Forum Budowlane - budownictwo, maszyny i urządzenia budowlane, opinie i porady ekspertów

Scania pomaga w redukcji dwutlenku węgla

Ocena: 0
14833

Pojazdy Scania nowej generacji oraz związane z nimi usługi zostaną wykorzystane w projekcie mającym na celu redukcję śladu węglowego przewozów prowadzonych na rzecz sieci McDonald’s. Zadanie to ma zostać zrealizowane w ciągu 5 lat. Działania rozpoczną się na początku III kwartału tego roku w kilku europejskich krajach. Przeciwdziałanie globalnym zmianom klimatu to główne założenia współpracy uczestników projektu – przedstawicieli firm Scania i HAVI – na rzecz zrównoważonego transportu i logistyki.

Scania nowej generacji wspiera sieć McDonald’s w redukcji CO2
Fot. Scania

Założenia projektu obejmują znaczące zmniejszenie udziału pojazdów zasilanych olejem napędowym w transporcie do 2021 roku. Dodatkowo projekt ma na celu przestawienie 70 proc. floty HAVI w wybranych krajach na alternatywne układy napędowe, np. gazowy czy hybrydowy. Dlatego, dostawy do sieci McDonald’s będą wykonywane przez HAVI przy użyciu pojazdów Scania nowej generacji i wspomagających je usług. Emisja CO2 będzie monitorowana na bieżąco, co stanowi nową jakość w usługach telematycznych. Przewiduje się, że w wyniku współpracy redukcja emisji CO2 na kilometr wyniesie od 15 do 40% – w zależności od trasy, paliwa i warunków jazdy.

Pojazdy ciężarowe zasilane gazem oraz hybrydowe emitują znikomą ilość spalin
i znacząco redukują emisję CO2 w miastach. Pracują znacznie ciszej, co w połączeniu z cichymi urządzeniami chłodniczymi zmniejsza obciążenie, jakie dystrybucja niesie ze sobą dla mieszkańców centrów miast i nie tylko.

Ponadto eksperci firm HAVI i Scania wspólnie projektują pojazd ciężarowy z wyposażeniem do odbioru odpadów z restauracji przeznaczonych do recyklingu: zużytego oleju spożywczego, plastiku i kartonu. Przyczyni się to do zwiększenia efektywności odzysku odpadów i ograniczenia ilości śmieci wywożonych zwykłymi śmieciarkami, co zmniejszy ich ruch i dodatkowo zredukuje emisję CO2.

Dzięki współpracy, przedstawiciele HAVI i Scania nie tylko budują zrównoważoną przyszłość, ale także aktywnie tworzą rozwiązania dostępne tu i teraz dla swoich klientów, takich jak sieć McDonald’s.

Nowa inicjatywa obejmie na początku kraje europejskie, ale wkrótce zostanie wdrożona również w Azji.

Źródło: Scania Polska

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: