Maszyny do robót brukarskich

Ocena: 0
9389
Układanie kostki brukowej, zwłaszcza na dużych powierzchniach, nie jest możliwe bez wykorzystania specjalistycznych maszyn lub osprzętu. Są to zarówno zagęszczarki, piły do wycinania starej nawierzchni, miniładowarki, równiarki, jak i różnego rodzaju chwytaki. Firmy oferujące taki sprzęt często świadczą również usługi brukarskie z jego wykorzystaniem.

Uniwersalna zagęszczarka Tacom TPD 110
Fot. Aries Power Equipment

Zagęszczarki i przecinarki
Aries Power Equipment Sp. z o.o. zajmuje się zaopatrywaniem firm budowlanych m.in. w profesjonalne maszyny zagęszczające i przecinarki. Szeroka gama produktów pozwala zaspokoić potrzeby wielu przedsiębiorstw, w tym również zajmujących się budową i remontami dróg, czy układających kostkę brukową.

Aries Power Equipment oferuje trzy zagęszczarki płytowe marki Tacom: TPD 50 – lekka, do gruntu przeznaczona do pracy w trudno dostępnych miejscach; TPD 60 – kompaktowa, o parametrach pozwalających osiągnąć wysoki stopień zagęszczenia; TPD 110 – uniwersalna, o bardzo dużej sile wymuszającej z centralnie położonym wibratorem, do pracy przy krawężnikach i ścianach oraz innych trudno dostępnych miejscach.

Kolejną propozycją jest uniwersalna zagęszczarka Bully 90. Maszyna ma solidną ramę osłonową wraz z uchwytem do przenoszenia. System amortyzacji drgań na rączce czyni ją przyjazną dla operatora. Kompaktowy kształt sprawia, że Bully 90 mieści się z powodzeniem w bagażniku samochodu osobowego. Opcjonalnie można zastosować zbiornik na wodę do zagęszczania asfaltu.


Przecinarka Sharky 351
Fot. Aries Power Equipment


Stopy wibracyjne Tacom reprezentowane są przez cztery modele serii ZV: ZV55R, ZV65R, ZV75R, ZV75R. Tacom ZV55R to lekki ubijak przeznaczony do zagęszczania podłoża ziemnego w wykopach, kanałach lub przy pracach związanych z zabudową rur i przewodów. Drugi z modeli – uniwersalny skoczek ZV65R przeznaczony jest do prac zagęszczających w wykopach, kanałach i innych trudno dostępnych miejscach. Dobrze dobrane parametry robocze pozwalają osiągnąć wysoki stopień zagęszczenia gruntu wymagany przy pracach naprawczych dróg i poboczy.

Skoczek ZV75R również przeznaczony jest do prac zagęszczających w wykopach, kanałach i innych trudno dostępnych miejscach. Idealnie rozłożona siła ciężkości oraz wysokie parametry pozwalają osiągnąć wysoki stopień zagęszczania gruntu wymagany przy naprawie dróg i poboczy. ZV85R to najcięższy z opisywanych ubijaków. Przeznaczony jest do zagęszczania gruntu, dróg i poboczy. Doskonale sprawdza się wszędzie tam, gdzie ważna jest duża wydajność i wysoki stopień zagęszczania gruntu. Wszystkie ubijaki charakteryzują się dużą siłą uderzenia, co przekłada się na wydajność pracy przy niższym poziomie wibracji na rączce. Ubijakami serii ZV jedna osoba może pracować do 60 minut w cyklu dziennym. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu unikalnego systemu poduszek i blokerów, które zmniejszają amplitudę drgań oraz usprawniają prowadzenie maszyny.


Stopa wibracyjna Tacom ZV65R
Fot. Aries Power Equipment


Aries Power Equipment oferuje również przecinarki do nawierzchni drogowych o średnicy tarczy do 500 mm i głębokości cięcia do 180 mm, napędzane silnikami o mocy od 4,8 do 11 KM. Obecnie dostępne są trzy modele przecinarek: Sharky 350, Sharky 400 oraz Sharky 500. Wszystkie wyposażone są w zbiorniki na chłodziwo, systemy płynnej regulacji głębokości cięcia oraz trójkołowy wózek zapewniający płynną i wydajną pracę maszyny. Dodatkowo modele Sharky 400 i 500 wyposażone są we wskaźniki głębokości cięcia. Lekka przecinarka Sharky 350 przeznaczona jest do cięcia różnorodnych nawierzchni twardych.

Optymalnie dobrane parametry maszyny chronią tarczę przed przyspieszonym zużyciem, a także pozwalają zoptymalizować wydajność cięcia. Sharky 351 to wzmocniona wersja modelu 350 wyposażona w mocniejszy silnik o pojemności 200 cm3, co znacznie poprawia parametry oraz wydajność cięcia. Z kolei Sharky 400 jest uniwersalną przecinarką do prac drogowych, służącą zarówno do głębokich cięć dylatacyjnych, jak i drobnych prac wykończeniowych i naprawczych. Sharky 500 to największe urządzenie przewidziane do ciężkich prac związanych z wykonywaniem dylatacji. Zastosowanie silnika o dużej mocy – 11 KM – pozwala wykonywać szerokie cięcia przy użyciu dwóch tarcz jednocześnie.

Chwytak do kostki na koparkę
Wiele firm działających w usługach brukarskich od lat posiada maszynę, której może używać również do układania kostki brukowej. Wiele z nich dostrzegło zalety oraz skuteczność pracy chwytaków Hunklinger i dziś z powodzeniem stosuje je na swoich maszynach.

Zastosowanie chwytaka do kostki Hunklinger na koparce przynosi znaczne oszczędności, bowiem koszt jego nabycia to przeciętnie 1/4–1/6 ceny specjalnej maszyny do brukowania. Czas amortyzacji jest więc znacznie krótszy. Koparka z zamontowanym chwytakiem Hunklinger przenosi warstwę kostki bez konieczności jazdy. Wystarcza obrót kabiny i zasięg ramienia, aby ułożyć kostkę, np. chodnik za przydrożnym pasem trawy.


Chwytak do kostki Hunklinger na koparkę
Fot. Serafin


Przewożenie urządzenia nie wymaga dodatkowego pojazdu do transportu, mieści się ono na europalecie w każdym samochodzie dostawczym.

Chwytaki Hunklinger zostały zaprojektowane tak, aby podnieść i ułożyć każdy rodzaj kostki brukowej i płyt chodnikowych o wysokości od 6 do 14 cm. Ponadto chwytak umożliwia przesunięcie rzędów kostki względem siebie na tzw. zakładkę.

Chcąc sprostać rozwijającemu się rynkowi, producent nieprzerwanie od 1998 r. prowadzi rozwój technologiczny swoich produktów, przeprowadza testy śledząc równocześnie wciąż zmieniającą się ofertę asortymentową kostki brukowej.


Zasięg ramienia oraz obrót kabiny o 90° eliminuje niepotrzebną jazdę po świeżo ułożonej kostce
Fot. Serafin


Rewolucyjnym rozwiązaniem jest system Twist. Dzięki niemu można bezpiecznie podnieść warstwę kostki z palety, która została niedbale postawiona, np. na krawężniku, co zazwyczaj skutkuje przemieszczeniem się kostki w płaszczyźnie pionowej tworząc „powierzchnię pływającą”. Opatentowany system hydraulicznego sterowania pozwala na zaciskanie się szczęk bocznych (wyrównujących) oraz głównych (chwytających) w jednym ciągłym cyklu, wykorzystując jeden układ hydrauliczny.


Chwytak wielofunkcyjny Hunklinger do krawężników
Fot. Serafin

W ofercie firmy Hunklinger znajdują się także hydrauliczne chwytaki do krawężników, które we współpracy z maszynami budowlanymi mają znacznie większe możliwości. W zależności od zastosowanych szczęk mogą przenosić również: głazy, bloki, płyty i bariery betonowe, słupy palisadowe, płyty ażurowe, kwietniki, elementy betonowe o najróżniejszym kształcie i przeznaczeniu, np. do odwadniania.

Wyłącznym dystrybutorem maszyn do robót brukarskich Hunklinger w Polsce jest firma Serafin P.U.H.

Małe i zwrotne ładowarki
Firma Inter Import–Export jest autoryzowanym i wyłącznym dilerem maszyn brukarskich Rollmops i Knikmops produkcji belgijskiej Gebr. Geens N.V. Działa na rynku polskim od 10 lat. Poza sprzedażą maszyn zapewnia ich serwis oraz świadczy usługi maszynowego układania kostki brukowej.

Oferowane maszyny cieszą się dużym zainteresowaniem m.in. w branży drogowej. Z dużym sukcesem sprzedawane są na całym terenie Polski, czego dowodem może być chociażby przyznany firmie Certyfikat „Najwyższa Jakość” za wysokiej jakości usługi w zakresie handlu, wynajmu i serwisu maszyn do robót brukarskich oraz niwelację terenu systemem laserowym.


Mały, zwrotny i wydajny Rollmops jest szczególnie przydatny podczas pracy na chodnikach
Fot. Inter Import–Export


Maszyna Rollmops jest zwrotna, mała i wydajna. Jej zalety ujawniają się szczególnie podczas pracy na wąskich chodnikach. Szeroka gama oprzyrządowania pozwala na wykonywanie wszelkich robót brukarskich, tj.: układanie każdego rodzaju kostki brukowej (przeznaczonej do aplikacji mechanicznej), układania krawężników w systemie mechanicznym lub podciśnieniowym Vacum, podwożenie kostki i materiałów sypkich.

Dużym zainteresowaniem brukarzy cieszy się również miniładowarka Knikmops 250. Ta mała i zwrotna maszyna dysponuje dużym udźwigiem. Jest idealna do podwożenia palet i różnorodnych materiałów, a także do wszelkich prac brukarskich, ogrodniczych, porządkowych i komunalnych. Maszyny Knikmops występują w trzech różnych wielkościach 90, 130 oraz 250. Dysponują bogatą gamą dodatkowego osprzętu, na który składa się ponad 50 pozycji.


Knikmops 250 (waga 2440 kg, udźwig 2600 kg) podczas przewozu palety z kostką brukową
Fot. Inter Import–Export

Inter Import–Export zajmuje się również układaniem kostki brukowej przy użyciu nowoczesnych maszyn obsługiwanych przez wykwalifikowanych operatorów. Korzysta z każdego rodzaju kostki (np. Holland z przesunięciem na palecie) osiągając wydajność 600–700 m kw. dziennie na placach i drogach, oraz 300–450 m2/dzień na chodnikach. Prace wykonywane są na terenie całej Polski. Do niwelowania terenów firma wykorzystuje automatyczny system sterowania Leveler. Pozwala on na równanie z milimetrową dokładnością i uzyskiwanie wydajności wynoszącej 4000–5000 m kw. dziennie, włącznie z wykonywaniem zadanych w projekcie spadków.

Układarki i równiarki
Podstawowy asortyment firmy Jazon stanowią ręczne narzędzia i urządzenia do układania i cięcia kostki brukowej oraz innych elementów wykończenia nawierzchni. W ofercie białostockiego przedsiębiorstwa nie brak także bardziej zaawansowanych technicznie maszyn, znacznie ułatwiających prace brukarskie, takich jak sterowana laserowo równiarka czołowa czy samojezdna układarka gąsienicowa.


Układarka gąsienicowa JUG 01 oferowana przez firmę Jazon
Fot. Jazon


Układarka gąsienicowa JUG 01 w najnowszej wersji jest w pełni sprawdzoną i funkcjonalną maszyną. Napędzane własnym silnikiem samojezdne urządzenie wyposażone jest w hydrauliczne, obrotowe ramię podnoszące, pozwalające wygodnie układać ciężkie elementy betonowe. Zależnie od zastosowanego chwytaka mogą to być krawężniki, obrzeża, prefabrykaty ażurowe, bloczki betonowe czy kostka brukowa, pobierane wprost z palety, przewożonej na podwoziu maszyny. Połączony z chwytakiem ergonomiczny uchwyt operatora, umożliwiający ustawianie elementów w odpowiedniej pozycji, wyposażony jest w sterowanie mechanizmem podnoszącym, co znacznie ułatwia pracę.

Maksymalny udźwig ramienia wynosi 200 kg, kąt obrotu 270°, zasięg 3,5 m i wysokość podnoszenia 2 m. Na podwoziu można przewozić paletę o masie do 1,2 t. Układarkę JUG 01 uzupełnił ostatnio wzmocniony model JUG 02, który ma nieco mniejszą wysokość podnoszenia – 1,8 m, ale za to większą nośność podwozia – 1,6 t (inne parametry są takie same, jak w JUG 01). Układarka oferowana jest także w wersji zawieszanej (JUZ 01), o identycznych parametrach, przystosowanej do montażu zamiast łyżki na ładowarkach i koparkoładowarkach.


Układarka JUZ 01 przeznaczona do zawieszania w miejsce łyżki ładowarkowej
Fot. Jazon


Odpowiednie profilowanie podłoża do układania nawierzchni brukowej umożliwiają równiarki Profiler, z lemieszem o wysokości 50 cm i regulowanym kątem (nachylenie terenu do ±5°) – ręczne (o szerokości 1,5–4 m), mechaniczne (4–7,5 m) zawieszane w miejsce łyżki ładowarkowej (2; 2,2 i 2,4 m, masa nośnika minimum 5 t). Wśród tych ostatnich pojawił się model Profiler 02, sterowany automatycznie – laserowo w dwóch płaszczyznach (2D), we współpracy z niwelatorami, albo trójwymiarowo (3D), z wykorzystaniem pozycjonowania GPS. Do niwelowania terenu służy również nowa zaczepiana równiarka JRC 3000, z lemieszem o szerokości roboczej 3 m, wysokości 50 cm i kącie pracy do 20° oraz opcjami sterowania podobnymi, jak w przypadku Profilera.


Sterowany automatycznie Profiler 02 zamontowany na ładowarce kompaktowej Volvo
Fot. Jazon

Ważnym etapem prac brukarskich jest wytyczanie przebiegu dróg, chodników, placów i innych ciągów komunikacyjnych. Pomocny w wykonaniu tej czynności może być nowy zestaw do tyczenia firmy Jazon, w postaci poręcznego wózka z kompletem niezbędnych akcesoriów. W wyposażeniu są pręty o średnicy 12 mm i długości 400 i 1100, dwie rolki linki murarskiej (po 100 m) oraz wbijak i klucz do wyciągania.


Wózek z zestawem do tyczenia
Fot. Jazon


Ważną pozycję w asortymencie białostockiego producenta stanowią również urządzenia do przecinania elementów betonowych, cegieł i innych materiałów ceramicznych. Są to przecinaki ręczne, tnące elementy o długości do 310, 410 lub 510 mm i wysokości 110 mm, z przystawką do cięcia po łuku (promień 344 mm), jak również przecinarki mechaniczne: spalinowe jezdne (moc silnika – 8,4 lub 11 KM, średnica tarczy – 350, 400, 500 mm, głębokość cięcia – 115, 140, 185 mm) i elektryczne stolikowe. Wśród tych drugich pojawiła się ostatnio przecinarka PS 400 pracująca z tarczą o maksymalnej średnicy 400 mm, pozwalająca ciąć na głębokość do 130 mm, na długości do 600 mm, która uzupełniła model PS350 z tarczą o średnicy do 350 mm (głębokość – 110 mm, długość – 350 mm). Oba urządzenia napędzane są silnikiem o mocy 2,2 kW (2800 obr./min.) i pozwalają ciąć pod kątem 45 lub 90°.

Forum Budowlane, nr 7 (194) 2012
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Polecane firmy

Polecamy

PolecamyKtóre z niżej wymienionych minikoparek są Ci najlepiej znane?GŁOSUJ

Jakie znasz koparki kołowe z napędem elektrycznym?

GŁOSUJ