Forum Budowlane - budownictwo, maszyny i urządzenia budowlane, opinie i porady ekspertów

Akumulatorówki Metabo LTX

Ocena: 0
2316
W ostatnich tygodniach Metabo wprowadziło do oferty całkowicie nową linię wiertarko-
-wkrętarek klasy LTX dedykowaną do najcięższych zadań. W ofercie pojawiły się jeszcze bardziej kompaktowe BS 18 LTX wyposażone w silniki szczotkowe, ale także linia wiertarko-wkrętarek akumulatorowych BS 18 LTX BL z silnikami bezszczotkowymi.

Fot. Metabo

Główną zaletą silników bezszczotkowych jest dużo wyższa trwałość i niezawodność wynikająca z braku szczotek węglowych. Dzięki temu silnik pracuje ciszej z wyższą sprawnością energetyczną. Dodatkowo konstrukcja silników sprawia, iż ciepło z cewek może być odprowadzane bezpośrednio przez obudowę, co eliminuje konieczność zapewnienia dużej cyrkulacji powietrza. Zaletą silników indukcyjnych jest również precyzyjna kontrola prędkości obrotowej.

Czym pod względem technicznym wyróżnia się wiertarko-wkrętarka BS 18 LTX BL Quick na tle konkurencji? Niezwykle ważną cechą widoczną jest waga i rozmiar. Jest to najbardziej kompaktowa akumulatorówka w swojej klasie na rynku. Mniejszy 0,1–0,2 kg ciężar to dużo, a przy pracy przez kilka godzin rzeczywiście podwyższa komfort. Praktycznym rozwiązaniem jest system Quick umożliwiający błyskawiczny montaż i demontaż uchwytu wiertarskiego. Po zdemontowaniu uchwytu akumulatorówka jest krótsza o kilka centymetrów co pozwala na pracę w ciasnych miejscach dzięki możliwości zamocowania bita bezpośrednio w gnieździe wrzeciona. BS 18 LTX BL Quick dysponuje również najwyższą prędkością obrotową, 600 obr./min na pierwszym biegu, a na drugim 2050 obr./min. Szybkość pracy można zaobserwować wyraźnie w momencie, kiedy używa się dużej ilości wkrętów o długości 40–120 mm. Wyjątkowo precyzyjnie regulowane sprzęgło momentu obrotowego, dysponuje 22 ustawieniami, pozwala na doskonałą precyzję podczas wkręcania dowolnej długości wkrętów. Bardzo wysoki moment obrotowy 44/90 Nm robi wrażenie szczególnie podczas wkręcania nawet 60 cm spaxów. Takimi osiągnięciami mogą pochwalić się nieliczne narzędzia konkurencji – są jednak znacznie większe i cięższe. W wykręcaniu zapieczonych śrub lub nawiercaniu otworów z pomocą przychodzi funkcja Impuls oferowana wyłącznie przez Metabo.

Fot. Metabo

Jedyna w swoim rodzaju technologia Ultra M pozwala Metabo na zaoferowanie 3-letniej gwarancji na akumulatory. Oznacza to, że w przypadku spadku pojemności dowolnego akumulatora litowo-jonowego Metabo o 25% w ciągu 36 miesięcy firma wymieni go na nowy całkowicie bezpłatnie. Kolejnym atutem jest program „1 rok Full Serwice” dający gwarancję, że użytkownik przez 12 miesięcy od daty rejestracji nie zostanie obciążony żadnymi kosztami serwisowymi związanymi z naprawą każdego elektronarzędzia akumulatorowego współpracującego z bateriami litowo-jonowymi bez względu na przyczynę usterki. Ten roczny bezpłatny serwis dotyczy zarówno części zamiennych, które uległy uszkodzeniu mechanicznemu, np. uchwytu wiertarskiego (czego nie obejmują gwarancje innych producentów) czy włącznika, ale również elementów zużywających się naturalnie.

Na zdjęciach: wiertarko-wkrętarka Metabo BS 18 LTX BL z akumulatorem 5,2 Ah i systemem Quick

Forum Budowlane, nr 12 (211) 2013
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: