Forum Budowlane - budownictwo, maszyny i urządzenia budowlane, opinie i porady ekspertów

Podświetlany most łukowy w Braniewie

Ocena: 0
1749

Trwa realizacja jednej z najważniejszych inwestycji Braniewa. Nad rzeką Pasłęką powstaje efektowny, obustronnie podświetlony most łukowy. W trosce o środowisko naturalne i bezpieczeństwo prac generalny wykonawca zastosował na projekcie niecodzienną technologię tzw. nasuwania podłużnego przęseł. Nowa przeprawa skomunikuje oddzielone od siebie dzielnice miasta oraz ułatwi poruszanie się po mieście.

Most, na zlecenie Gminy Braniewo realizuje Skanska. Wartość inwestycji to 5,5 mln zł brutto, a termin zakończenia prac koniec września 2018 roku.
Fot. Skanska

Powstający most w Braniewie  to jedna z najpotrzebniejszych i najbardziej wyczekiwanych inwestycji w mieście. Budowa drugiego mostu wpłynie na jakość poruszania się po mieście. Położenie przygraniczne wpływa też na lokowanie się firm spedycyjnych w jednej części miasta, natomiast wszystkie służby ratownicze położone są po drugiej stronie rzeki. Drugi most w Braniewie będzie miał w tym wypadku ogromne znaczenie, ułatwi komunikację w trudnych sytuacjach. Most połączy ul. PCK i Przemysłową. W ramach inwestycji Skanska wykona także ciąg pieszo-jezdny w ciągu ul. Przemysłowej.

Most ma konstrukcję łukową, 55 m rozpiętości i ponad 13 m szerokości. Teren inwestycji położony jest w granicach obszaru specjalnej ochrony ptaków Natura 2000 „Dolina Pasłęki”. Konstrukcja łukowa mostu pozwala na wykonanie przęseł obiektu o dużej rozpiętości, i uniknąć budowy podpór pośrednich. Zastosowanie technologii nasuwania podłużnego pozwoli też uniknąć wykonywania tymczasowych podpór pośrednich w korycie rzeki, a więc ingerowania w chroniony i cenny obszar. Zaletą takiego rozwiązania jest także zminimalizowanie prac nad lustrem wody do niezbędnego minimum (tylko na czas nasuwania). W ramach zadania wykonamy także obustronne podświetlenie detali architektonicznych, takich jak elementy stalowe konstrukcji łuku oraz gzymsy obiektu. Ciąg pieszo-rowerowy zostanie doświetlony oprawami drogowymi LED.

Inwestycję wartą 5,5 mln zł brutto realizuje Skanska na zlecenie Gminy Braniewo. Zgodnie z umową termin zakończenia prac to koniec września 2018 roku.

Źródło: Skanska

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -