Forum Budowlane - budownictwo, maszyny i urządzenia budowlane, opinie i porady ekspertów

Aluminiowe konstrukcje robocze

Ocena: 0
1999
Aluminiowe wyroby Instant UpRight Ltd. znane są na świecie od kilku dziesięcioleci z wysokiej jakości i długowieczności. Dowodem na to jest długa gwarancja producenta wynosząca 10 lat od chwili zakupu. Obecnie zbierane są dowody na potwierdzenie tezy o minimum 20-letnim cyklu życia ich produktów.

Konstrukcja mobilna z elementów systemu Span
Fot. Instant UpRight

Wędrówka po katalogu zaczyna się od najbardziej popularnych wyrobów, czyli mobilnych wież. Tutaj do wyboru są trzy systemy: Span300/400 o możliwych szerokościach 0,74 i 1,37 m oraz długości platformy 2; 2,5 i 3 m; Span500 o możliwych szerokościach 0,82 i 1,43 m oraz długości platformy jak wcześniej. Wieże Span można wyposażyć w podstawę VX, która jest pierwszą sekcją wieży w jednym składanym segmencie i przyśpiesza wznoszenie konstrukcji. Pomimo dużego wyboru takich produktów na rynku należy pamiętać, że systemy Span są wyjątkowe, i tak np. wieża typu wąskiego (0,74 m) i wysokości roboczej 8 m waży zaledwie 155 kg, a można ją obciążyć ciężarem 720 kg (3 klasa udźwigu). Dodając do wieży Span schody otrzymuje się schodnię Stairway. Nowością w tym segmencie jest wersja Compact systemów Span300/400 o powierzchni tylko 1,2 m2.

Jeżeli potrzebne jest proste, ale wytrzymałe rozwiązania do prac wewnętrznych na małych wysokościach z pomocą przychodzi Snappy. Rozwiązanie bliźniacze do podstawy VX pozwala na przygotowanie tego małego zestawu do pracy w dwóch ruchach: rozłożenie konstrukcji przez jej rozciągnięcie oraz zawieszenie platformy na wymaganej wysokości.


Mobilna wieża Span300 w wersji Compact
Fot. Instant UpRight

Spandeck o szerokości 640 mm jest lekką platformą o dużej wytrzymałości, dostępną w 9 wersjach różniących się długością, od 3,7 do 9,1 m. Model o długości 3,7 m ważący zaledwie 30 kg (bez oprzyrządowania) może przenieść ciężar o masie 900 kg.

Najprostsze możliwe zastosowanie tego systemu to zawieszenie platformy pomiędzy dwiema wieżami Span. Ale zastosowania ograniczone są wyłącznie wyobraźnią projektanta; z platform można zbudować np. scenę. Najpopularniejszym zastosowaniem są ciągi komunikacyjne (catwalks) układane na dachach lub podwieszane pod nimi. Chociaż aluminium jest materiałem dużo droższym od stali to należy pamiętać o dwóch podstawowych faktach: ciężar takiej konstrukcji jest dużo mniejszy niż stalowej; większy koszt zakupu zwraca się z czasem, ponieważ nie występuje problem niszczącej korozji; oszczędza się na malowaniu, którego wymagają elementy stalowe.


Snappy to przydatne urządzenie do prac wewnętrznych na małych wysokościach
Fot. Instant UpRight

Snap Out pierwotnie zaprojektowany na potrzeby przemysłu energetycznego do remontu kotłów jest systemem składającym się z segmentów o wysokości 2 m, które można złożyć w paczki łatwo przechodzące przez otwory o średnicy 360 mm (również specjalne składane platformy). Przy jego wykorzystaniu można wznosić konstrukcje do wysokości 100 m. W tym przypadku argumentem przemawiającym na korzyść zastosowania tego systemu będzie czas. Czas, który zostanie oszczędzony przy wznoszeniu takiej konstrukcji przełoży się na konkretne pieniądze. Przykładem może być czas wznoszenia konstrukcji w kotle 500 MW przez 15 osób, który wyniósł zaledwie 30 godzin.


Platforma składana Towermatic 200
Fot. Instant UpRight


Projektanci Instant UpRight łącząc ze sobą powyższe systemy tworzą specjalne konstrukcje na zamówienie. Niemożliwością byłoby wymienić wszystkie dokonania. Ale można wskazać chociaż sektory, w których takie projekty powstały: przemysł (np. obsługa i remonty maszyn oraz linii produkcyjnych), lotnictwo (np. doki serwisowe dla samolotów), komunikacja (np. wieże dla anten), ekologia (np. wieże obserwacyjne), turystyka (np. ścieżki widokowe), energetyka (np. remonty kotłów), i oczywiście budownictwo.

Na koniec najważniejszy atut stawiający powyższe wyroby na czołowym miejscu, od którego może powinno się zacząć artykuł. Jest nim opatentowany zacisk żeberkowy formowany na zimno o nazwie Rib-Grip. To właśnie on zastępując połączenia spawane decyduje o długowieczności produktów Instant UpRight.

Źródło: Forum Budowlane, nr 5 (180) 2011
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: