Jeżeli kogoś stać na ponoszenie kosztów częstych napraw i przestojów maszyn, spowodowanych awariami układu hydraulicznego, to informacje zamieszczone poniżej nie są adresowane do niego. Rzecz jest bowiem o mobilnych mikrofiltrach Kleenoil, czyli o sposobie na unikanie awarii i przestojów, no i siłą rzeczy o oszczędnościach z tego wynikających.

Doskonałym zabezpieczeniem koparki Atlas 1804LC jest mikrofiltr Kleenoil HDU-H300
Fot. Kleenoil
O tym, że brud i woda w oleju hydraulicznym są głównymi (nie jedynymi) przyczynami awarii wiedzą wszyscy, no prawie wszyscy. Żeby się ich pozbyć wymieniamy okresowo olej i filtry, ale zanieczyszczenia i tak często dalej szkodzą. Dlaczego? Bo przy wymianie oleju hydraulicznego wymieniamy najczęściej tylko olej ze zbiornika. W układzie pozostaje nadal ok. 30–40% brudnego oleju i to zabrudzonego zanieczyszczeniami tak małymi, że filtry głównego przepływu, ze względu na rozmiar, i tak ich nie wyłapią. Jeszcze gorzej z wodą, której filtry z oleju w ogóle nie usuwają.
I wtedy w sukurs przychodzą mikrofiltry Kleenoil. Nie dosyć, że zatrzymują malutkie – od 1 µm wzwyż – zanieczyszczenia stałe, to na dodatek absorbują wodę z oleju. Robią to „na bieżąco”, czyli w trakcie pracy maszyny i, co bardzo istotne, z całego oleju w układzie, a nie tylko ze zbiornika.
Pojawia się zatem pytanie, dlaczego nie robią tego filtry głównego przepływu, zainstalowane konstrukcyjnie w maszynach? Przeszkodą jest wysokość ciśnienia roboczego, niezbędnego do poprawnej pracy koparki czy ładowarki. Zainstalowanie tak dokładnych filtrów bezpośrednio na magistrali olejowej nie jest możliwe, bowiem nie spełniałyby one swojego zadania, a jedynie przeszkadzały tłumiąc przepływ. Dlatego też instaluje się je jako filtry bocznikowe, pracujące przy ciśnieniu nie przekraczającym 8 bar. W przypadku, gdy w układzie nie występuje takie ciśnienie, stosuje się filtry z redukcją.

Ładowarka CAT 358B. W tej maszynie zastosowano zestaw mikrofiltracyjny Kleenoil 2S-24V-500
Fot. Kleenoil
Jakie korzyści wynikają z zastosowania mikrofiltrów Kleenoil? Poza wcześniej wspomnianym zwiększeniem ochrony przed awarią możliwe jest wydłużenie okresu między wymianami oleju. W przypadku stosowania olejów wyższej jakości – nawet 3-krotnie, a w przypadku niektórych olejów syntetycznych – nawet 10-krotnie. Unika się wówczas przestojów związanych z wymianą, a cała obsługa sprowadza się do wymiany wkładu filtracyjnego.
Adam Zawisz
Aldamar Sp. z o.o.