Forum Budowlane - budownictwo, maszyny i urządzenia budowlane, opinie i porady ekspertów

Wizjonerskie projekty biurowców przyszłości autorstwa studentów PG

Ocena: 0
1604

Projekty studentów Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej z zakresu designu spekulatywnego zostały opublikowane na nowojorskim portalu BISNOW. Wizjonerskie prace przedstawiają autonomiczne, samowystarczalne budynki, które mogą funkcjonować niezależnie od ewentualnych kataklizmów czy ataków terrorystycznych. To część projektu, który Infuture Hatalska Foresight Institute i Skanska przeprowadziły wspólnie z PG, a którego celem była odpowiedź na pytanie o to, jak będzie wyglądała przyszłość biurowców.

Instytut Infuture przez cały semestr letni (2017) wspierał studentów Wydziału Architektury przy pracach nad projektami z zakresu designu spekulatywnego (speculative design).

"Na podstawie opracowanych przez instytut Infuture trendów kulturowych, społecznych i środowiskowych oraz politycznych i ekonomicznych przyszli architekci projektowali biurowce, które mogłyby funkcjonować w przyszłości. Założeniem było, aby każdy z projektów został merytorycznie osadzony w rzeczywistości, a wizjonerska koncepcja miała podstawy naukowe. Ważne było też to, by prace nie tylko zwracały uwagę na bryłę budynku, lecz także poszukiwały idei, kierunku, w jakim rozwijać się będzie myślenie o budynkach biurowych i wykorzystywanych w nim technologiach" - mówi dr inż. arch. Marek Gawdzik z Katedry Architektury Miejskiej i Przestrzeni Nadwodnych na Wydziale Architektury PG, prowadzący (wspólnie z dr inż. arch. Elżbietą Marczak) prace projektowe, które powstały w ramach seminarium na studiach magisterskich.

Jako podsumowanie projektu, przy współpracy z firmą Skanska, w Katedrze Architektury Miejskiej i Przestrzeni Nadwodnych WA zorganizowano i przeprowadzono konkurs studencki, na który nadesłano 38 prac. Zaprezentowano w nich "żyjące" w zgodzie z naturą, samowystarczalne budynki modułowe, wykonane z mikroplastiku, metamateriałów, perowskitów (struktur pozwalających na stosowanie procesów fotowoltaicznych na dużych powierzchniach), membran filtrujących czy włókna węglowego jako elementu konstrukcji. Studenci zaprojektowali obiekty podwodne, podziemne, powietrzne czy zlokalizowane na Marsie. To w pełni autonomiczne jednostki, oparte na założeniu, że będą mogły funkcjonować niezależnie od infrastruktury zewnętrznej, ewentualnych kataklizmów czy ataków terrorystycznych i dostarczą 100 proc. zapotrzebowania na energię.

Renata Nowakowska, menedżer ds. innowacji w biurowej spółce Skanska, podkreśla, że kładzenie nacisku przy projektowaniu nowych budynków na ich samowystarczalność energetyczną oraz ekologię to nie tylko trend, ale przede wszystkim efekt coraz bardziej restrykcyjnych wymagań środowiskowych i obawy o to, że zasoby naturalne mogą zostać wyczerpane. "Jednocześnie już teraz pracujemy nad wieloma innowacyjnymi projektami, jak dostęp do budynków na telefony i smartwatche. Biurowce trzeba projektować i budować tak, aby spełniały wymagania obecnych użytkowników i tych z przyszłości" - mówi Renata Nowakowska.

Jeden ze studenckich projektów przedstawia inspirowany kształtem drzewa, samowystarczalny, ekologiczny i zeroenergetyczny budynek-miasto na morzu. Ma on stanowić odpowiedź na problem globalnego ocieplenia oraz związanego z nim podnoszenia się poziomu mórz i oceanów. Projekt zakłada m.in. wyposażenie budynku w filtry oczyszczające powietrze. Obiekt miałby zostać wydrukowany za pomocą drukarki 3D zasilanej energią słoneczną z plastikowych butelek i kubków, które zaśmiecają oceany i morza.

"Największym wyzwaniem było dla nas zaprojektowanie budynku w taki sposób, aby nie tylko stanowił on nowe miejsce do życia dla ludzi po zalaniu wcześniej istniejących miast, ale również aby aktywnie walczył z dalszym ocieplaniem się klimatu na Ziemi" - przyznaje Katarzyna Brejna, jedna z autorek, studentka na Wydziale Architektury.

Wszystkie koncepcje studentów PG i ich opisy posłużyły jako inspiracja przy pisaniu raportu instytutu Infuture "Living buildings. Przyszłość biurowców 2050" oraz do bardziej szczegółowego diagnozowania trendów. Wybrane projekty studenckie zostały zaprezentowane w raporcie jako ilustracja do opisanych scenariuszy przyszłości.

"Projekty biurowców przyszłości, które powstały we współpracy z Wydziałem Architektury Politechniki Gdańskiej, nie tylko pozwalają lepiej wyobrazić sobie nadchodzącą przyszłość, ale także stawiają pytania o to, czy przyszłość ta jest na pewno taką, jakiej chcemy" - podkreśla Natalia Hatalska z Infuture Hatalska Foresight Institute.

Fragmenty raportu  ilustrowanego studenckimi  projektami konkursowymi  wykonanymi na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej  zostały wykorzystane w artykule pt. "By 2050, Buildings Of The Future Could Defend Human Life During Extreme Conditions" opublikowanym  w nowojorskim portalu BISNOW.

"Projekt "Biurowce przyszłości" prowadzony wspólnie z Infuture Hatalska Foresight Institute i Skanska to przykład udanej interdyscyplinarnej współpracy dwóch różnych ośrodków oraz połączenie nauki z biznesem" - podkreśla dr inż. arch. Marek Gawdzik. "Działania takie jak opracowanie projektu poprzez udział w konkursie studenckim (w tym przypadku - dodatkowo był to konkurs o charakterze wyjątkowo wizjonerskim) doskonale wpisują się w program dydaktyczny, a jednocześnie są świetną okazją, by odejść na moment od materii czysto architektonicznej i technicznej, od rzeczywistości pełnej przepisów, od normatywów technicznych i uwarunkowań czy nawet od biurokracji i spojrzeć szerzej na zagadnienie projektowania - jeszcze bardziej kreatywnie dzięki odrzuceniu na chwilę tych ograniczających uwarunkowań. Wiele z projektów, które powstały w ramach tego konkursu, kreatywnością i poziomem opracowania dorównuje profesjonalnym opracowaniom wizjonerskim".

Źródło: Politechnika Gdańska
Zdjęcie: www.freeimages.com

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: