Forum Budowlane - budownictwo, maszyny i urządzenia budowlane, opinie i porady ekspertów

Ekologiczna alternatywa

Ocena: 0
4757
Wraz ze wzrostem ekologicznej świadomości w społeczeństwie proporcjonalnie wzrasta zapotrzebowanie na odnawialne źródła energii. Takimi źródłami są m.in. wiatr i promienie słoneczne. Już wiosną na polskim ryku pojawią się niewielkie turbiny wiatrowe oraz kolektory słoneczne, które wzbogacą asortyment firmy Pezal.

Gama turbin wiatrowych serii PTW
Fot. Pezal

Turbiny wiatrowe z serii PTW to nowoczesna technologia przyjazna naturze. Zamieniają czystą i niewyczerpaną energię wiatru na pracę mechaniczną w postaci ruchu obrotowego wirnika, którą przekształcają w energię elektryczną. Proces ten jest czysty ekologicznie i pozbawiony emisji zanieczyszczeń. Brak ingerencji w ekosystem to nie jedyny plus tych urządzeń. Główną zaletą turbin wiatrowych jest to, iż do ich pracy nie wykorzystujemy żadnego rodzaju paliwa, lecz wiatr, który w przeciwieństwie do zasobów naturalnych jest niewyczerpany. Napięcia wytwarzane w generatorach turbin oferowanych przez Pezal, wahają się od 12 do 360 V DC. Napięcie elektryczne przez regulator dochodzi do baterii akumulatorów. Ich ilość jest wielokrotnością napięcia 12 V. Energia jest magazynowana w akumulatorach i możliwa do wykorzystania w terminie późniejszym. Polska ma bardzo dobre warunki wiatrowe (średnio 3–4 m/s), dlatego tak wiele turbin wiatrowych jest u nas wykorzystywanych w przydomowych systemach elektrowni wiatrowych. Turbiny z serii PTW wytwarzają moc od 200 do 3000 W.

Kolektory słoneczne są kolejną ekologiczną drogą pozyskiwania energii, tym razem z niewyczerpanego źródła promieni słonecznych. To nowoczesne urządzenie zamienia energię promieniowania słonecznego na ciepło. Kolektory służą głównie do podgrzewania wody użytkowej, wspomagania centralnego ogrzewania oraz chłodzenia budynków. Niejednokrotnie wykorzystywane są także do podgrzewania wody basenowej. Podobnie jak turbiny wiatrowe nie wytwarzają zanieczyszczeń i są bardzo bezpieczne.


Kolektory słoneczne to kolejna ekologiczna droga pozyskiwania energii
Fot. Pezal

Warunki pogodowe w naszym kraju są bardzo zróżnicowane, dlatego coraz większą popularnością cieszą się systemy hybrydowe. To idealne rozwiązanie łączy w sobie dwa systemy: wiatrowy i solarny. Te dwa źródła energii uzupełniają się – w momencie, gdy nie ma słońca turbiny wiatrowe wytwarzają energię i na odwrót, gdy prędkość wiatru spadnie wykorzystywane są promienie słoneczne. Oczywiście system hybrydowy jest bardziej wydajny, gdy oba źródła energii wytwarzają prąd w tym samym czasie.

Dodatkowo w ofercie firmy Pezal znajduje się seria zielonych agregatów inwerterowych przyjaznych środowisku. Cyfrowe agregaty Pezal Motor Devices oraz Kipor będące autonomicznymi zespołami wytwarzającymi energię elektryczną, posiadają nowy system dwupoziomowych obrotów oraz emisji hałasu. Hałas emitowany przez cyfrowy agregat jest niższy o 3 do 9 dB od tradycyjnych agregatów. Najnowocześniejsza technologia spalania paliwa ograniczyła emisję szkodliwych spalin do atmosfery, do minimalnego poziomu. Powołując się na „Test Raport” z centrum R&D, seria agregatów od 1 do 3 kW może zapewnić jakość II standardu normy EPA 2005. Seria cyfrowych agregatów oferowanych przez firmę Pezal rzeczywiście wytwarza „zielony prąd”.

Źródło: Forum Budowlane, nr 2 (177) 2011
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: