Forum Budowlane - budownictwo, maszyny i urządzenia budowlane, opinie i porady ekspertów

Bezpieczne deskowania Ulma Construccion

Ocena: 0
2733
Wzrastające wymagania inwestorów oraz firm wykonawczych w zakresie bezpieczeństwa na budowach zmuszają producentów szalunków do wprowadzania ciągłych innowacji oraz projektowania coraz lepszych zabezpieczeń. W poniższym artykule przedstawiamy rozwiązania stosowane w systemach Ulma Construccion.

Siatki zabezpieczające SARE
Fot. Ulma Construccion

Aktualnie tradycyjne wsporniki deskowań ściennych bądź słupowych, umożliwiające tworzenie podestów oraz obarierowania z desek dostępnych na budowie, wypierane są przez systemy zintegrowanych pomostów z pełną komunikacją pionową.

Przykładem może być deskowanie pionowe F-4 umożliwiające wykonywanie słupów o przekrojach prostokątnych o wymiarach z zakresu od 20x20 do 60x60 cm. Łączone na wiatrak płyty, występują w dwóch wymiarach 300 oraz 120 cm. Dopuszczalne parcie betonu do 80 kN/m2 pozwala na szybkie betonowanie elementu. System F-4 został wyposażony w kompletny zestaw bhp. Deskowanie posiada systemowy pomost roboczy pokryty sklejką antypoślizgową, zaprojektowany na normatywne obciążenie 1,5 kN/m2. Obarierowanie podestu wykonywane jest z systemowych barier stalowych, dostępnych w dwóch wymiarach. Do komunikacji pionowej oraz obsługi zamków napinających służy lekka drabina aluminiowa podwieszana na żebrach płyt. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami w naszym kraju od wysokości 3,0 m do drabiny mocowana jest osłona komunikacyjna, zabezpieczająca przed upadkiem z wysokości. Drabina składa się z dwóch części stałej oraz podwieszanej. Część stała mocowana jest do żeber płyt, przez wsporniki i uchwyty drabiny. Część dolna drabiny zawieszana jest na czterech uchwytach, może być zdjęta i wykorzystana w innym miejscu na placu budowy. Podczas rozformowywania deskowania zwalnia się zamki napinające oraz otwiera płyty na trzpieniach.
Następnie słup deskowania F-4 przenosi na zawiesiach za pomocą żurawia bądź przetacza na kółkach, bez konieczności demontażu poszczególnych elementów.


System F-4 został wyposażony w kompletny zestaw bhp
Fot. Ulma Construccion

Podczas obsługi deskowania stropowego oprócz standardowego obarierowania po obwodzie, umożliwiającego bezpieczną pracę na deskowaniu, można stosować dodatkowe zabezpieczenia wykorzystywane podczas montażu deskowania.

System CC-4 jest deskowaniem panelowym, którego konstrukcja oparta jest na systemowych głowicach opadowych, aluminiowych belkach nośnych i płytach. Głowice opadowe umożliwiają wcześniejsze, niż w tradycyjnym stropie dźwigarkowym, odzyskanie elementów nośnych stropu, belek oraz płyt i użycie ich na kolejnej kondygnacji. Odpowiednio zaprojektowane zaczepy belek nośnych i uzupełniających pozwalają na wzajemne układanie na sobie elementów i łatwe rozwiązywanie stref przy słupach.

Strefy brzegowe oraz otwory w deskowaniu stropowym zabezpiecza się systemem barierek ochronnych. Słupki barierek mocowane są na uchwytach zaczepianych do głowic opadowych bądź belek nośnych. Dostępna jest również głowica brzegowa ze zintegrowanym uchwytem na słupek, pozwalająca na wysunięcie deskowania poza obrys stropu. Słupki dostępne są w dwóch wysokościach normatywnej 1,10 oraz wyższej 1,50 m. Słupek o wysokości 1,50 m pozwala na zachowanie wymaganej wysokości zabezpieczenia nawet po wylaniu stropu o grubości do 40 cm.
Słupki dostosowane są do mocowania barierek wykonanych z rur stalowych, gdyż dla odległości wynoszącej 2,32 m, zgodnej z rozstawem głowic, według norm europejskich nie mogą być zastosowane barierki i bortnice wykonane z desek.


System osłon przeciwwiatrowych. Zabezpiecza kondygnację wykonywaną aktualnie oraz dwie wcześniejsze
Fot. Ulma Construccion

Budowa deskowania pozwala na wykonywanie jego montażu na dwa sposoby, z dołu lub z góry. W przypadku montażu z góry, możliwe jest zastosowanie siatek ochronnych. Po ustawieniu głowic z podporami oraz oparciu na nim belek nośnych i wypełniających rozwiesza się na głowicach siatkę zabezpieczającą. Siatka dostępna jest w różnych wymiarach, najpopularniejszy to 1,5x10,0 m. Siatka montowana jest do głowic za pomocą specjalnych haków. Rozwieszona siatka dodatkowo zabezpiecza pracujące na deskowaniu osoby przed upadkiem z wysokości.

Dodatkowo w systemie dostępne są tuleje z korkami. Tuleje montuje się przed betonowaniem do zbrojenia oraz zatyka korkiem. Po betonowaniu w tulejach umieszczane są słupki tworzące zabezpieczenie zbiorowe na stropie.

Podczas realizacji płytowo słupowych (brak belki obwodowej) możliwe jest zastosowanie zabezpieczenia przeciw wypadaniu przedmiotów czy wręcz pracowników. W ofercie Ulma znajdują się siatki zabezpieczające SARE. Wysięg systemowego wspornika wynosi 3,0 m, co gwarantuje zabezpieczenie dwóch kondygnacji o wysokości do 3,0 m, czyli kondygnacji, na której zawieszono siatki oraz kondygnacji powyżej, gdzie prowadzone są aktualne prace. Wsporniki systemu SARE można montować na stropach o grubościach od 15 do 80 cm, w rozstawie 4 bądź 6 m. Siatki są wykonane zgodnie z normą EN-1263.

Najbardziej zaawansowaną technologią wykonywania zabezpieczeń są stosowane na budynkach wysokich osłony przeciwwiatrowe. System zabezpiecza trzy kondygnacje budynku: wykonywaną aktualnie oraz dwie wykonane wcześniej. Osłona chroni pracowników przed upadkiem z wysokości oraz podmuchami wiatru. Budowa osłony oparta jest na dwóch stalowych masztach, do których montowana jest sklejka. Każda osłona przymocowana jest do stropów za pomocą czterech głowic.
Maszty podwieszone są na dwóch górnych głowicach, dwie pozostałe stanowią prowadzenie. Osłony mogą być przestawiane za pomocą dźwigu bądź za pomocą układu hydraulicznego.

Poza wymienionymi zabezpieczeniami w ofercie Ulma Construccion znajdziemy również systemowe pomosty z pełną komunikacją dla systemów ściennych, takich jak Orma.

Źródło: Forum Budowlane, nr 8 (171) 2010
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: