowych gąsienic oraz powiększonej sekcji przedniej. Przedni udźwig wynosi 7,3 t na wysokość 3 m przy zasięgu 6 m, a udźwig na boki, przy zasięgu 6 m i wysokości 3 m wynosi 4,55 t. W porównaniu z wąskopodwoziową koparką DX225NLC model DX235NLC wyposażony jest w większy wysięgnik i siłowniki łyżki. Rozwiązanie to daje siłę zrywania na ramieniu wysięgnika 12,6 t, a na łyżce 15,2 t. Pojemność łyżki zawiera się w przedziale od 0,92 do 1,28 m3.

Do napędu koparki stosowany jest 6-cylindrowy silnik diesla DL06 typu Common Rail z turbosprężarką o mocy 110 kW (155 KM) przy 1900 obr./min. i maksymalnym momencie obrotowym wynoszącym 667 Nm przy 1400 obr./min. Prędkość jazdy wynosi od 3,0 do 5,5 km/h.

Koparka DX235NLC łączy w sobie maksymalną wydajność pracy z precyzją oraz łatwą i wygodną obsługą. Pompa tłokowa o zmiennym wydatku regulowanym przez czujnik obciążenia i rozdzielacz z przepływem zamkniętym w położeniu neutralnym pozwalają na dokładny pomiar przepływu hydraulicznego, co przekłada się na łatwe i wygodne kontrolowanie działania maszyny przy niskim poziomie hałasu. Wysięgnik i siłowniki są amortyzowane, co sprawia, że praca maszyny jest płynna i nie występują szarpnięcia.

Kabina najnowszego typu zapewnia komfort i precyzję działań operatorowi. Wyposażona jest w najnowocześniejsze rozwiązania w zakresie ergonomii oraz wysokiej klasy system sterowania. Operator ma doskonałą widoczność we wszystkich kierunkach, a dzięki kamerze cofania dostępnej w standardzie jeszcze lepszy widok do tyłu. Zwiększona została również widoczność skrajnych części gąsienic. Czytelność wskaźników została zwiększona przez zastosowanie nowego 7-calowego kolorowego monitora TFT LCD.

Podobnie jak w przypadku innych koparek firmy Doosan model DX235NLC zaprojektowano tak, aby emisja hałasu była jak najmniejsza. Poziom natężenia dźwięku w kabinie operatora wynosi 72 dB(A), podczas gdy dla osób postronnych wartość ta to 103 dB(A).

Większość części zastosowanych w modelu DX235NLC wykorzystano już w koparce DX225LC. Moc silnika i sprawność systemu chłodzącego w modelu DX235LC zwiększono dzięki oddzielnemu umieszczeniu chłodnicy i pomp. Pochłaniacz wilgoci i filtr oleju są umieszczone w przedziale pompy hydraulicznej, co sprawia, że dostęp do nich jest łatwy nawet z poziomu podłoża.

Okresy międzyobsługowe silnika wynoszą 500 motogodzin. Zwiększono również okresy między smarowaniem części, co jest cechą wszystkich koparek firmy Doosan.

Źródło: Forum Budowlane, nr 11 (186) 2011
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: