Forum Budowlane - budownictwo, maszyny i urządzenia budowlane, opinie i porady ekspertów

Minikoparki nowej generacji

Ocena: 5
7202
Minikoparki tak jak inne maszyny budowlane podlegają ciągłym zamianom oraz modyfikacjom. Na rynek wprowadzane są nowe serie z bardziej zaawansowanymi funkcjami i bogatszym wyposażeniem standardowym. Aktualne trendy w tej grupie maszyn można prześledzić chociażby na podstawie informacji uzyskanych od znanych światowych producentów.

Minikoparka Airman AX52U-5 z tzw. zerowym tyłem
Fot. Aries Power Equipment


Airman
Producentem minikoparek Airman od ponad 30 lat jest japoński koncern Hokuetsu. Obok niezwykle ważnych parametrów pracy takich jak: moc, szybkość, wydajność, szczególnie dużo uwagi poświęca ergonomii i komfortowi pracy operatora. Jako jeden z pierwszych, Hokuetsu wprowadził do produkcji i sprzedaży serię minikoparek z tzw. zerowym tyłem, czyli takim, który w podczas obrotu kabiny nie wystaje poza obrys gąsienic. Tego typu maszyny doskonale sprawdzają się w czasie pracy na ograniczonej przestrzeni. Dodatkową zaletą jest możliwość kopania bezpośrednio przy murze, ogrodzeniu czy innej pionowej przeszkodzie. Zwarta konstrukcja sprawia ponadto, że maszyny są stabilne i łatwe w transporcie.

Oferta Airman w tej grupie koparek obejmuje obecnie osiem modeli w przedziale wagowym od 1,1 do 5,3 t. Wszystkie maszyny poza najmniejszą AX10U-4 mają bezpieczną kabinę w standardzie ROPS/TOPS. Dodatkowym standardowym wyposażeniem (począwszy od modelu AX29U-5) jest system Eco Zone, powrotu obrotów silnika do biegu jałowego. Jeżeli operator w ciągu 4 s nie poruszy żadną dźwignią obroty silnika automatycznie obniżą się do wolnych. Kabina w tych modelach fabrycznie wyposażona jest w radio i klimatyzację. Bardzo ciekawym rozwiązaniem, chroniącym przed przypadkowym uszkodzeniem silnika jazdy, jest automatyczna redukcja prędkości jazdy z drugiej do pierwszej. Tzn. gdy koparka porusza się na drugiej prędkości jazdy i rozpoczyna manewr skrętu to automatycznie przestawia się ona na pierwszą i powraca do drugiej po zakończeniu manewru. Zastosowanie pomp wielotłoczkowych pozwoliło na użycie silników o mniejszej mocy, co znacząco wpłynęło na poprawę ekonomiczności użytkowania maszyn oraz spełnienia norm ekologicznych związanych z zanieczyszczeniem powietrza.

Standartowym wyposażeniem koparek Airman jest szybkozłącze.

Na szczególną uwagę zasługuje model AX48U-5 (zasięg 6030 mm, głębokość kopania 3650 mm, siła na łyżce 32,1 kN). Maszyna, poza tzw. zerowym tyłem, może poszczycić się bowiem największą kabiną w swojej klasie wagowej. Duże łamane drzwi wejściowe pozwalają na łatwe i szybkie wsiadanie oraz wysiadanie. Kabina typu ROPS/OPG osadzona została na czterech gumowych poduszkach absorbujących wstrząsy. Wyposażona jest w regulowany fotel z wysokim i szerokim oparciem. Standardowym wyposażeniem jest również klimatyzacja, radio, uchwyt na kubek, pas bezpieczeństwa, gniazdo zapalniczki, lusterko wsteczne, światła robocze, gniazdo do podłączenia światła ostrzegawczego. Do napędu minikoparki AX48U-5 zastosowano silnik Yanmar 4TNV88 o mocy 31,1 KM spełniający wymagania dyrektywy unijnej III klasy dla emisji spalin. Maszyna posiada automatyczny system zmiany prędkości jazdy w zależności od obciążenia. Maksymalna prędkość jazdy wynosi – niska 2,7, a wysoka 4,2 km/h. Standardowo koparka wyposażona jest w długie ramię oraz dodatkową przeciwwagę, która poprawia stabilność szczególnie przy używaniu specjalistycznego osprzętu.

Sprzedażą nowych minikoparek Airman zajmuje się firma Aries Power Equipment. Zapewnia także serwis i stały dostęp do oryginalnych części zamiennych.

Bobcat
Firma Bobcat oferuje w Polsce minikoparki gąsienicowe o ciężarze od 1,5 do 12,5 t. Moce silników Bobcat mieszczą się w zakresie od 6 do 60 KM. Głębokość kopania, w zależności od modelu wynosi od 1820 do 4175 mm.

Koparki Bobcat zapewniają optymalne środowisko pracy. Każdy aspekt kabiny cechuje się wygodą oraz prostą obsługą, począwszy od łatwego dostępu po doskonałą widoczność pola pracy. Operator ma do dyspozycji sporo przestrzeni na nogi oraz nad głową, amortyzowane siedzenie, co w sumie daje komfortowe stanowisko pracy. Opcjonalnie, koparki mogą być wyposażone w układ klimatyzacji (HVAC) oraz radio.


Jedna z wielu minikoparek Bobcat dostępnych na polskim rynku – model E16
Fot. Bobcat


Wprowadzone najnowsze rozwiązania zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa przewyższający regulaminowe wymogi. Elementy takie jak chowane pasy bezpieczeństwa czy hydrauliczne blokady drążków zapewniają wygodę użytkowania. Kabina/osłona typu TOPS/ROPS doskonale chroni operatora przed skutkami przewrócenia maszyny.


Minikoparki Bobcat usprawniają wykonywanie prac budowlanych i wyburzeniowych oraz realizację działań w zakresie kształtowania krajobrazu. Podczas pracy na wąskiej przestrzeni, nadwozie nie wychodzi poza obrys gąsienic, umożliwiając jego swobodny obrót o 320°. Dzięki dużej wytrzymałości pozwala małym maszynom na realizację najcięższych zadań.

Caterpillar
Minikoparki hydrauliczne Caterpillar serii E o małym promieniu obrotu – modele 303.5E CR, 304E CR, 305E CR, 305.5E CR i 308E CR SB – zostały wyposażone w silniki spełniające wymogi emisji spalin określone w normie Stage IIIB. Znalazły się w nich nowe rozwiązania i funkcje, takie jak panel sterowania Compass, wydajniejszy pomocniczy układ hydrauliczny oraz lepsze rozmieszczenie elementów sterujących. Oczywiście wszystkie pięć maszyn charakteryzuje się wysoką wydajnością pracy, odziedziczoną po poprzedzających je modelach serii D.


Minikoparka Cat 305E CR
Fot. Cat


Koparki serii E wyposażono w nowy specjalnie zaprojektowany cyfrowy panel sterowania COMPASS (Complete Operation, Maintenance, Performance, and Security System). Jest to kompleksowy system zarządzania sterowaniem, konserwacją, wydajnością i bezpieczeństwem. Posiada zainstalowaną funkcję pracy w trybie ekonomicznym dla maszyn o masie od 3,5 do 5,5 t, która dzięki odpowiedniemu sterowaniu prędkością obrotową silnika może obniżyć zużycie paliwa nawet o 20%. Funkcja automatycznego załączania obrotów biegu jałowego obniża prędkość obrotową silnika do poziomu obrotów biegu jałowego po 4 s bezczynności. Nowością jest możliwość dopasowywania przepływu w pomocniczym układzie hydraulicznym do zapotrzebowania osprzętu roboczego. W panelu sterowania zapisano wiele gotowych ustawień dla różnego rodzaju osprzętu, aby operator nie musiał ich wprowadzać od zera.

Inne udoskonalenia wprowadzone w pięciu modelach serii E obejmują elektroniczny układ pompy wstępnego napełniania układu paliwa, zadaszenie oparte na czterech słupkach w maszynach o masie od 3,5 do 5,5 t, nowe ergonomiczne joysticki i inaczej rozmieszczone niektóre elementy sterujące.


Model 308E CR SB dostępny jest wyłącznie w konfiguracji z wysięgnikiem obrotowym. Zmieniona konstrukcja zwiększyła jego stabilność w porównaniu z poprzednikiem, a na czas trudnych prac wymagających dodatkowego zwiększenia stabilności można go wyposażyć w opcjonalne przeciwwagi. Zaletą 308E CR SB jest również moc silnika zwiększona o 17%, co przekłada się na wydajniejszą pracę układu hydraulicznego, a tym samym na większą prędkość jazdy, zwrotność i sprawniejsze pokonywanie wzniesień. Model 308E CR SB jest dostępny wyłącznie w wersji z kabiną, a do wyposażenia standardowego należy klimatyzacja, podgrzewany fotel z zawieszeniem pneumatycznym i radio.

JCB
Minikoparki JCB 8014 CTS, 8016 CTS i 8020 CTS zostały opracowane w oparciu o popularny model 8018 CTS. Wiele jego zalet można znaleźć również w nowych maszynach, w tym: lepszą produktywność i większy udźwig, udoskonaloną budowę spycharki i ułatwione sterowanie układem hydraulicznym.

Najważniejsze z ponad 30 wprowadzonych usprawnień to: mocniejsza kolumna wysięgnika z montowanym od góry ramieniem i stalowymi tulejami o zwiększonej trwałości, lepszy udźwig z ładownością większą o 52%, smukły skrzynkowy wysięgnik z możliwością wykonania wykopu głębszego o 11%, największa w tej klasie łatwość serwisowania dzięki nachylanej kabinie, większe bezpieczeństwo dzięki jednolitemu odlewanemu przeciwciężarowi.


Minikoparka JCB 8018 CTS

Fot. JCB


Minikoparki mają wysięgniki skrzynkowe o smukłej linii. Budowa wysięgnika i lemiesza sprawia, że operator ma doskonałą widoczność terenu pracy. Wszystkie przewody znajdują się wewnątrz obudowy, co zapewnia ochronę przed uszkodzeniem przez ściany wykopu. Cylinder wysięgnika jest montowany na jego górnej części, dla większego bezpieczeństwa. Natomiast kolumna wysięgnika, zakończenie lemiesza i sprzęg połączeniowy łyżki są teraz wyposażone w stalowe tuleje, które zwiększają trwałość tych elementów. Podwójne przewody pomocnicze są montowane standardowo we wszystkich modelach poza 8014 CTS, w którym są dostępne jako wyposażenie dodatkowe.

We wszystkich trzech modelach zwiększono maksymalną głębokość kopania: o 11% w koparkach 8014 i 8016 i o 3% w 8020 CTS. Zmiana konstrukcji kolumny wysięgnika wpłynęła również na zmniejszenie promienia skrętu – o 4% w dwóch mniejszych modelach i o 6% w wersji 8020. Największa korzyść wynika jednak z wydajności podnoszenia, przy której ładowność zwiększyła się o 52%, a to dzięki nowemu blokowi zaworów hydraulicznych.

Napędzane silnikiem 14,2 kW (19,2 KM) maszyny są standardowo wyposażone w trzyczęściową pompę zębatą w modelach 8104, 8016 i 8018 oraz w pompę o zmiennej wydajności w wersji 8020 CTS. Drugi typ pompy jest również dostępny dla modeli 8016 CTS i 8018 CTS jako wyposażenie dodatkowe.

Wszystkie cztery minikoparki standardowo wyposażone są w gąsienice o krótkim skoku, zapewniające operatorowi komfort podczas jazdy. Dwie mniejsze koparki mają jedną prędkość ruchu gąsienic, a modele 8018 CTS i 8020 CTS dysponują dwiema prędkościami, sterowanymi ręcznie w wersji 8018 i automatycznie w wersji 8020.


Minikoparki wyposażono w uchylną kabinę, z nachyleniem powiększonym o 17%, co ułatwia dostęp do głównych serwisowanych elementów i przewodów hydraulicznych.

Kubota
Od momentu wyprodukowania pierwszej koparki w 1974 roku, maszyny Kubota są stale udoskonalane. Rozwój koparek odbywa się w trzech podstawowych zakresach: poprawa parametrów roboczych, zwiększenie komfortu obsługi, dbałość o środowisko. Obecnie koparki Kubota produkowane są w Japonii i Niemczech, co daje połączenie japońskiej technologii oraz niemieckiej precyzji. Fakt ten docenili użytkownicy, dzięki którym firma Kubota od wielu lat ma ok. 20% udziałów w rynku minikoparek w Europie i na świecie. O jakości koparek tej marki świadczą też stosunkowo wysokie ceny maszyn używanych na rynku wtórnym.

Generalną zaletą oferowanych przez koncern Kubota maszyn od strony technicznej jest optymalny dobór silnika wysokoprężnego do układu hydraulicznego. To połączenie powoduje, że praca jest wydajniejsza, bardziej ekonomiczna i komfortowa.

Nowe minikoparki Kubota serii KX-4 są jednymi z najbardziej zaawansowanych na rynku. Należą do niej maszyny o wadze od 0,8 do 8,5 t oraz koparki z zerowym nawisem od 1,0 do 5,5 t.

W klasie od 1,5 do 2 t Kubota udostępnia trzy modele oznaczone symbolami KX016-4, KX018-4 i KX019-4.

Maszyny napędzane są silnikiami produkcji Kubota zapewniającymi niskie zużycie paliwa, niski poziom hałasu i wibracji. Charakteryzują się dużą siłą odspajania gruntu (15,9 kN) oraz głębokością kopania do 2580 mm (w modelu KX019-4).

Wyposażenie standardowe koparek obejmuje, począwszy od najmniejszego modelu, podwozie rozsuwane w zakresie 990–1300 mm. Węże hydrauliczne silników jazdy i rozsuwania podwozia umieszczone zostały wewnątrz ramy podwozia, dzięki czemu wyeliminowano możliwość ich ewentualnego uszkodzenia. Dobrze zabezpieczone są również siłowniki oraz węże hydrauliczne wysięgnika – te pierwsze umieszczono na górze wysięgnika, a węże prowadzono w jego wnętrzu. Na ramieniu znajduje się instalacja hydrauliczna do montażu młota.


Najcięższa w serii KX-4 koparka Kubota KX019-4
Fot. Kubota


Przestronna, ogrzewana i wentylowana kabina, zapewnia operatorowi dobrą widoczność do przodu i na boki. Wsiadanie i wysiadanie ułatwiają szerokie drzwi. Operator ma do dyspozycji amortyzowany fotel z możliwością dostosowania do swojej wagi oraz podłokietniki. W standardzie znajduje się także szybkozłącze do montażu łyżek, łyżka do kopania, dwie prędkości jazdy, system antykradzieżowy (immobiliser w kluczyku).

We wszystkich modelach serii KX-04 występuje nowy „inteligentny” panel kontrolny. Oprócz powszechnych wskazań – poziom paliwa, temperatura w układzie chłodzenia, obroty silnika, liczba przepracowanych godzin itp., sygnalizuje konieczność wykonania konkretnych czynności serwisowych (np. wymiana oleju, filtrów), przypomina o terminie przeglądu.

Poprzez panel elektroniczny ustala się wielkość przepływu oleju w hydraulicznym obwodzie dodatkowym (wyjście hydrauliki na ramieniu dla młota, wiertnicy itd.) – nie ma potrzeby czasochłonnej ingerencji mechanicznej w układ hydrauliczny. Panel kontrolny zapamiętuje do pięciu ustawień, które można łatwo przełączać w razie zmiany urządzenia hydraulicznego montowanego na ramieniu. Dodatkowo od modelu KX019-4 wzwyż koparki wyposażone są w przełącznik proporcjonalny, umożliwiający płynne i obustronne sterowanie przepływem oleju hydraulicznego w obwodzie dodatkowym.


Ważny dla przyszłych użytkowników minikoparek serii KX-4 jest również łatwy dostęp do silnika, hydrauliki i innych elementów systemu poprzez otwierane klapy tylną i boczną.

Autoryzowanym dealerem marki Kubota na rynku polskim jest firma Wobis.

Takeuchi
Rodzina koparek Takeuchi nowej generacji obejmuje modele TB 228, TB 235 i TB 250. Wszystkie trzy są seryjnie wyposażone w system Powertilt z silnikiem wahliwym, o zakresie roboczym 174°, co pozwala na rozszerzenie możliwości zastosowania wszelkiego rodzaju narzędzi dodatkowych. Powertilt jest więc podstawą do zwiększenia osiągów koparki. Możliwe jest np. uchylanie w lewo i w prawo narzędzi takich jak łyżka, które są zwykle podłączone do ramienia koparki „na sztywno”. Umożliwia to podkopywanie fundamentów, rur czy przeszkód. Uchylenie łyżki przy pracy w twardych podłożach zwiększa wielokrotnie siłę. Zerwane i zmiażdżone przewody hydrauliczne łyżek skarpowych należą już do przeszłości – w tym wyposażeniu maszyn używane są wyłącznie „sztywne” łyżki.

Do seryjnego wyposażenia należy również szybkozłącze hydrauliczne firmy Lehnhoff, wygodnie otwierane i zamykane bezpośrednio z kabiny operatora.

Jeśli dodać jeszcze do tego zestawu narzędzia adapter Symlock, koparki serii 200 stają się prawdziwymi multitalentami. Symlock pozwala na bardzo szybkie obrócenie łyżki o 180 stopni bez konieczności opuszczania kabiny. Dzięki temu może pracować jako przedsiębierna przy kablach i rurach przechodzących przez wykop, w przypadku ograniczonego zasięgu lub przy obkopywaniu przeszkód.


Koparka Takeuchi TB 235 z system Powertilt

Fot. Takeuchi


Koparki serii 200 wyposażone są łącznie w 7 obwodów dodatkowej hydrauliki. Zasilają one szybkozłącze, Powertilt oraz dwa kompletne obwody pod narzędzia hydrauliczne. Konstruktorzy Takeuchi ulepszyli również układ napędowy maszyn. Wyposażono go w automatyczną regulację napędu: przy zwiększonym obciążeniu system dokonuje automatycznie redukcji na pierwszy bieg, gdy obciążenie się zmniejsza – włącza się drugi bieg.

Wszystkie koparki serii 200 mają uchylne kabiny, pozwalające na szybki i bezproblemowy dostęp do silnika podczas napraw i przeglądów. Kabiny są wyposażone w struktury ROPS, FOPS i TOPS. Na bezpieczeństwo pracy wpływ mają także skuteczne reflektory dobrze chronione przed uszkodzeniami mechanicznymi. Z tyłu koparki zamontowano również światła pozycyjne, pozwalające zmniejszyć ryzyko kolizji, szczególnie podczas pracy przy złej pogodzie, czy w nocy.


Wyposażony w cztery pompy układ hydrauliczny nowych koparek serii 200 napędzany jest oszczędnymi, niskoemisyjnymi silnikami diesla spełniającymi wymagania normy Tier III. 

Źródło: Forum Budowlane, nr 11 (210) 2013
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: