Forum Budowlane - budownictwo, maszyny i urządzenia budowlane, opinie i porady ekspertów

Koparki Ihimer o masie 2-8 ton

Ocena: 0
2522
Kontynuujemy rozpoczęty w poprzednim numerze opis nowych koparek japońsko-włoskiej firmy Ihimer, znajdujących się w ofercie Bumaru. Poniżej prezentujemy pełny zakres maszyn o masie całkowitej powyżej 2 ton.Wnętrze kabiny koparki Ihimer 65VX
Fot. Bumar

Najmniejsze maszyny
Pierwszymi koparkami tej kategorii są maszyny 20VX oraz 25VX, należące do klasy minikoparek obrysowych (zero-tail), to jest takich, w których nadwozie w trakcie obrotu nie wystaje poza obrys podwozia. Dzięki zwartej budowie maszyn ich całkowita szerokość nie przekracza 1500 mm (20VX) oraz 1550 mm (25VX), co czyni je użytecznymi przy pracach w ograniczonych przestrzeniach lub w pobliżu budynków, ścian, słupów itp. Napędem maszyn jest silnik wysokoprężny Yanmar 3TNV76 o obniżonych obrotach w celu optymalizacji parametrów pracy, zmniejszenia hałasu i emisji spalin oraz wydłużenia żywotności.

Obie maszyny dostępne są w wersjach z daszkiem ochronnym lub kabiną operatora. Pomimo stosunkowo niewielkich wymiarów maszyny kabina jest bardzo przestronna, bogato oszklona, zaś wszystkie przyrządy sterujące i wskaźniki rozmieszczono ze szczególnym uwzględnieniem wygody operatora. Sterowanie dodatkowymi osprzętami hydraulicznymi realizowane jest za pomocą odrębnego pedału, kolejny steruje obrotem kolumny osprzętu koparkowego. Zmiana prędkości jazdy również realizowana jest za pomocą pedału. Joystick’i sterujące pracą układu roboczego wyposażone są w we wspomaganie ułatwiające pracę oraz pozwalające na szczególną precyzję kopania.

Powodem niewielkich wymiarów koparki było zapewnienie wysokiej stateczności podczas pracy.
Podwozie jest wydłużone (1810 mm w 20VX oraz 1895 mm w 25VX), co podnosi stateczność wzdłużną i redukuje naciski na grunt.

Specjalna konstrukcja wózków jezdnych oraz gąsienicy  maksymalizuje stateczność poprzeczną.
Układ hydrauliczny zasilany jest przez dwie pompy o zmiennym wydatku oraz pompę zębatą. Układ obrotu nadwozia wyposażony jest w zawory tłumiące hamowanie oraz wielopłytkowy hamulec. Prędkość obrotu nadwozia wynosi 10 obr./min. Maszyny opcjonalnie mogą być wyposażone w stalowe gąsienice.

Koparki 30VX oraz 35VX
Kolejną grupę maszyn stanowią modele 30VX oraz 35VX. Są to także koparki obrysowe, o szerokości całkowitej od 1550 mm (30VX) do 1800 mm (35VX – maksymalnie rozsunięte gąsienice). Wśród tych dwóch modeli układ rozsuwania gąsienic dostępny jest wyłącznie w maszynie 35VX. Napędem 30VX jest silnik wysokoprężny Yanmar 3TNV84, zaś 35VX – Yanmar 3TNV88, oba o obniżonych obrotach celem optymalizacji parametrów pracy, zmniejszenia hałasu i emisji spalin oraz wydłużenia żywotności. Miejsce pracy operatora może być chronione daszkiem lub znajdować się w całkowicie zamkniętej kabinie.

Minikoparki wyposażone są w układ hydrauliczny do zasilania dodatkowych osprzętów roboczych, który doprowadzony jest do ramienia koparki. Układ hydrauliczny maszyn zasilany jest przez dwie pompy o zmiennym wydatku oraz pompę zębatą. Układ obrotu nadwozia wyposażony jest w zawory tłumiące hamowanie oraz wielopłytkowy hamulec. Prędkość obrotu nadwozia wynosi 10 obr./min. Maszyny opcjonalnie mogą być wyposażone w stalowe gąsienice.

Koparka 40VXL
Model 40VXL to kolejna koparka obrysowa, o szerokości całkowitej 1950 mm. Napędem 40VXL jest silnik wysokoprężny Yanmar 4TNV88 cechujący się obniżonymi obrotami celem optymalizacji parametrów pracy, zmniejszenia hałasu i emisji spalin oraz wydłużenia jego żywotności. Silnik o tak wysokiej mocy daje tej 4-tonowej koparce nadzwyczaj duży zapas energii, co przekłada się na parametry pracy (np. siła kopania na końcu ramienia 18,4 kN wg ISO 6015). Maszyna może być wyposażona w daszek ochronny lub całkowicie zamkniętą kabinę operatora.

Z uwagi na dużą  moc w tym modelu szczególną uwagę poświęcono stateczności – długie gąsienice (2420 mm), szerokość 1950 mm, lemiesz spycharkowy oraz specjalnie zmieniony rozkład mas mają na celu umożliwienie pracy w warunkach niedostępnych dla innych koparek tej wielkości (wąskie przestrzenie, grząskie podłoże, pochylenia). Układ hydrauliczny maszyny zasilany jest przez pompy o zmiennym wydatku. W 40VXL osiągnięto prędkość obrotu nadwozia w wysokości 8,9 obr./min., co również podnosi wydajność. Minikoparki wyposażone są w układ hydrauliczny do zasilania dodatkowych osprzętów roboczych, który doprowadzony jest na ramię koparki. Maszyna opcjonalnie może być wyposażona w stalowe gąsienice.

Klasa 5 ton
W klasie maszyn 5-tonowych Bumar oferuje dwa modele: 50VX i 55VX. To także maszyny obrysowe. W koparkach tej wielkości zastosowano nowe, przestronne kabiny operatora, z bogatym oszkleniem, regulowanym fotelem (z oparciem) dostosowującym się do masy operatora, ergonomicznym rozmieszczeniem urządzeń sterujących i wskaźników, nowym układem wentylacji i ogrzewania oraz fabrycznym dostosowaniem do układu klimatyzacyjnego (będącego w opcji). Silniki Yanmar 4TNV88 pozwalają w maksymalny sposób wykorzystać potencjał tych maszyn (duża siła kopania, niskie zużycie paliwa i poziom hałasu). Stosunek skoku do średnicy tłoka bliski jedności powoduje zmniejszenie wibracji w wyniku ograniczenia sił bezwładności i prędkości liniowej tłoka.

W modelu 55VX standardowo montowana jest przeciwwaga o masie 290 kg, zwiększająca stateczność maszyny. O dobrej stabilności koparki decyduje także duże podwozie (szerokość 1900 mm, długość 2490 mm), należące do największych wśród maszyn podobnej wielkości. Nowa konstrukcja ram wózków gąsienicowych zmniejsza osadzanie się błota i brudu oraz ułatwia oczyszczanie. Gąsienice wykonano z nowego rodzaju gumy, zmniejszającego drgania, poprawiającego komfort jazdy oraz podnoszącego żywotność samej taśmy. Struktura gąsienicy zapewnia także zwiększenie stateczności bocznej. Starannie rozłożone masy powodują w niektórych zakresach stateczność wyższą niż w konwencjonalnych koparkach tej samej klasy wagowej.

Układ hydrauliczny obu maszyn zasilany jest przez dużą pompę wielotłoczkową z układem sterującym dopasowującym parametry do obciążenia (Load Sensing). Midikoparki wyposażone są w układ hydrauliczny do zasilania dodatkowych osprzętów roboczych, który doprowadzony jest do ramienia koparki. Maszyna opcjonalnie może być wyposażona w stalowe gąsienice.


Najcięższe koparki
Najwięksi przedstawiciele koparek serii VX to modele 65VX oraz 80VX. To jedne z najnowszych typów w kategorii maszyn obrysowych (zero-tail), wyposażone w nowe, przestronne kabiny operatora, z bogatym oszkleniem, regulowanym fotelem (z oparciem) dostosowującym się do masy operatora, ergonomicznym rozmieszczeniem urządzeń sterujących i wskaźników, nowym układem wentylacji i ogrzewania oraz fabrycznym dostosowaniem do układu klimatyzacyjnego (zabudowywanego jako opcja).

65VX napędzana jest silnikiem Yanmar 4TNV98 o mocy 59 KM, zaś 80VX – 70 KM. Są to jednostki napędowe o niskim poziomie hałasu i emisji zanieczyszczeń, elektronicznie ograniczonej mocy (m.in. celem optymalizacji zużycia paliwa).

Oba modele wyposażono fabrycznie w demontowane przeciwwagi (o masie 420 kg w 65VX oraz 400 kg dla 80VX). O dobrej stabilności koparki decyduje także duże podwozie (szerokość 2100 mm dla 65VX oraz 2200 mm dla 80VX, długość odpowiednio 2795 i 2730 mm).

Układ hydrauliczny w modelu 65VX zasilany jest przez dużą pompę wielotłoczkową z układem sterującym dopasowującym parametry do obciążenia (Load Sensing), zaś koparka 80VX posiada pompę o zmiennym wydatku dostosowującą układ roboczy do wykonywania wielu ruchów jednocześnie z optymalnym rozkładem prędkości. Układ obrotu nadwozia wyposażony jest w zawory tłumiące hamowanie oraz wielopłytkowy hamulec. Prędkość obrotu nadwozia wynosi 10 obr./min. dla koparki 65VX oraz 9,2 obr./min. w modelu 80VX. Maszyny opcjonalnie mogą być również wyposażone w stalowe gąsienice.

Źródło: Forum Budowlane, nr 9 (172) 2010
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: