Forum Budowlane - budownictwo, maszyny i urządzenia budowlane, opinie i porady ekspertów

Amerykańskie narzędzia serwisowe

Ocena: 3.1
4083
Narzędzia Slide Sledge to precyzyjny i wydajny system uderzający. Zastępując dłuto i młotek wykorzystywane dotychczas przy usuwaniu sworzni, jednocześnie redukuje niebezpieczeństwo wystąpienia wypadków, liczbę pracowników, zwiększa wydajność pracy i zmniejsza jej koszty.

Przy tradycyjnej pracy wybijania sworzni konieczna jest współpraca dwóch ludzi. Jeden posługuje się młotem, a drugi przytrzymuje element pośredni (dłuto, inny sworzeń lub po prostu fragment rury lub pręt). Grozi to wypadkiem przy mało precyzyjnym uderzeniu lub odrzucie. Czasami gdy sworzeń lub tuleja są zapieczone pracownicy posługują się „samoróbkami”, niekiedy wręcz zmuszeni są do stosowania palników czy pras hydraulicznych. Zwiększa to znacznie czas pracy, jest niebezpieczne, powoduje zniszczenie wybijanego sworznia lub tulei.

Rozwiązaniem jest zastosowanie systemu Slide Sledge, który zapewnia nacisk uderzenia ponad 5500 kG/cm² przy użyciu 13-kilogramowego młota. Siła skierowana jest centrycznie w punkt uderzenia, a do wykonania pracy wystarcza jedna osoba. Uniwersalność systemu Slide Sledge zwiększają specjalistyczne końcówki, których wymiana zabiera zaledwie kilka sekund.


Narzędzia serwisowe do ciężkiego sprzętu marki Slide Sledge na rynku polskim oferuje firma Agrex Arcon. Ponadto jest ona również autoryzowanym dealerem m.in.: podnośników koszowych marki Versalift, systemów do mikrotunelingu marki AGD div. Iseki, gąsienicowych koparek łańcuchowych i maszyn drenacyjnych Mastenbroek.

Moc i precyzja
Zestaw Slide Sledge składa się z właściwego mechanizmu oraz końcówek o różnej masie, zapewniających odpowiednią siłę uderzenia. Dostępne są cztery modele o masie 4,5; 6,5; 7 i 10,5 kg, w dwóch długościach – 760 lub 1170 mm. Osiągana siła uderzenia wynosi 103 MPa.

W skład zestawów wchodzi również cała gama wymiennych końcówek służących do różnych zadań: wybijania sworzni i tulei, demontażu i montażu zabezpieczeń zębów łyżek, a także prowadnica do łożysk, uszczelnień i pierścieni, widełki do przegubów, końcówka zrywająca i uniwersalna dłutowa umożliwiająca także np. czyszczenie rusztów. Narzędzie zostało wyposażone w szybkozłącze, pozwalające na błyskawiczną i bezpieczną wymianę specjalistycznych końcówek.

Jak już wspomniano na wstępie podczas posługiwania się zwykłym młotem, przecinakiem lub wybijakiem istnieje poważne niebezpieczeństwo odniesienia urazu przez pracownika. Często zdarza się bowiem wykonanie mało precyzyjnego uderzenia, co grozi odniesieniem poważnych obrażeń. Również przy odrzucie młota pracownik jest zagrożony uderzeniem.


Fot. Petersen Brands

Kiedy zaś sworzeń lub tuleja są zapieczone, pracownicy warsztatu próbują niekiedy innych „nowatorskich” rozwiązań, np. wykorzystania palników lub pras hydraulicznych. Powoduje to najczęściej wydłużenie czasu pracy i jest przy tym bardzo niebezpieczne. Efektem często jest również uszkodzenie mechaniczne podzespołów naprawianej maszyny.

Zastosowanie urządzenia Slide Sledge całkowicie eliminuje te zagrożenia, pozwalając przy tym tylko jednej osobie na szybkie wykonanie zadania. Warsztaty korzystające z tego rozwiązania mogą zmniejszyć koszty i oszczędzić czas pracy.

Zbudowane z rurowej prowadnicy i poruszającego się wewnątrz niej rdzenia urządzenie, przykłada się do punktu, który ma być poddany działaniu udaru. Po uchwyceniu drugiego końca rdzenia pracownik wykonuje nim ruchy posuwisto-zwrotne, aż do momentu wybicia sworznia, który wysuwa się z gniazda, jak pod działaniem zwykłego młota i wybijaka. Za pomocą urządzenia Slide Sledge można z powodzeniem wykonywać również inne czynności wymagające przyłożenia siły.

Specjalnie zaprojektowany ergonomiczny uchwyt zapewnia pewne trzymanie narzędzia w rękach. Z kolei konstrukcja głowicy zapobiega obracaniu się końcówek, eliminując przy tym poślizg młotka, co pozwala na precyzyjne przyłożenie udaru jedynie tam, gdzie jest to potrzebne.

Niewielkie gabaryty i masa urządzenia sprawiają, że Slide Sledge znajduje zastosowanie zarówno w warsztatach, jak i podczas napraw prowadzonych w warunkach polowych.

Źródło: Forum Budowlane, nr 5 (168) 2010
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: