Forum Budowlane - budownictwo, maszyny i urządzenia budowlane, opinie i porady ekspertów

Żurawie z wypożyczalni

Ocena: 0
2782
Krakowska firma Lambor działa na ogólnopolskim rynku żurawi wieżowych od roku 1996 r. W tym czasie udało się jej stworzyć jedną z większych, sprawnie działającą wypożyczalnię żurawi. Obsługa klientów prowadzona jest aktualnie z biura firmy w Krakowie oraz z warszawskiej filii.

Fot. Jacek Maj

W wypożyczalni firmy Lambor znajduje się obecnie ponad 50 jednostek żurawi wieżowych. W większości są to żurawie górnoobrotowe firmy Peiner, uzupełnione o nowsze typy żurawi serii EC-B marki Liebherr. Z własnej floty firma zapewnia żurawie górnoobrotowe od 45 do 60 m maksymalnej długości wysięgnika i udźwigach maksymalnych od 5 do 12,5 t.

W przypadku zapytań o większe maszyny Lambor wspomaga się zaprzyjaźnionymi firmami z Europy Zachodniej, z którymi współpracuje od wielu lat. W ramach takiej współpracy na Polskim rynku pracowały żurawie typu Peiner SK 315, SK 415 oraz Liebherr 450C.

Lambor zajmuje się również sprzedażą nowych i używanych żurawi wieżowych. Jest przygotowany także na specjalne wymagania klientów, takie jak nietypowe miejsca posadowienia, ponadstandardowe wysokości podnoszenia oraz konieczność kotwienia żurawia do budynku, czy klatkowanie go w czasie budowy. Większość oferowanych żurawi posiada osprzęt do posadowienia na torowisku.

Kilka maszyn znajdujących się w ofercie to żurawie dolnoobrotowe Peiner szybkiego montażu. Właśnie do nich Lambor stara się przekonać polskie firmy realizujące zadania z zakresu budownictwa drogowego. Ich wykorzystanie przy budowie wiaduktów, mostów i innych obiektów infrastruktury drogowej pozwala na przyśpieszenie prac oraz, co najważniejsze, znaczne obniżenie kosztów tych inwestycji. Przykładem mogą być Niemcy, gdzie stosowanie żurawi dolnoobrotowych jest standardem nawet przy budowie małych obiektów.

Główną zasadą działania firmy jest dążenie do nawiązania współpracy z kontrahentami już w początkowych fazach przygotowań do budowy. Daje to czas na odpowiednie dobranie i skonfigurowanie żurawia do „wymagań budynku”, a przede wszystkim do miejsca i warunków placu budowy, zwłaszcza jeżeli budynek ma powstać wśród istniejącej zabudowy lub na działce z utrudnionym dojazdem.


Fot. Jacek Maj

Lambor dostarcza żurawie na miejsce montażu własnym transportem oraz zapewnia odpowiedni dźwig samojezdny. Następnie w jak najkrótszym czasie przeprowadza sam montaż wraz z odbiorem UDT. Klient otrzymuje gotową do pracy maszynę z operatorem i obsługą serwisową. Firma przygotowuje również komplet dokumentów wraz z zatwierdzoną przez UDT instrukcją kolizyjną pracy żurawia.

Żurawie firmy Lambor pracują na terenie całego kraju, ich obsługę serwisową zapewniają ekipy techników działające z baz w Krakowie oraz Warszawie. Żurawie znajdujące się pod troskliwą opieką serwisu, są na bieżąco naprawiane i modernizowane, co przekłada się na wysoki komfort pracy operatora, a tym samym większą wydajność na całej budowie.

Jednym z ciekawszych zastosowań żurawi dostarczonych przez Lambor’a była impreza wianki na festiwalu Cracow 2000. Na żurawiach zamontowano ekrany wodne do prezentacji multimedialnych.
Podstawowym zastosowaniem jest jednak oczywiście budownictwo. Żurawie wykorzystano na budowach: osiedla Europejskiego w Krakowie, hotelu Sheraton w Krakowie, banku BGŻ w Warszawie, mostu Kotlarskiego w Krakowie, Elektrowni Opole, Multikina Kraków, centrum handlowego Plaza-Kraków, stadionu Wisły Kraków oraz Cracovii, i wielu innych obiektów. W zakresie wynajmu Lambor stale współpracuje między innymi z firmami: Warbud, Skanska, Budimex, Mostostal Warszawa.

Źródło: Forum Budowlane, nr 5 (168) 2010
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: