Forum Budowlane - budownictwo, maszyny i urządzenia budowlane, opinie i porady ekspertów

Ogromne wsparcie unijne dla drogi ekspresowej S3

Ocena: 0
1364

Przemysław Gorgol, p.o. Dyrektora Centrum Unijnych Projektów Transportowych oraz Agnieszka Krupa, p.o. Zastępcy Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad podpisali 8 października 2018 r. umowę na unijne dofinansowanie projektu "Budowa drogi ekspresowej S3 odc. Legnica - Lubawka".

"S3, obok autostrady A1 i S19, to jeden z trzech filarów, na których opiera się polski system dróg prowadzących z północy na południe kraju. Wykonujemy kolejny krok w kierunku tego, o czym mówiliśmy miesiąc temu otwierając nowy odcinek S3 między Nową Solą a Kaźmierzowem: S3 uruchomi potencjał tkwiący w portach Szczecin - Świnoujście, gdy połączy je systemem dróg w Czechach i Austrii" - ocenił minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

"Bardzo się cieszę, że udało się uzyskać wsparcie Unii Europejskiej dla kluczowego odcinka drogi S3, od Legnicy do granicy z Czechami w Lubawce. Jego realizacja ma fundamentalne znaczenie dla rozwoju gospodarczego całej zachodniej Polski" - powiedział wiceminister infrastruktury Marek Chodkiewicz.

Projekt zakłada budowę odcinka drogi ekspresowej S3 o długości 67 km, który połączy dwa dolnośląskie miasta - Legnicę i Lubawkę. Całkowity koszt budowy jest szacowany na prawie 3 961 mln złotych. Dofinansowanie UE z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 wyniesie prawie 1 891 mln złotych.

Planowany termin zakończenia inwestycji to koniec maja 2023 r.

Budowany odcinek rozpoczyna się w gminie Krotoszyce, następnie trasa przechodzi przez gminy Męcinka, Jawor, Mściwojów, Paszowice, Dobromierz, Bolków, Stare Bogaczowice, Czarny Bór, Marciszów, Kamienna Góra i Lubawka. Projekt składa się z czterech zadań:

  • zadanie I: od węzła Legnica II (bez węzła) do węzła Jawor II (z węzłem);
  • zadanie II: od węzła Jawor II (bez węzła) do węzła Bolków (z węzłem);
  • zadanie III: od węzła Bolków (bez węzła) do węzła Kamienna Góra Północ (bez węzła);
  • zadanie IV: od węzła Kamienna Góra Północ (z węzłem) do granicy państwa.

Roboty na odcinku S3 od Legnicy do Bolkowa są już na ukończeniu i jesienią tego roku odcinek ten zostanie oddany do ruchu, natomiast w ramach odcinka S3 od Bolkowa do Lubawki (granica państwa) GDDKiA wybrała wykonawców robót. Planowane podpisanie umów z Wykonawcami planowane jest w tym miesiącu.

Inwestycja ma duże znaczenie dla usprawnienia ruchu drogowego w regionie. Po wybudowaniu drogi ekspresowej S3 na odcinku Legnica - Lubawka natężenie ruchu na drodze krajowej nr 8 Kudowa Zdrój - Kłodzko - Wrocław zmniejszy się o około 1000 pojazdów (w tym około 400 samochodów ciężarowych) na dobę. Nastąpi również poprawa warunków ruchu tranzytowego przy drogach krajowych nr 3 i nr 5, która przyczyni się do poprawy komfortu życia mieszkańców m.in. Jawora, Bolkowa, Kamiennej Góry i Lubawki.

"Budowana droga ekspresowa S3 jest kluczowym korytarzem komunikacyjnym otwierającym polskie porty na Europę środkową i południową. S3 biegnie z północno-zachodniej Polski, aż do południa kraju i łączy miasta wojewódzkie na trasie Szczecin - Gorzów Wielkopolski - Zielona Góra - Wrocław - Katowice" - podkreślił Przemysław Gorgol, dyrektor CUPT.

Źródło i zdjęcie: GDDKiA

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: