Forum Budowlane - budownictwo, maszyny i urządzenia budowlane, opinie i porady ekspertów

Bijemy kolejne rekordy

Ocena: 0
1395
Rozmowa z Georgiem Mollerem komisarzem targów bauma organizowanych przez Messe München GmbH

Fot. Messe München

Artur Kuźmiuk: Trzy lata oczekiwania i przed nami kolejna bauma. Jak zapowiadają się tegoroczne targi w porównaniu do poprzedniej edycji?

Georg Moller: Pod względem całkowitej powierzchni wystawienniczej 570 tys. metrów kwadratowych oraz liczby wystawców przekraczającej 3300 mamy zapewnione dwa rekordy. W tym miejscu patrzymy optymistycznie, i wierzymy, że jesteśmy w stanie przekroczyć liczbę odwiedzających z ubiegłej edycji targów bauma w 2010 roku. Niezależnie od tego odwiedzający targi mogą spodziewać się mnóstwa innowacji oraz prezentacji produktów, gdyż wielu wystawców tradycyjnie pokaże swoje nowości właśnie podczas trwania targów bauma.


AK: Które kraje są najliczniej reprezentowane? Ilu wystawców zgłosiło się z Polski?

GM: Obok Niemiec, które stanowią najsilniejszy kontyngent wystawców, licznie reprezentowane pod względem liczby wystawców są Włochy, Chiny, USA, Turcja oraz Holandia. Z Polski spodziewamy się udziału 17 wystawców. Targi będą miały miejsce dopiero za dwa miesiące, dlatego liczby te mogą naturalnie ulec jeszcze zmianie.


AK: Czy wg Pana obecna sytuacja panująca w gospodarce ma wpływ na nastroje i ilość wystawców?

GM: Wprawdzie branża maszyn budowlanych nie przebywa obecnie w stanie euforii, jednak w ostatnich latach trochę się ustabilizowała. Stąd też aktualnie panujący kryzys jak dotąd nie odbił się na targach bauma. Dlatego też nie uważam, żeby ucierpiał na tym nastrój wystawców – liczba wystawców z całą pewnością nie ucierpiała. Ponadto nie należy zapominać, że targi bauma są wydarzeniem międzynarodowym oraz, że niektóre kraje – w tym na przykład kraje BRIC – odnotowywały wcześniej umiarkowane spadki lub nawet lekki wzrost.


AK: Nieodłączną częścią każdych targów są różnego rodzaju konkursy i konferencje. Jakie najważniejsze chciałby Pan zarekomendować?

GM: Oczywiście chcemy ciągle rozwijać nasze targi oraz uatrakcyjniać je dla naszych wystawców i odwiedzających. Tym samym nasze forum jest z całą pewnością głównym punktem programu. Centrum zainteresowania programu ramowego poświęcone jest głównie maszynom dla górnictwa, jak również ofertom Indii, Mongolii oraz krajów Ameryki Południowej.


AK: Czy wzorem lat ubiegłych maszyny będzie można zobaczyć również podczas pracy?

GM: Targi bauma są najważniejszym na świecie wydarzeniem dla przemysłu maszyn budowlanych – przy tym są po prostu największymi targami świata. Na odwiedzających targi czekają ponownie liczne innowacje, prezentacje produktów na żywo. Szczególna w tym kontekście jest atmosfera targów bauma – targi są duże, imponujące, międzynarodowe i – dzięki wszystkim tym czynnikom – niepowtarzalne, a pokazy praktyczne wręcz konieczne.


AK: Jakie inwestycje organizatorzy poczynili odnośnie targów bauma 2013? Czy w przyszłości planowane są kolejne?

GM: Dla dodatkowej powierzchni wystawienniczej 15 tys. metrów kwadratowych zostanie zagospodarowana część powierzchni parkingowej na terenie Targów Monachijskich. Ten „stracony” teren musieliśmy naturalnie zagospodarować i przywrócić w innym miejscu. W tym celu wybudowaliśmy parkingi w sąsiadujących gminach, na których będą mogły zaparkować tysiące pojazdów. Stamtąd bezpłatne autobusy dowiozą gości docelowo na tereny targowe. To były inwestycje, które zostały poczynione specjalnie na zbliżającą się edycję targów bauma.
Poza tym po targach bauma 2016 Targi Monachijskie mają w planach dużą inwestycję. Ze względu na ilość zgłoszeń od wystawców, od paru lat kilka naszych imprez targowych posiada listę firm oczekujących na udział w targach. Dlatego powierzchnia naszych terenów zostanie rozszerzona jeszcze o dwie dodatkowe hale wystawiennicze – C5 i C6.


AK: Czego chciałby Pan życzyć wystawcom i gościom targowym?

GM: Targi bauma są z pewnością najważniejszą platformą biznesową przemysłu maszyn budowlanych. Nie zabraknie tu reprezentantów wszystkich krajowych i międzynarodowych liderów branży, jak również licznych ekspertów oraz decydentów z branży. W związku z tym życzę naszym wystawcom dobrych kontaktów oraz dobrych interesów. Naszym odwiedzającym życzę zapoznania się z wieloma interesującymi nowościami produktowymi, które wprowadzą następnie do swojej pracy. I naturalnie życzę wszystkim, którzy przybędą na to niezwykłe wydarzenie fantastycznych targów oraz wspaniale spędzonego czasu w Monachium.


AK: Dziękuję za rozmowę.

Forum Budowlane, nr 2 (201) 2013
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: