Forum Budowlane - budownictwo, maszyny i urządzenia budowlane, opinie i porady ekspertów

O przyszłości transportu na Impact mobility rEVolution'18

Ocena: 0
866

Jazda pojazdów ciężarowych w zintegrowanym konwoju to jedno z rozwiązań Scania zaprezentowane przez Mathiasa Carlbauma, wiceprezesa Scania CV AB podczas wystąpienia na Impact mobility rEVolution'18 w Katowicach. Przez dwa dni  przedstawiciele branż: motoryzacyjnej, transportowej, nowych technologii oraz administracji publicznej i kadry naukowej mieli okazję spotkać się i dyskutować o przyszłości inteligentnej mobilności.

Mathias Carlbaum wiceprezes Scania CV AB. Fot. Scania

„Nasza wizja w Scania to przewodzenie zmianie w kierunku zrównoważonego transportu. Określiliśmy wspólny cel biorąc odpowiedzialność za konieczność zmniejszenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Wierzymy, że rentowność przedsiębiorstwa idzie w parze z troską o planetę, a działania służące ochronie środowiska powinny być podjęte bez zbędnej zwłoki.
Możliwość analizy danych z pojazdu uzyskanych podczas jazdy pozwala szkolić kierowców w zakresie bardziej efektywnej jazdy. Kierowcy w Polsce korzystający z naszych rozwiązań i szkoleń zwiększyli efektywność paliwową o 10%, co oznacza oszczędność na poziomie 4-5 tys. litrów paliwa na jeden pojazd rocznie.”

Podczas swojego wystąpienia „Jazda w konwoju – przyszłość na autostradach” Mathias Carlbaum prezentował rozwiązania Scania służące m.in. zwiększeniu wydajności transportu. Jazda w konwoju złożonym z pojazdów ciężarowych, to jeden z elementów strategii Scania dla zrównoważonego transportu, w którego skład wchodzą trzy filary: paliwa alternatywne i elektryfikacja, efektywność energetyczna oraz inteligentny i bezpieczny transport.

Wyższa wydajność transportu

W czasie jazdy w konwoju wykorzystywane są systemy wspomagające kierowcę polegające m.in. na optymalizacji przebiegu trasy i prędkości pojazdu. Rozwiązania te zapewniają terminowe dostawy oraz wysoką wydajność transportu. Jazda w konwoju usprawnia też ruch na drodze i przynosi korzyści dla środowiska – dzięki obniżeniu oporu powietrza zmniejsza się zużycie paliwa i ślad węglowy.
Dodatkowo, ze względu na to, że konwój prowadzony jest tylko przez kierowcę znajdującego się w pierwszym pojeździe, kierowcy pozostałych zestawów mogą w tym czasie wykonywać zadania administracyjne. W połączeniu z bardziej elastycznymi przepisami o czasie pracy kierowcy otwiera to możliwość częstszych noclegów w domu, zamiast w kabinie.

Katowice stolicą mobliności

Impact mobility rEVolution'18 to międzynarodowa konferencja poświęcona kształtowaniu inteligentnej mobilności produktów i usług. Wydarzenie odbyło się
w dniach 12-13 września w Katowicach i skupiło  ponad 400 firm, 200 start-upów i 150 mówców z całego świata oraz przedstawicieli polskiej administracji publicznej. Reprezentanci Scania mieli też okazję uczestniczyć w zamkniętych spotkaniach eksperckich oraz porozmawiać z przedstawicielami polskiej władzy.

Podczas kongresu zaprezentowany zostały dwa pojazdy zasilane CNG: autobus Scania Citywide 12LF, wykorzystywany na co dzień na ulicach Tarnowa oraz pojazd do zbierania odpadów Scania P340.

Źródło: Scania Polska

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Polecane firmy

Polecamy

Polecamy