Forum Budowlane - budownictwo, maszyny i urządzenia budowlane, opinie i porady ekspertów

Koparki Wacker Neuson

Ocena: 0
2193
Minikoparki to obecnie najczęściej kupowane maszyny w Europie. Wraz z koparkami kompaktowymi stanowią one również podstawę zasobów każdej wypożyczalni maszyn. HKL Baumaschinen Polska, jako dealer maszyn budowlanych marki Wacker Neuson w naszym kraju, może poszczycić się bogatą ofertą w tym sektorze – zarówno na wynajem, jak i na maszyny nowe.

Koparka Wacker Neuson 6003 – jedyna maszyna w klasie 6 t, która ma potrójnie łamane ramię
Fot. HKL Baumaschinen Polska

Wśród koparek gąsienicowych HKL Baumaschinen Polska posiada szeroki wybór aż 14 modeli o masie od 1 do prawie 15 t. 4 modele z tego zakresu: mają konstrukcję typu „zero tail” (z zerowym nawisem nadwozia), pozwalającą operatorowi skupić się wyłącznie na kopaniu, tym samym zwiększając efektywność pracy. Warto podkreślić, że nie wszyscy producenci deklarujący budowę „zero tail” mają w rzeczywistości kabinę i nadwozie zawsze mieszczące się w obrębie gąsienic, co może mieć katastrofalne skutki zarówno dla samej maszyny, jak i obiektów w bezpośrednim otoczeniu.


Model 38Z3 z kabiną „zero tail” i systemem VDS
Fot. HKL Baumaschinen Polska

Koparki Wacker Neuson zyskały uznanie w naszym kraju głównie dzięki ponadprzeciętnym parametrom kopania, np. wysokiej sile na łyżce i dużemu zasięgowi oraz głębokości kopania. Osiągi te są zagwarantowane przez odpowiednio dobrane silniki Yanmar oraz Deutz o dużej mocy, które dają wysoki przepływ już przy małych obrotach, co z kolei zapewnia niskie spalanie i niski poziom hałasu. Sprawność układu hydraulicznego wynika zapewne również ze sposobu jego skonstruowania, bowiem już na etapie projektowania zakładano pracę przy temperaturze otoczenia 40°C. Mimo technologicznego zaawansowania koparki te są proste w obsłudze i łatwe w utrzymaniu (z bezproblemowym dostępem do podstawowych elementów silnika).


Wacker Neuson 14504 to największa dostępna koparka tej marki
Fot. HKL Baumaschinen Polska

Wśród oferowanych modeli największe nasycenie jest w przedziale 1–2,5 t z bardzo popularnymi w tej klasie modelami 1703, 2003 czy nowym 2404. Z kolei model 50Z3 to bardzo wszechstronna maszyna mieszcząca się w środku przedziału wagowego. 6003 jest natomiast jedyną maszyną w klasie 6-tonowej oferowaną z ramieniem potrójnie łamanym typu TAB. Największą dostępną maszyną jest nowy model 14504, który zastąpił wycofany model 12002. W ofercie znajduje się również bogaty wybór dodatkowych opcji, np. hybrydowe gąsienice czy systemy VDS, Easy Lock i Powertilt.


Wacker Neuson 3503 pracujący bezpośrednio przy ścianie z użyciem systemu VDS
Fot. HKL Baumaschinen Polska

System VDS (Vertical Digging System) jest unikalną cechą dostępną tylko w maszynach Wacker Neuson. Eliminuje on trudności pracy w terenie o pochyłości do 27% przez wychylenie nadwozia względem podwozia (maks. o 15°). Cały proces odbywa się automatycznie, bez wychodzenia z maszyny, w zaledwie kilka sekund, za pomocą siłownika pod kabiną. VDS jest dostępny w 7 modelach, w tym w trzech modelach o konstrukcji „zero tail”. Główne korzyści płynące z tego opcjonalnego systemu to poprawa komfortu pracy operatora, większa wszechstronność zastosowań takiej maszyny oraz lepsza wydajność (brak konieczności wstępnego poziomowania terenu, mniejsza ilość ziemi do zasypania). Z kolei system Easy Lock to powszechnie znane i sprawdzone szybkozłącze opracowane przez producenta, które można również łączyć z systemem Powertilt, czyli instalacją pod obrotową łyżkę, dającą możliwość swobodnego, bezstopniowego manipulowania osprzętem w zakresie 180°.


Model 9503 może dojechać w miejsce pracy poruszając się z prędkością do 40 km/h
Fot. HKL Baumaschinen Polska


Oprócz koparek gąsienicowych w ofercie znajdują się również kompaktowe koparki kołowe. Do wyboru są dwa modele: 6503 (6 t) i 9503 (9,5 t). Napędzany silnikiem Yanmar o mocy 59 KM, model 6503 z prędkością jazdy do 30 km/h i maks. głębokością kopania 3,86 m stanowi idealne rozwiązanie do prac wzdłuż pobocza, np. czyszczenia rowów. Natomiast model 9503, napędzany silnikiem Deutz o mocy 101,8 KM i mogący podróżować z prędkością do 40 km/h, o maks. głębokości kopania 4,24 m, doskonale sprawdza się we wszelkich zastosowaniach wymagających przemieszczania się z osprzętem roboczym na znacznych odległościach. To właśnie dzięki dużej mobilności 6503 i 9503 są świetną alternatywą dla koparek gąsienicowych, jeśli dane prace trzeba wykonać na znacznym obszarze w przestrzeni miejskiej lub jeśli prace wymagają częstych dojazdów do i z miejsca robót, ponieważ oznacza to znaczną oszczędność czasu i pieniędzy.

Tak więc w ofercie HKL Baumaschinen Polska znajduje się łącznie 16 różnych modeli koparek marki Wacker Neuson z szerokim wyborem opcji i osprzętu, które można bardzo precyzyjnie dobrać pod kątem charakterystyki najczęściej wykonywanych zadań, co z pewnością każdemu przedsiębiorcy pozwoli na bardziej efektywną pracę.

Źródło: Forum Budowlane, nr 10 (185) 2011
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: