Rewolucyjna aplikacja dla branży budowlanej już na polskim rynku

Ocena: 4.7
6767

Przez ostatnie lata branża budowlana w Polsce coraz mocniej zdawała sobie sprawę z tego, że przyszedł czas na cyfrową rewolucję. Brakowało jednak narzędzia dostosowanego do naszych potrzeb: prostego, niedrogiego i niewymagającego przewracania firmy do góry nogami. W tym samym czasie na węgierskim rynku pojawiły się rozwiązania skrojone pod środkowoeuropejskie potrzeby. Aplikacja mobilna pozwalająca na zarządzanie planami budowy, kontrolę jakości czy delegowanie zadań i kontrole podwykonawców pozwoliła tamtejszym generalnym wykonawcom zaoszczędzić ogromne kwoty. BauApp, bo tak nazywa się rozwiązanie, które zrewolucjonizowało Węgry, jest już dostępne dla polskich firm budowlanych.

Prezentacja zalet aplikacji BauApp w Warszawie. Od prawej: Adam Dalnoki, prezes BauApp; Paweł Smolarek, dyrektor ds. nowych technologii BauApp. Fot. Forum Budowlane

"Znamy i rozumiemy specyfikę rynków środkowoeuropejskich. W Polsce nie mamy konkurencji. Nasze wejście na rynek będzie momentem przełomowym dla wprowadzania nowych technologii w branży budowlanej" – deklaruje Adam Dalnoki, prezes BauApp. Twórcy aplikacji zakładają, że przyniesie ona polskim przedsiębiorcom nawet 100 mln zł oszczędności rocznie!

Jak wynika z opracowanego przez BauApp we współpracy z badaczami ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie raportu „Innowacyjne technologie w polskim przemyśle budowlanym”, liderzy opinii z branży są gotowi na wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań w swoich przedsiębiorstwach. Do tej pory brakowało jednak na rynku rozwiązań dostosowanych do środkowoeuropejskich potrzeb: łatwych do wdrożenia, przynoszących szybki efekt, niedrogich i ułatwiających współpracę z podwykonawcami, na których w dużej mierze oparta jest branża w naszym kraju. "Polska branża budowlana boryka się z brakiem rąk do pracy. Obecnie brakuje ponad stu tysięcy pracowników. Płace w sektorze budowlanym rosną od 7 do 11 punktów procentowych rocznie, podobnie jak koszty energii i materiałów. To wszystko sprawia, że generalni wykonawcy mają bardzo niskie marże, nierzadko balansując na granicy opłacalności. Nowe technologie pomogą firmom uratować się przed kryzysem" – tłumaczy Paweł Smolarek, dyrektor ds. nowych technologii w BauApp.

Sprawdzone rozwiązanie dla regionu

Jeszcze niedawno węgierski rynek budowlany wyglądał bardzo podobnie do naszego. Szefowie firm nie korzystali z nowych technologii, bo te dostępne na zachodzie były za drogie, zbyt skomplikowane i niedostosowane do ich potrzeb. Dwa lata temu z pomocą przyszedł BauApp. Obecnie z intuicyjnych rozwiązań, takich jak aplikacja do zarządzania dokumentami budowy, kontroli jakości i specjalny moduł dla podwykonawców korzysta tam ponad stu klientów. Aplikacja została zaimplementowana na 1000 projektach budowlanych, a w to rozwiązanie uwierzyła połowa największych firm budowlanych. Oszczędności przyszły od razu. "BauApp to przede wszystkim oszczędność czasu, a co za tym idzie pieniędzy. Przy tradycyjnym sposobie pracy usunięcie jednej usterki technicznej zajmuje półtorej godziny. My ten czas skracamy do kilku minut. A takich usterek przy większym projekcie jest nawet 5000! Kiedy weźmiemy pod uwagę dodatkowe oszczędności wynikające z tego, że BauApp ogranicza liczbę pomyłek wynikających z pracy na nieaktualnych planach, to nasze rozwiązania pozwalają zaoszczędzić nawet milion złotych na jednej budowie. Klienci podkreślają, że koszt subskrypcji BauApp zwraca im się w kilka tygodni" – tłumaczy Paweł Smolarek.

Sto milionów złotych zostanie w kieszeni?

Chociaż BauApp dopiero od 3 lutego jest oficjalnie dostępny na polskim rynku, przedstawiciele firmy od dłuższego czasu prowadzą rozmowy biznesowe z generalnymi wykonawcami. "Niebawem będziemy mogli ogłosić kilka dużych kontraktów, które wprowadzą nasze rozwiązania na kilkadziesiąt projektów budowlanych" – zdradza Paweł Smolarek. A to dopiero początek, bo firma ma ambitne plany. Celem jest to, żeby przynieść polskim przedsiębiorstwom 100 milionów złotych oszczędności rocznie. Plan zakłada implementację BauApp u największych generalnych wykonawców, którzy od dawna wypatrują rozwiązań, pozwalających im poradzić sobie z nadchodzącym spowolnieniem gospodarczym. To dobry czas, żeby zreorganizować firmę i wdrożyć nowe technologie, które pozwolą zwiększyć marżę i uzdrowić sytuację finansową. Od teraz polscy przedsiębiorcy budowalni mają do dyspozycji narzędzia, które ich węgierskim kolegom pozwoliły stanąć mocniej na nogach. To dobre wieści dla całej gospodarki, której kluczową gałęzią jest branża budowlana.

***
BauApp to aplikacja mobilna, pozwalająca w nowoczesny i wydajny sposób zarządzać pracą na budowie. Korzysta z niej połowa największych firm na Węgrzech, z powodzeniem jest wykorzystywana także w projektach realizowanych na terenie USA i Wielkiej Brytanii. Moduły odpowiadające za zarządzanie dokumentami, przygotowywanie list zadań dla podwykonawców, kontrolę jakości czy lokalizowanie kluczowych narzędzi umożliwiają zaoszczędzenie przeciętnie nawet miliona złotych w trakcie realizacji większego projektu. Używanie BauApp w trakcie kontroli jakości pozwala skrócić czas likwidacji każdej usterki o półtorej godziny. Na przeciętnej budowie pojawia się ok. 5 tysięcy takich usterek. Aplikacja jest dostępna na polskim rynku od lutego 2020.

Źródło: BauApp Polska

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Polecane firmy

Polecamy

PolecamyKtóre z niżej wymienionych minikoparek są Ci najlepiej znane?GŁOSUJ

Jakie znasz koparki kołowe z napędem elektrycznym?

GŁOSUJ