Forum Budowlane - budownictwo, maszyny i urządzenia budowlane, opinie i porady ekspertów

Most kompozytowy Produktem Roku 2016

Ocena: 0
1158
Most drogowy z kompozytów sięgnął po najwyższe trofeum w konkursie Dobry Wzór – został nagrodzony tytułem Produktu Roku 2016. To jedna z trzech głównych specjalnych nagród konkursu, która potwierdza, że produkt Mostostalu Warszawa nie tylko spełnia wymogi dobrego wzornictwa przemysłowego, ale i jest najbardziej innowacyjnym polskim produktem. Wyniki konkursu zostały ogłoszone podczas uroczystej gali, która miała miejsce 20 października br. w siedzibie Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie.


Fot. Mostostal Warszawa

Do finału zakwalifikowało się 136 produktów. W tegorocznej edycji konkursu odnotowano także rekordową liczbę zgłoszeń, bo na liście znalazły się aż 222 produkty i usługi. Zwycięskie rozwiązania zostały wyselekcjonowane na podstawie jedynego, niezależnego monitoringu wzorniczego w kraju. Most kompozytowy Mostostalu Warszawa konkurował z 11 produktami z dziedziny „sfera publiczna” i nie miał sobie równych, bo uzyskał tytuł Produktu Roku 2016. To wyjątkowe wyróżnienie dla najbardziej innowacyjnego polskiego produktu jest nagrodą specjalną Agencji Rozwoju Przemysłu, partnera strategicznego wydarzenia. Nagrody przyznano jeszcze w 8 innych kategoriach (m.in. usługi, nowe technologie, nowe materiały produkcyjne, transport i komunikacja). Most z kompozytów w Błażowej miał godnych konkurentów, wśród produktów, które rywalizowały o nagrodę Dobrego Wzoru znajdowały się m.in.. samochód Mazda MX-5, skład piętrowy typu push-pull Sundeck (PESA), lokomotywa elektryczna E4MSU Griffin (NEWAG), panele fotowoltaiczne Liberta Solar (Ruukki) czyrobot edukacyjny Photon.

Konkurs odbywał się pod patronatem honorowym Ministra Rozwoju, Polskiej Agencji Rozwoju Przemysłu oraz Urzędu Patentowego RP. Jury przewodniczyła Katarzyna Rzehak (dyrektor kreatywna Instytutu Wzornictwa Przemysłowego). W kapitule konkursu zasiadali również (m.in.): Marcin Chludziński (prezes Agencji Rozwoju Przemysłu SA), dr Alicja Adamczak (prezes Urzędu Patentowego RP), Patrycja Klarecka (prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości), Małgorzata Szczepańska (dyrektor Departamentu Innowacji w Ministerstwie Rozwoju). 

Most z kompozytów FRP (fibre-reinforced polymer) w Błażowej powstał dzięki współpracy przemysłu i nauki. W realizację prac oprócz Mostostalu Warszawa (lider konsorcjum) były zaangażowane: Politechnika Rzeszowska, Politechnika Warszawska oraz firma Promost Consulting z Rzeszowa. Projekt był także współfinansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Tytuł „Produktu Roku” dla innowacyjnego mostu jest również wyróżnieniem dobrych praktyk Mostostalu Warszawa na rzecz współpracy ośrodków naukowych i przedsiębiorstw oraz dowodem na prekursorską rolę firmy w kreowaniu nowych trendów rynkowych.

Od 21 października do 1 grudnia br. prezentowana jest wystawa pokonkursowa przy ul. Świętojerskiej 5/7 w Warszawie (bezpłatny dostęp od wtorku do niedzieli), na której można zobaczyć prototypową belką kompozytową mostu w Błażowej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: