Forum Budowlane - budownictwo, maszyny i urządzenia budowlane, opinie i porady ekspertów

Liczymy na wzrost sprzedaży

Ocena: 0
5653
Rozmowa z Waldemarem Topińskim Dyrektorem Departamentu Transportu i Maszyn Budowlanych VB Leasing Polska S.A.

Fot. VB Leasing Polska

Forum Budowlane: Jak według Pana w najbliższych miesiącach będzie kształtowało się zainteresowanie branży budowlanej leasingiem?

Waldemar Topiński: W ostatnich miesiącach wzrosła dostępność sprzętu budowlanego na rynku wtórnym, co w konsekwencji zaowocowało zwiększeniem zainteresowania maszynami używanymi. Trudno jednak powiedzieć, czy będzie miało to znaczący wpływ na sytuację na rynku, na którym od ubiegłego roku utrzymuje się niestety trend spadkowy. Wartość rynku leasingu maszyn budowlanych w roku 2009 była mniejsza o 33% w stosunku do roku 2008. Także w pierwszej połowie tego roku rynek maszyn budowlanych spadł o 19% w porównaniu z analogicznym okresem roku 2009. Można mieć nadzieję, że II półrocze 2010 będzie lepsze, lecz i tak osiągnięcie wyniku z końca 2009 roku – 1,9 mln zł – jest niestety mało prawdopodobne. Sądzę, że w przyszłym roku branża leasingowa może liczyć na niewielki wzrost sprzedaży leasingu maszyn budowlanych, plasujący się na poziomie 7–10%. Odbudowanie rynku będzie procesem powolnym i stopniowym, w niczym nie przypominającym „boomu” sprzed 3 lat, w dużej mierze zależnym od ogólnych czynników makroekonomicznych, w tym PKB oraz tego, jak rynek zareaguje na zmiany w podatku VAT.

FB: Czy czas spowolnienia gospodarczego wpłynął na ofertę i procedury dla budownictwa?

WT: W czasie spowolnienia gospodarczego, jako jedna z niewielu firm oferujących finansowanie, nie zaostrzyliśmy kryteriów kredytowych i pozostaliśmy przy warunkach udzielania leasingu, wypracowanych w dobie budowlanej prosperity. Postąpiliśmy tak, ponieważ sektor budowlany był i pozostaje dla nas jednym z najważniejszych segmentów rynku. Nasze procedury są na tyle liberalne, że nie musimy ich zmieniać, jak firmy, które jeszcze w roku ubiegłym zacieśniały politykę kredytową.

FB: Czy aktualnie potencjalni nabywcy znajdą w ofercie VB Leasing ciekawe promocje?

WT: Promocje na sprzęt budowlany prowadzone są przez nas systematycznie co jakiś czas. Ostatnia miała miejsce wiosną tego roku. Poza tym bezterminowo prowadzimy korzystną sprzedaż leasingu na maszyny używane. Aktualnie trwa także akcja w ramach programu Wielton Finance, oferująca w pierwszym roku trwania umowy leasingowej na produkty marki Wielton darmowy pakiet ubezpieczenia wraz z ubezpieczeniem Truck Assistance. Wśród pojazdów objętych promocją jest wiele takich, które znajdują zastosowanie właśnie w budownictwie.

FB: Dziękujemy za rozmowę.

Źródło: Forum Budowlane, nr 9 (172) 2010
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: