Forum Budowlane - budownictwo, maszyny i urządzenia budowlane, opinie i porady ekspertów

Strabag: kładka wstęgowa w Zagórzu Śląskim otwarta

Ocena: 0
1995

W sierpniu miało miejsce uroczyste otwarcie wybudowanej przez Strabag kładki wstęgowej nad Jeziorem Bystrzyckim Nowa kładka zastąpiła charakterystyczny "bujający się most" - konstrukcję wiszącą na stalowych linach, która mierzyła blisko 113 m i powstała w roku 1968. Ze względu na stan techniczny obiektu i w trosce o bezpieczeństwo podjęto decyzję o budowie nowej przeprawy.

Kładka w Zagórzu Śląskim jest trzecią konstrukcją wstęgową w Polsce, a na świecie jest ich zaledwie kilkanaście. Ustrój nośny kładki składa się z 4 lin nośnych. Każda jest zbudowana z 31 splotów L15,6 mm ze stali sprężającej w rurach osłonowych z HDPE, na których ułożone są żelbetowe prefabrykaty pomostu. Długość prefabrykatów wynosi 1 lub 2 m, a pomost został zmontowany przy użyciu dźwigów. 
Po wypełnieniu styków pomiędzy prefabrykatami liny zostały naciągnięte, co spowodowało podniesienie pomostu i jego sprężenie do poziomu ok. 20 MPa.

Innowacja zastosowanego rozwiązania polega na tym, że liny nośne nie są zespolone ze wstęga pomostu, jak w przypadku dotychczasowych realizacji, lecz pełnią także rolę zewnętrznych kabli sprężających żelbetowy pomost. Bardzo istotnym elementem konstrukcyjnym kładki jest jej posadowienie i konieczność przeniesienia znacznych sił poziomych odrywających skrajne podpory od podłoża.

Nowa kładka ma długość 126 metrów i szerokość pomostu od 2,4 m do 4,9 m. Posiada dwa przęsła o teoretycznej rozpiętości 80 i 22 m. Pośrodku głównego przęsła znajdują się poszerzenia pomostu - miejsca do odpoczynku i podziwiania pięknej panoramy tej okolicy, w których zostaną umieszczone ławki oraz luneta widokowa. W ławkach zainstalowane zostaną też multimedia służące celom edukacyjnym. Pomost będzie oświetlony za pomocą taśm LED umieszczonych w poręczach balustrad.

Projekt j kładki został opracowany przez Zespół Badawczo Projektowy MOSTY - WROCŁAW, prowadzony przez profesora Politechniki Wrocławskiej Jana Biliszczuka, a w weryfikację nowych rozwiązań projektowych został zaangażowany międzynarodowy zespół specjalistów STRABAG z działu Zentrale Technik.

W uroczystości otwarcia udział wzięli m.in:

  • Adam Hausman - Wójt Gminy Walim
  • Roman Szełemej - Prezydent Miasta Wałbrzycha
  • Mirosław Kostyrko - Dyrektor Oddziału STRABAG
  • Andrzej Olszewski - Kierownik Kontraktu STRABAG

Źródło i zdjęcia: Strabag

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Polecane firmy

Polecamy

Polecamy

Które z niżej wymienionych minikoparek są Ci najlepiej znane?GŁOSUJ

Jakie znasz koparki kołowe z napędem elektrycznym?

GŁOSUJ