Forum Budowlane - budownictwo, maszyny i urządzenia budowlane, opinie i porady ekspertów

Ładowarki szyte na miarę

Ocena: 0
3144
Firma Manitou jest rozpoznawalna na świecie jako największy producent maszyn zwanych popularnie ładowarkami teleskopowymi. Są one wykorzystywane w budownictwie oraz przemyśle.

Nowość prezentowana na tegorocznych targach bauma – ładowarka MT 625
Fot. Manitou

Wśród klasycznych ładowarek teleskopowych produkowanych przez Manitou można wyróżnić kilka serii maszyn różniących się przeznaczeniem.

Dla budownictwa dedykowana jest seria MT. Maszyny tej serii mają zdolność podnoszenia ładunku na wysokość od 4 do 18 m. Ciekawą propozycją jest nowość prezentowana na tegorocznej Baumie – ładowarka MT 625. Maszyna zaprojektowana by pracować w trudno dostępnych miejscach, wąskich i niskich (takich jak hale garażowe, wnętrza budynków itp.) MT 625 jest kompaktowa i wydajna. Jeden z najpopularniejszych modeli to MT 732, który mimo kompaktowej budowy charakteryzuje się dosyć dużym udźwigiem maksymalnym wynoszącym 3,2 t. Kolejną maszyną jest MT 1030 S, która jest najmniejszą ładowarką Manitou wyposażoną w zwiększające stabilność podpory.

Ciekawą propozycję stanowią również modele MT 1440 i MT 1840 serii Privilege. Są to maszyny charakteryzujące się dużym udźwigiem nominalnym przy zachowaniu dosyć niskich wymiarów zewnętrznych, jednocześnie MT 1840 jest maszyną z największą wysokością podnoszenia wśród maszyn tego typu dostępnych na rynku. Maszyny te wyposażono w automatyczny hamulec postojowy ułatwiający ruszanie na pochyłościach, mogą pracować z platformami roboczymi o udźwigu nawet 1000 kg.

Ładowarki o oznaczeniach MVT i MHT to „waga ciężka”. Największa maszyna MHT jest w stanie podnieść ładunek o ciężarze 21 t. Ich zastosowanie to budowa dużych obiektów przemysłowych, wytwórnie prefabrykatów betonowych jak również kamieniołomy. Maszyny tej serii o udźwigu 16 t pracują już w Polsce.


Ładowarka teleskopowa Manitou MRT 1640 (seria Easy)
Fot. Manitou

Najbardziej zaawansowane, będące rozwinięciem klasycznych ładowarek teleskopowych są maszyny serii MRT. Wyposażono je w funkcję obrotu wokół własnej osi poprawiającą właściwości użytkowe, łącząc w ten sposób cechy ładowarki teleskopowej i małego żurawia samojezdnego. Zastosowany wysięgnik teleskopowy umożliwia podnoszenie ładunku na wysokość od 14 do 30 m. Wśród ładowarek MRT znajdziemy maszynę o najwyższej wysokości podnoszenia ładunku na świecie – jest to model MRT 3050. Dodatkowo maszyna ta może współpracować z wciągarką hydrauliczną o udźwigu 12 t. Pierwsza maszyna MRT 3050 została już dostarczona odbiorcy w Polsce.


Kabina ładowarki Manitou MRT 1840 R (seria Easy)
Fot. Manitou

Nowością wśród ładowarek obrotowych jest seria MRT Easy, która zastąpiła serię M. Odpowiadając oczekiwaniom klientów, Manitou stworzyło produkt zapewniający prostotę w użytkowaniu bez uszczerbku na wydajności. Dostępne są modele o wysięgniku 14, 16 i 18 m. Dla odbiorców poszukujących kombinacji prostoty, udźwigu i wydajności. Te trzy nowe modele mają mnóstwo nowych udogodnień i technologii oraz nowoczesny design.

Manitou to również samobieżne platformy robocze, nożycowe i ramieniowo teleskopowe (nowością jest tutaj 160 ATJ (+) z powiększonym koszem o udźwigu 400 kg), a także jedyna w swoim rodzaju koparkoładowarka MLB 625.

Źródło: Forum Budowlane, nr 4 (167) 2010
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: