Forum Budowlane - budownictwo, maszyny i urządzenia budowlane, opinie i porady ekspertów

Manitou MLB 625 T EX

Ocena: 0
6016
Firma Manitou znana jako największy producent ładowarek teleskopowych, ma w swojej ofercie również koparkoładowarkę.

Koparkoładowarka Manitou MLB 625 T EX dostarczana jest z łyżką ładowarkową 4 w 1 o pojemności 1 m3
Fot. Manitou


Manitou MLB 625 T EX jest jedyną tego typu maszyną na świecie wyposażoną w teleskopowy układ ładowarkowy. Zastosowanie teleskopowego wysięgnika ładowarkowego umożliwia podniesienie łyżki ładowarkowej lub wideł na wysokość ok. 2 m wyższą niż ma to miejsce w przypadku typowych koparkoładowarek. Powyższe rozwiązanie w szczególności może być wykorzystane w przypadku budownictwa kubaturowego, gdzie za pomocą wysięgnika teleskopowego można wstawić np.: paletę z cegłą na wysokość pierwszego piętra. Maksymalna wysokość podnoszenia na widłach to 5220 mm.

Dodatkowo wysięgnik teleskopowy wykorzystać można w budownictwie drogowym. W tym przypadku wysunięcie wysięgnika na ok. 2,5 m do przodu umożliwia postawienie palety z kostką brukową lub wykonanie podsypki pod kostkę nad ułożonym uprzednio krawężnikiem. W przypadku typowych koparkoładowarek w większości przypadków pojawia się konieczność najechania przednimi kołami na krawężnik co spowoduje jego uszkodzenie lub konieczność ponownego ustawiania. Maksymalny udźwig na widłach wynosi 2500 kg, a maksymalny zasięg do przodu od krawędzi opon do 500 mm od punktu mocowania wideł 3070 mm.

Manitou MLB 625 TEX napędzana jest turbodoładowanym silnikiem marki Perkins o mocy 74,5 kW/101 KM (przy 2200 obr./min.). Napęd przekazywany jest za pośrednictwem ręcznej, 4-biegowej skrzyni (wyposażonej w sprzęgło hydrokinetyczne) na cztery równej wielkości koła. Maszyna ma trzy tryby skrętu kół: tylko koła przedniej osi, skrętne koła obu osi, wszystkie koła skręcone; jak również układ jazdy bokiem, tzw. „układ kraba”. Blokady mostów realizowane są za pośrednictwem dwóch układów Limited Slip Differential.


Ramię koparkowe o dużej wytrzymałości pozwala na kopanie do głębokości 6150 mm
Fot. Manitou


Koparkoładowarka ma wydłużony rozstaw osi co wpływa na zwiększenie stabilności jazdy pod obciążeniem. Promień skrętu liczony po krawędzi opon wynosi 4,11 m. Ramię koparkowe zastosowane w Manitou MLB to sprawdzona konstrukcja o dużej wytrzymałości. Maksymalna głębokość kopania od poziomu gruntu wynosi 6150 mm.

Do standardowego wyposażenia maszyny należy szybkozłącze na wysięgniku ładowarkowym. Widły typu pływającego i łyżka ładowarkowa 4 w 1 z zębami (o pojemności 1 m3) są mocowane osobno na zasadzie elementów wymiennych. Szybkozłącze ładowarkowe jest zunifikowane z innymi maszynami Manitou dzięki czemu większość osprzętów z ładowarek teleskopowych pasuje również do koparkoładowarki Manitou. Osobno montowane widły zwiększają widoczność przy załadunku palet. W opcji dostępna jest instalacja pod urządzenia zasilane hydraulicznie.

W przypadku osprzętu koparkowego dostępne są łyżki o szerokości od 300 do 1500 mm. Standardowo koparkoładowarka dostarczana jest z łyżką o szerokości 600 mm.


Przykład możliwości jakie daje wysuwany wysięgnik ładowarkowy
Fot. Manitou


Serwis koparkoładowarek MLB 625 T EX zapewnia sieć autoryzowanych dilerów Manitou w Polsce. Firmy te dostarczają także części zamienne i niezbędne materiały eksploatacyjne.

Źródło: Forum Budowlane, nr 3 (166) 2010
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: