Forum Budowlane - budownictwo, maszyny i urządzenia budowlane, opinie i porady ekspertów

Skanska: Hala 100-lecia Cracovii otwarta

Ocena: 0
1925

788 miejsc siedzących oraz płaski dach porośnięty 40 000 tys. rozchodników - tak prezentuje się oddana właśnie do użytku Hala 100-lecia Cracovii. 10 maja 2018 roku oficjalnie otwarto obiekt zlokalizowany przy Alei Focha, będący symbolem krakowskiego klubu sportowego.

"W ciągu dwóch lat zbudowaliśmy jeden z najnowocześniejszych obiektów sportowych w kraju. Płyta boiska osadzona jest 3,5 m pod poziomem terenu. Na sufitach hali i największych pomieszczeń zastosowaliśmy okładzinę akustyczną w postaci tynku celulozowego, a w całym budynku nie ma nawet 1 m kw. ścian tynkowanych tradycyjnie - postawiliśmy na surowy charakter wykończenia. Dla podkreślenia tego efektu dominują cztery kolory: rudy, grafitowy, biały oraz odcień naturalnego betonu" - wyjaśnia Łukasz Sokołowski, Kierownik Budowy, Skanska.

Budynek o horyzontalnej bryle jest kontynuacją topograficznej rzeźby terenu. Przy jego budowie wywieziono 22 000 m sześć. ziemi. Gdyby załadować ją do pociągu towarowego, to na torach zobaczylibyśmy skład o długości 4,5 km z 366 wagonami. Obiekt został zintegrowany z otoczeniem poprzez stworzenie wału, na którego szczycie zaprojektowano pochylnię prowadzącą na dach. Wysokość budynku wynosi 16,48 m. Elewację pokrywają głównie panele z blachy Cor-Ten - stali o specjalnym składzie chemicznym zapewniającym odporność na korozję i charakterystyczne rdzawe zabarwienie. Powierzchnia, na której zastosowano Cor-Ten, odpowiada 25 boiskom do siatkówki. Poza stalą kortenowską zamontowano około 1000 mkw. szklanych fasad i przeszkleń.

Główną część obiektu stanowi sala gier o wymiarach 44 x 26 m, umożliwiająca rozgrywanie meczów większości dyscyplin halowych. Trybuny pomieszczą prawie 800 kibiców, w tym osoby z ograniczoną mobilnością. To dla nich przygotowano 48 miejsc. W hali powstały również m.in. zaplecze rehabilitacyjno-sanitarne, siłownia, taras widokowy i kawiarnia.

Oddana do użytku hala to przede wszystkim symbol Cracovii, ale także Centrum Sportu Osób Niepełnosprawnych oraz ośrodek przygotowań paraolimpijczyków i miejsce rozgrywek lokalnych klubów sportowych. Obiekt pełni również funkcje publiczne, a to dzięki sali wielofunkcyjnej oraz części hotelowej. W pełni przystosowany jest dla osób z ograniczoną mobilnością - posiada 430 mb ramp komunikacyjnych. Najdłuższa z nich (250 mb) prowadzi z poziomu terenu na dach.

"Jesteśmy bardzo dumni z tego, że mogliśmy zrealizować w Krakowie kolejny obiekt, który na trwale wpisuje się w krajobraz tego miasta" - mówi Dariusz Gruszka, menadżer projektu, Skanska. "Mam nadzieję, że będą z niego chętnie korzystać mieszkańcy, podobnie jak w przypadku wcześniejszych realizacji naszej firmy, np. Teatru Variete na Grzegórzkach. Wierzę też, że Hala Cracovii będzie miejscem, w którym osoby niepełnosprawne będą mogły w pełni realizować swoje sportowe pasje" - dodaje.

Halę 100-lecia Cracovii wybudowała firma Skanska S.A. na zlecenie Gminy Miejskiej Kraków - Zarządu Infrastruktury Sportowej i według koncepcji Biura Projektów Lewicki Łatak. Wartość inwestycji to 45,5 mln zł brutto.

Źródło i zdjęcie: Skanska

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: