Forum Budowlane - budownictwo, maszyny i urządzenia budowlane, opinie i porady ekspertów

Myjnie Herkules

Ocena: 0
4132
Konieczność mycia kół nabiera szczególnego znaczenia w sytuacji, gdy droga może zostać zanieczyszczona materiałem powodującym możliwość poślizgu. Ma to często miejsce np. na terenie zurbanizowanym, gdzie budowy opuszcza duża ilość pojazdów. Stosowanie urządzeń, które pozwalają na potokowe mycie pojazdów nie podlega zatem dyskusji.

Fot. Sultof

Przeznaczone do tego celu myjnie można podzielić na przejazdowe, gdzie mycie następuje podczas powolnego przejazdu przez platformę wyposażoną w system dysz tak ukierunkowanych, aby myć zarówno bieżnik, boki opony jak i felgi; oraz rolkowe, gdzie mycie jest realizowane oś po osi (czasami parami).

To rozwiązanie jest stosowane znacznie rzadziej, w miejscach, w których występują najcięższe zanieczyszczenia (głównie gliną), ze względu na dłuższy cykl i znacznie trudniejszy system pracy z punktu widzenia kierowcy.

Wszystkie urządzenia pracują w obiegu zamkniętym, a zbiornik sedymentacyjny jest wyposażony w przenośnik zgrzebłowy usuwający zanieczyszczenia z dana. W celu poprawienia i przyspieszenia oczyszczania wody krążącej w układzie stosowane są specjalne systemy flokulacji i/lub koagulacji.

Należy podkreślić, że dobór chemikaliów stosowanych w tym procesie jest niezwykle istotny dla poprawnego jego przebiegu. Zazwyczaj stosuje się środki ogólnego przeznaczenia, nierzadko jednak dobór musi być przeprowadzony indywidualnie dla danej lokalizacji.
Na zdjęciach: przykładowe instalacje myjni przejazdowej Herkules firmy Sultof
Fot. Sultof


Powinno się również stosować zbiorniki o maksymalnie dużej pojemności czynnej tak, aby wydłużyć okres sedymentacji, co pozwala na dokładniejsze oczyszczenie krążącej w układzie wody. Mycie błota błotem nie ma większego sensu, taka sytuacja zachodzi w części rozwiązań proponowanych na rynku.
Równie istotny jest oczywiście dobór myjni adekwatnej do specyfiki danej lokalizacji i występujących tam rodzajów zanieczyszczeń oraz ich ilości.

Firma Sultof Sp. J. mająca w programie produkcyjnym wszystkie typy urządzeń występujących w tej grupie jest w stanie zaoferować rozwiązanie odpowiednie do danej sytuacji. Należy podkreślić, że będąc krajowym producentem, oferuje możliwość łatwej modyfikacji myjni pod szczegółowe wymagania inwestora. Połączenie bogatej palety proponowanych urządzeń i prawie 20-letniego doświadczenia w branży pozwala nie tylko na wybór najlepszego rozwiązania, ale na jego szybkie dostosowanie w przypadku zmiany warunków eksploatacji. Jest to niezwykle istotne, gdyż praktyka wykazuje, że prawie każda lokalizacja ma swoją specyfikę i stosowanie zestandaryzowanych rozwiązań nie zawsze daje pożądane efekty. Możliwość szybkiej reakcji producenta jest w wielu przypadkach bardzo istotna.

Należy również wspomnieć o rozwijającym się rynku urządzeń dzierżawionych. Jest to wygodne zwłaszcza w przypadku firm budowlanych czy deweloperskich. Mogą one po zakończeniu inwestycji zdać myjnię do dostawcy i zapomnieć o problemie. Decydując się na dzierżawę należy oczywiście pamiętać o wszystkich zastrzeżeniach co do doboru urządzeń, które zostały wymienione powyżej, oraz o fakcie, że myjnia powinna być łatwo montowana i demontowana, aby w razie potrzeby można ją było przemieszczać w ramach placu budowy.

W każdym wypadku należy zwracać uwagę na dostępność serwisu (odległość punktu serwisowego od miejsca instalacji, doświadczenie i ilość techników w firmie, itd.) oraz części zamiennych i eksploatacyjnych.

Źródło: Forum Budowlane, nr 4 (191) 2012
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Polecane firmy

Polecamy

Polecamy

Które z niżej wymienionych minikoparek są Ci najlepiej znane?GŁOSUJ

Jakie znasz koparki kołowe z napędem elektrycznym?

GŁOSUJ