Forum Budowlane - budownictwo, maszyny i urządzenia budowlane, opinie i porady ekspertów

Ekspresowe budownictwo mieszkaniowe

Ocena: 0
3662
Developer realizując inwestycję o charakterze mieszkaniowym kieruje się wieloma czynnikami, a jego działania podyktowane są ekonomiką całej inwestycji. Ma ona przynieść konkretny zysk, zatem musi zostać zrealizowana w ściśle określonym czasie oraz budżecie.

Szalunki ścienne Mammut na budowie osiedla przy ul. Idzikowskiego w Warszawie
Fot. Palisander


Analiza kapitało- i czasochłonności inwestycji zwraca uwagę kierownictwa budowy w stronę systemów szalunkowych. Zastosowane systemy, pomimo iż stanowią przeciętnie 3% wartości nakładów, w znacznej mierze wpływają na czas realizacji budowy. Składa się na to szereg czynników, a przede wszystkim łatwość oraz szybkość montażu i demontażu szalunków.

W Polsce od 2007 r. Palisander oferuje innowacyjne systemy z poszyciem z tworzywa sztucznego Alkus. W czasie ostatnich 30 miesięcy zrealizowano ponad 20 inwestycji, a popularność oferowanych szalunków wciąż rośnie.

Znacznym ułatwieniem przy realizacji inwestycji jest zastosowanie szalunków ściennych Mammut z poszyciem Alkus. Z ich pomocą z łatwością powstają ściany oraz słupy o dowolnym przekroju. Dostępne wymiary (nawet 2,5x3,5 m) umożliwiają szalowanie ścian na wymaganą wysokość bez konieczności stosowania nadstawek. Ten wielkopowierzchniowy szalunek ścienny jest najmocniejszym szalunkiem na rynku, jego wytrzymałość na parcie betonu wynosi 100 kN/m2. Ponadto poszycie Alkus daje niewymierne korzyści, gdyż nie wymaga wymiany nawet po wielu przełożeniach szalunku. Jest on tak samo trwały jak rama, a do tego gwarantuje wysoką jakość uzyskanej powierzchni.

Panelowy szalunek stropowy MevaDec dzięki niskiej wadze oraz uniwersalności elementów daje możliwość prostego montażu. Jest to jedyny system, który posiada specjalne żebra ułatwiające ręczne przenoszenie paneli. Dodatkowo rekordowy opad głowicy (o 19 cm) pozwala na wygodne i sprawne rozszalowanie, które dzięki właściwościom systemu następuje już po 4 dniach od betonowania. Demontowane panele oraz dźwigary główne mogą zostać przeniesione na kolejną kondygnację, pozostaje jedynie podparcie.

Wszystkie elementy szalunków Meva zostały zaprojektowane zgodnie z koncepcją zachowania maksymalnego bezpieczeństwa pracowników budowy. Biorąc pod uwagę zachowanie zasad bhp firma Palisander zawsze sugeruje kadrze budowy korzystanie z systemów zintegrowanych z szalunkami. Wszelkie prace na wysokościach muszą być prowadzone na podestach roboczych bądź schodniach (z dodatkową powierzchnią roboczą). Niebezpieczeństwo upadku znacznie redukują siatki asekuracyjne (dotyczy to zarówno upadku osób oraz mniejszych elementów np. młotków). Rozwiązaniem ułatwiającym montaż słupków barierek ochronnych jest zastosowanie ścisków umożliwiających zabezpieczenie krawędzi stropów, powierzchni pochyłych np. w biegach klatki schodowej.


Szalunki stropowe MevaDec na osiedlu Mariposa (ul. Kasprowicza, Warszawa)
Fot. Palisander


Czynnikiem decydującym o wyborze systemów Meva na budowy inwestycji mieszkaniowych jest także minimalizowanie nakładów finansowych związanych z czyszczeniem szalunków. Wykonawcy, decydując się na unikatowe rozwiązanie finansowe w postaci usługi Palisander Plus, całkowicie eliminują problem czyszczenia szalunków. Odbywa się to wówczas w magazynie Palisander myjką pod ciśnieniem 1000 bar. Relegowanie tego zadania na dostawcę szalunków odciąża personel budowy i skraca czas najmu.

Źródło: Forum Budowlane, nr 4 (167) 2010
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Polecane firmy

Polecamy

Polecamy

Które z niżej wymienionych minikoparek są Ci najlepiej znane?GŁOSUJ

Jakie znasz koparki kołowe z napędem elektrycznym?

GŁOSUJ