Forum Budowlane - budownictwo, maszyny i urządzenia budowlane, opinie i porady ekspertów

Wynajem żurawi wieżowych

Ocena: 0
3278
Przedsiębiorstwa wykonawcze rzadko dysponują własnymi żurawiami wieżowymi. Najczęściej wynajmują je od wyspecjalizowanych firm, które temat traktują kompleksowo. Zapewniają dobór odpowiednich żurawi, ich transport na budowę, montaż oraz serwis. Jakie to firmy? Cztery wybrane krótko charakteryzujemy w poniższym artykule.

Montaż żurawia Corloenis na budowie mostu pod Toruniem w ciągu autostrady A1 (odcinek Lubicz – Czerniewice)
Fot. Corleonis

Corleonis
Corleonis jest jedną z najdłużej funkcjonujących firm na rynku żurawi wieżowych w Polsce (od 2000 r.). Zrealizowała kilkaset inwestycji na terenie Polski i Europy. Od początku działalności Corleonis kompleksowo realizuje usługi wynajmu, sprzedaży i serwisu żurawi wieżowych wraz ze wszystkimi usługami towarzyszącymi m.in.: transport, montaż, odbiór UDT, serwis, projektowanie płyt fundamentowych, optymalny dobór i rozmieszczenie na inwestycji itp. Firma ma w ofercie ponad 80 żurawi o zastosowaniu i parametrach umożliwiających pracę w budownictwie, jak i przemyśle. Dzięki możliwości doboru optymalnego sprzętu dla danej inwestycji kontrahent uzyskuje gwarancje terminowej realizacji i ekonomicznego rozwiązania.

Corleonis w ofercie wynajmu oraz sprzedaży posiada żurawie wieżowe znanych światowych marek takich, jak: Liebherr, Comedil, Peiner, Linden Comansa. Ponadto dysponuje własnymi żurawiami hydraulicznymi od 40 do 120 tm oraz zestawami transportowymi, co umożliwia m.in. sprawną realizację usług, niezależnie od zewnętrznych dostawców.

Od 2005 roku Corleonis jest wyłącznym przedstawicielem handlowo-serwisowym producenta żurawi wieżowych hiszpańskiej marki Linden Comansa. Od początku współpracy firma z powodzeniem sprzedała na rynku polskim kilkadziesiąt nowoczesnych żurawi wieżowych.

Realizowany przez ostatnie lata plan rozwoju m.in. przez zakup nowoczesnego sprzętu, rozwój parku maszyn, wdrożenie systemu zarządzania zdecydowanie wpłynął na zwiększenie poziomu i jakości oferowanych przez firmę usług, co bezpośrednio przełożyło się m.in. na rozszerzenie współpracy z największymi firmami budowlanymi w Polsce. Wśród klientów Corleonis są m.in.: Budimex, Strabag, Erbud, Mirbud, Mitex, JW. Construction, Polimex Mostostal, Mostostal Warszawa, Doraco, Hydrobudowa Polska, Bilfinger Berger, CFE Polska, Allcon, Mota Engil, Grupa Inwestycyjna Hossa.

W grudniu 2009 r. przedstawiciele firmy Corleonis z rąk Marszałka Województwa Pomorskiego otrzymali pozytywną decyzję w sprawie uzyskania dofinansowania ze środków z Unii Europejskiej na realizację projektu „Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstwa Corleonis Sp. z o.o. poprzez wprowadzenie nowych usług opartych na innowacyjności technologicznej i procesowej”. Wdrożenie tego projektu umożliwi kontynuację założonych planów inwestycyjnych oraz dalszy, dynamiczny rozwój przedsiębiorstwa.

Siedziba Corleonis mieści się w Rumi koło Gdyni. Ponadto firma ma oddziały zlokalizowane w Warszawie i Tychach.

W ostatnim roku Corleonis kompleksowo zabezpieczał w żurawie wieżowe takie inwestycje, jak: rozbudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków we Wrocławiu, budowa mostu w ciągu autostrady A1 (odcinek Lubicz – Czerniewice), budowa Centrum Medycyny Inwazyjnej dla Akademii Medycznej w Gdańsku, rozbudowa stadionu Wisły Kraków, Centrum Kultury Artystycznej w Gorzowie Wielkopolskim,  II etap budowy Wydziału Nauk Społecznych oraz budowa Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego, Galeria Handlowa „Galeria Rumia” w Rumii, budowa biurowców – etap I, II, II, IV, V, VI kompleksu Office Park w Gdyni, budowa Centrum Handlowo–Rozrywkowego Bonarka w Krakowie, budowa zakładów produkcyjnych Dr Oetker w Łebczu, rozbudowa Elektrowni Bełchatów, budowa największego wieżowca we Wrocławiu – Sea Towers, rozbudowa Szpitala Wojewódzkiego w Gdańsku. Żurawie dostarczone przez firmę Corleonis obsługiwały także inwestycje realizowane w Hamburgu (Niemcy).

EFH Żurawie Wieżowe
Spółka EFH Żurawie Wieżowe S.A. powstała w roku 2002. W roku 2006 zadebiutowała na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Dysponuje parkiem żurawi wieżowych, liczącym 150 szt. żurawi dolno– i górnoobrotowych, z wysięgnikami wodzakowymi i wychylnymi, w klasach udźwigu od 45 do 330 tm. Są to żurawie trzech producentów: Terex Comedil, Wolffkran oraz Liebherr.

W parku maszynowym przeważają żurawie nowe, a jego potencjał budowany był pod potrzeby rynku. Firma jest w stanie konfigurować żurawie o wysokościach podnoszenia do
250 m, w tym wersje bez kotwień bocznych o wysokościach podnoszenia blisko 100 m. Potencjał, obejmujący żurawie bezodciągowe top-less, pozwala obsługiwać budowy wymagające zaangażowania 12 i więcej współpracujących ze sobą żurawi. Firma dysponuje niezastąpionymi, głównie przy pracach remontowych w elektrowniach, żurawiami górnoobrotowymi z wysięgnikami wychylnymi w klasach udźwigu 140, 160 oraz 180 tm.

Żurawie charakteryzują się konkurencyjnymi parametrami użytkowymi, takimi jak prędkość podnoszenia z bezstopniowym sterowaniem, czy dobrze dopasowanymi i oszczędnymi silnikami napędowymi.


Baza sprzętowo-magazynowa firmy EFH Żurawie Wieżowe w Baniosze
Fot. EFH Żurawie Wieżowe


Park maszynowy i profesjonalna kadra techniczna tworzą potencjał pozwalający realizować nawet najtrudniejsze, wymagające dużego doświadczenia zadania. Działając na terenie całego kraju, również poprzez oddziały w Poznaniu i Wrocławiu, EFH Żurawie Wieżowe przygotowała w 2009 roku blisko 1000 ofert, w tym również dotyczące obsługi największych i najbardziej prestiżowych budów w kraju. W mijającym roku ulokowała na rynku ponad 150 żurawi realizując ponad 100 umów. Współpracowała zarówno z największymi w kraju przedsiębiorstwami budowlanymi, jak również z mniejszymi firmami lokalnymi.

EFH Żurawie Wieżowe oferuje kompleksową obsługę budowy w zakresie transportu pionowego. Oferta jest kompletna i obejmuje: dobór żurawi zgodnie z potrzebami i uwarunkowaniami danej budowy; wykonanie projektów posadowienia (na ramie, na kotwie, na torowisku); projektowanie i wykonanie kotwienia bocznego, jeśli jest wymagane; transport na plac budowy; montaż oraz odbiór UDT; obsługę operatorską i serwisową; demontaż i transport z placu budowy.

IMA Maszyny Budowlane
Firma IMA Maszyny Budowlane Sp. z o.o. działa nieprzerwanie od 1998 roku. Głównym przedmiotem działalności firmy jest wynajem oraz kompleksowa obsługa przedsiębiorstw w zakresie dostarczania i serwisu żurawi wieżowych. Firma doradza najkorzystniejsze rozwiązania już na etapie projektowania inwestycji. Zdobyte doświadczenia cenione są przez wiele firm. Do grona stałych klientów IMA Maszyny Budowlane należą takie firmy jak: Budopol, Intakus, Stalmont, Atal, Skanska, Budotex, Arkop, BDA-Montaż, Aw-Bud oraz dużo innych. Przy użyciu żurawi, zbudowanych zostało wiele kluczowych obiektów na terenie Wrocławia, jak i Dolnego Śląska.


Montaż żurawia dostarczonego przez firmę IMA Maszyny Budowlane na prestiżowej Sky Tower
we Wrocławiu

Fot. IMA Maszyny Budowlane


Udział firmy w projekcie budowlanym, rozpoczyna się od złożenia wizyty na placu przyszłej budowy. Wówczas fachowcy określają typ potrzebnego żurawia, ustalają najkorzystniejsze miejsce jego posadowienia oraz udzielają niezbędnych wskazówek dotyczących organizowania placu budowy pod kątem przyszłej pracy żurawia. Na miejsce dostarczany jest kompletny żuraw wraz z montażem i całą dokumentacją, pozwoleniami oraz aktualnym badaniem technicznym dopuszczającym go do eksploatacji. Do kompetencji firmy należy przeprowadzenie wszelkich niezbędnych badań związanych z zasilaniem i uziemieniem oraz zlecenie odbioru technicznego żurawia przez UDT. Wykwalifikowana kadra specjalistów świadcząca usługi serwisowe, jest do dyspozycji przez cały czas trwania wynajmu sprzętu, gotowa do szybkiej reakcji w przypadku awarii lub innej usterki technicznej. Dobra i sprawna organizacja pracy pozwala na sprowadzenie części i usunięcie niemal każdej usterki, powstałej w wyniku eksploatacji dźwigu na budowie, w przeciągu 48 godzin od momentu zgłoszenia, co znacznie obniża ewentualne koszty przestoju wynikające z awarii.

Aktualnie IMA Maszyny Budowlane ma w ofercie 23 żurawie wieżowe marek: Potain, Liebherr, Peiner, Wolff i Eurogru. Oprócz żurawi będących własnością firmy, dzięki współpracy z zagranicznym partnerem, udostępniana jest również cała gama żurawi górnoobrotowych Liebherr i Peiner.

W firmie IMA Maszyny Budowlane możliwy jest również zakup żurawia wieżowego.

Lambor
Firma Lambor zajmuje się żurawiami wieżowymi od roku 1996 r. W tym czasie udało się jej stworzyć dużą i sprawnie działającą wypożyczalnię żurawi. Obsługę prowadzi z biura w Krakowie oraz z oddziału Warszawskiego w Piasecznie. We flocie wypożyczalni znajduje się obecnie blisko 50 jednostek żurawi wieżowych. W większości są to żurawie górnoobrotowe Peiner i Liebherr oraz dolnoobrotowe firm Pekazett i KSD. „Od ręki” oferowane są żurawie górnoobrotowe od klasy 70 (Peiner SK 76, Liebherr 71EC-B5) do klasy 180 (Peiner SK 186). W razie potrzeby firma zapewnia również jednostki o większych udźwigach oraz niestandardowe konfiguracje wież dla wysokich inwestycji. Żurawie wynajmowane przez Lambor pracują na terenie całego kraju, ich obsługę (montaż i demontaż) oraz serwisowanie zapewniają ekipy techników działające z baz w Krakowie i Warszawie.

Lambor jest aktualnie przedstawicielem handlowym firmy Liebherr. Był także przedstawicielem firmy Peiner, do momentu zakończenia przez nią działalności. Do żurawi obu marek zapewnia dostawy fabrycznych części zamiennych.


Montaż żurawia Peiner SK 415 dostarczonego dla Hydrobudowy Polska na stadionie Lecha Poznań
Fot. J. Maj (Lambor)


W ramach oferowanych usług Lambor zapewnia dobór typu żurawia oraz jego konfigurację w zależności od potrzeb i sytuacji na budowie. Organizuje transport na miejsce montażu, montaż, odbiór UDT z pełną dokumentacją wymaganą do bezpiecznej pracy oraz pełną obsługę serwisową i operatorską w czasie trwania kontraktu. Firma realizuje poza standardowymi zleceniami, również nietypowe inwes    tycje, wymagające specjalnych warunków montażu żurawi.

Żurawie Lambor wykorzystywane były w czasie imprezy Wianki na festiwalu Cracow 2000 (zamontowane były na nich ekrany wodne do prezentacji multimedialnych); i „budowały”: osiedle Europejskie w Krakowie, Hotel Sheraton w Krakowie, Bank BGŻ w Warszawie, most Kotlarski w Krakowie, Elektrownię Opole, Multikino Kraków, centrum handlowe Plaza-Kraków, stadion Cracovii i Wisły Kraków, Galeria Bonarka oraz wiele innych. Firma współpracuje między innymi z przedsiębiorstwami: Budimex, Mostostal Warszawa, Mota-Engil, Scanska, Warbud.

Źródło: Forum Budowlane, nr 1 (164) 2010
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: