Forum Budowlane - budownictwo, maszyny i urządzenia budowlane, opinie i porady ekspertów

Koparki gąsienicowe przydatne na budowie

Ocena: 0
9663
Trudno sobie wyobrazić jakikolwiek plac budowy bez poruszających się na gąsienicach koparek. Ich oferta na naszym rynku jest coraz bogatsza, toteż warto poznać parametry i możliwości poszczególnych maszyn, aby dokonać optymalnego wyboru. Są też koparki przeznaczone do „zadań specjalnych”, np. wyburzeń i rozbiórek.


Koparki gąsienicowe JCB JS220LR i JS360NLC
Fot. JCB

Koparka gąsienicowa JCB JS220LR napędzana jest czterocylindrowym wysokoprężnym silnikiem Isuzu Tier III z turbodoładowaniem, o mocy 128 kW (173 KM). Ciężar operacyjny tej koparki wynosi 22100 kg. Maszyna porusza się na gąsienicach o szerokości 700 mm. Cztery tryby pracy pozwalają na ustawienie obrotów silnika i wydajności układu hydraulicznego w zależności od wykonywanej pracy.
System AMS umożliwia ustawianie parametrów pracy maszyny oraz przeprowadzenie diagnostyki serwisowej. System filtrowania oleju Plexus (filtrujący zanieczyszczenia do 1,5 µm) powoduje, że okres między wymianami filtrów oleju hydraulicznego wydłuża się do 1000 mtg, a sama wymiana oleju odbywa się co 5000 mtg.

Serwosterowanie układem hydraulicznym zapewnia szybkie cykle pracy maszyny oraz wysoki komfort pracy operatora. Wysięgnik koparkowy typu Monoboom (dwuczęściowy) i ramię koparkowe o długości 6,40 m to inne charakterystyczne parametry techniczne tej maszyny.

W koparce JS220LR pracują dwie pompy hydrauliczne wielotłoczkowe o łącznym przepływie 2x214 l/min. oraz jedna pompa zębata o przepływie 20 l/min., zasilająca układ serwosterowania. Ciśnienie robocze w układzie hydraulicznym wynosi 343 bar. Układ elektryczny o napięciu 24 V, przewody elektryczne w pancerzach zabezpieczone przed wilgocią wg normy IP69, alternator 40 A, akumulatory 2 x 12 V o zwiększonej pojemności to pozostałe cechy charakterystyczne tego modelu. Eurokabina wyposażona jest w ogrzewanie, wentylator oraz regulowany fotel operatora.

Pojemność łyżki koparkowej o szerokości 600 mm wynosi 0,5 m3. Nacisk jednostkowy na grunt to 0,44 kg/cm2. Maksymalny zasięg ramienia koparkowego na poziomie gruntu wynosi
15,60 m, zaś głębokość kopania – 11,99 m. Nadwozie obraca się z prędkością 12,9 obr./min.

Kolejny model koparki gąsienicowej firmy JCB to JS360NLC. Pracuje w niej również silnik Isuzu, ale o mocy 202 kW (271 KM). Poza większą, w porównaniu z modelem JS220LR, mocą silnika, wśród odmiennych parametrów technicznych można wskazać na krótsze ramię koparkowe – jego długość wynosi 2,63 m. Koparka ta jest także znacznie cięższa – ciężar operacyjny wynosi 39967 kg.
Zainstalowano w niej dwie pompy hydrauliczne wielotłoczkowe o łącznym przepływie 2x310 l/min. oraz jedną pompę zębatą o przepływie 30 l/min., zasilającą układ serwosterowania. Łyżka koparkowa ma pojemność 2,3 m3. Nacisk jednostkowy na grunt wynosi 0,62 kg/cm2. Maksymalny zasięg ramienia koparkowego na poziomie gruntu to 10,255 m, a głębokość kopania – 6,680 m. Prędkość obrotowa nadwozia wynosi 9,1 obr./min.

Warto również zwrócić uwagę na koparkę gąsienicową, oznaczoną symbolem 330 HRD, przeznaczoną do prac wyburzeniowych. Ta specjalistyczna maszyna, wyposażona w trzyczęściowe ramię wyburzeniowe długości 19,2 m, dające maksymalny zasięg pracy 20,3 m. Standardowo wyposażona jest w instalacje hydrauliczne, niezbędne do zamontowania potrzebnych narzędzi: młota, łyżki skarpowej, chwytaka i nożyc.

Wszystkie modele koparek JCB dostępne są w oddziałach firmy Interhandler na terenie całej Polski.

Źródło: Forum Budowlane, nr 6 (169) 2010
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Polecane firmy

Polecamy

Polecamy

Które z niżej wymienionych minikoparek są Ci najlepiej znane?GŁOSUJ

Jakie znasz koparki kołowe z napędem elektrycznym?

GŁOSUJ