Jak wybrać spawarkę?

Ocena: 5
4632

Spawanie  polega na łączeniu materiałów poprzez ich nadtopienie w miejscu łączenia z dodaniem lub bez dodania spoiwa. Aby wykonać poprawnie takie czynności potrzebujemy dobrać do wykonywanych prac odpowiednie spawarki.

 

 

Dwie najpopularniejsze metody spawania to:

  • spawanie elektryczne,
  • spawanie gazowe.

Spawarka elektryczna – urządzenie służące do spawania, czyli łączenia elementów metalowych przy wykorzystaniu dodatkowego spoiwa, najczęściej w postaci elektrody. Złączenie następuje w wyniku nadtopienia materiału łączonego i elektrody, pod wpływem temperatury łuku elektrycznego powstającego między materiałem a elektrodą.

Spawarki to urządzenia, które nie tylko są przydatne w wyspecjalizowanych zastosowaniach i całej pracy, ale również często znajdują się w wyposażeniu osób, które samodzielnie wykonują wszelkie prace wokół domu i potrzebują połączyć elementy metalowe.

 

Spawarki elektryczne można podzielić na:

  • Spawarki transformatorowe – które mają zazwyczaj duże wymiary i ciężar, co utrudnia ich przenoszenie. Charakteryzują się one mało skomplikowaną budową, co pomaga w odporności na uszkodzenia mechaniczne. Do ich zalet należy możliwość spawania metodami MMA oraz MIG/MAG oraz możliwość regulowania natężenia prądu elektrycznego. Takie spawarki mają dość długo czas chłodzenia, więc lepiej sprawdzają się przy prostych okazyjnych pracach.
  • Spawarki inwertorowe – mają niewielkie gabaryty oraz wagę. Ze względu na skomplikowaną budowę są bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne i powinny być w razie kłopotów serwisowane  w wyspecjalizowanych punktach napraw. Charakteryzują się one wysoką sprawnością oraz dużą tolerancją na spadki napięć. W porównaniu do spawarek transformatorowych zużywają niewiele prądu, a także są mało wrażliwe na jakość wykorzystywanych elektrod. Są one polecane do bardziej zaawansowanych prac i do częstszego stosowania w porównaniu do spawarek transformatorowych.

 

Spawarka inwertorowa a transformatorowa?

Spawarki inwertorowa są często wykorzystywane przez profesjonalistów i osoby, którym zależy na niezawodnym sprzęcie. Spawarki transformatorowe nadają się dla osób, które potrzebują narzędzia do okazjonalnych prac (spawarki do domu), a przy tym nie dysponują dużym budżetem.

 

Podstawowe rodzaje technologii spawarek

 

Na rynku można spotkać się z trzema głównymi rodzajami technologii spawarek:

1. MIG-MAG (migomat), w której do spawania wykorzystywana jest osłona neutralnego gazu. Stosuje się te technologie przy łączeniu różnego rodzaju metali, w tym aluminium.

2. MMA – proces spawania odbywa się przy użyciu elektrodzie otulonej. Elektrody są wymieniane po zużyciu i powstaje w procesie żużel, który musi być usuwany.

3. TIG – spawanie odbywa się przy pomocy elektrody nietopliwej. Metoda TIG pozwala na uzyskanie spoiny o wysokiej jakości. Wykorzystuje się ją do spawania aluminium oraz stali wysokostopowych. Spawarki TIG są wyposażone w możliwość przełączania się na proces MMA.

 

Na rynku dostępne są również urządzenia uniwersalne czyli łączące wszystkie wyżej technologie. Jednak są to raczej urządzenia do mało intensywnego i niezbyt częstego użytku.

 

Opracowanie redakcyjne

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Polecane firmy

Polecamy

PolecamyKtóre z niżej wymienionych minikoparek są Ci najlepiej znane?GŁOSUJ

Jakie znasz koparki kołowe z napędem elektrycznym?

GŁOSUJ