Forum Budowlane - budownictwo, maszyny i urządzenia budowlane, opinie i porady ekspertów

Koparki Doosan serii 3 w Świnoujściu

Ocena: 0
811
Cztery koparki Doosan niebawem rozpoczną pracę na Kanale Piastowskim w Świnoujściu. Będą zajmowały się zagospodarowaniem nabrzeża, co ciekawe – pływając na wodzie. Inwestorem jest przedsiębiorstwo Energopol ze Szczecina, które zakupiło maszyny od jedynego dystrybutora w Polsce – firmy Grausch i Grausch.

Przedstawiciele firmy Grausch i Grausch oraz Energopol w towarzystwie operatorów i nowych koparek Doosan DX530ELR-3
Fot. Grausch i Grausch

Energopol prowadzi obecnie kilka realizacji na terenie całej Polski. Są one bardzo zróżnicowane – od dróg i autostrad, przez systemy kanalizacyjne, po duże obiekty kubaturowe i hydrotechniczne. Do portfolio marki trafiła kolejna ciekawa inwestycja – zagospodarowanie nabrzeża Kanału Piastowskiego. Aby móc przystąpić do tego projektu, firma potrzebowała niezawodnego i mocnego sprzętu, bowiem prace będą wykonywane z pontonów umieszczonych na wodzie. Wybór padł na koparki gąsienicowe Doosan DX530ELR-3 z najnowszej serii „3”. Są to obecnie jedne z najnowocześniejszych maszyn na rynku. To, co jest bardzo ważne ze względu na miejsce, w którym będą pracowały to fakt, że spełniają one najostrzejsze wymogi dotyczące spalin (Tier 4). Są to pierwsze tego typu maszyny nie tylko w Polsce, ale i w Europie.

Koparka Doosan DX530ELR-3 jest następcą modelu DX520LC. Seria „3”, z której pochodzi, spełnia najostrzejsze wymogi dotyczące emisji spalin. Koparka waży 53,8 t, napędzana jest silnikiem Isuzu AL-6 Turbo ze zmienną geometrią (Stage III), Common Rail, zapewniającym moc 389 KM. Dostępne są cztery tryby pracy: Power Plus, Power, Standard i Eco. Wszystkie cztery koparki wyposażone są w 19-metrowe ramiona ELR oraz automatyczne centralne smarowanie.

Sprzęt będzie umieszczony na pontonach o wyporności 200 i 500 t. Prace mają potrwać ok. 2,5 roku.

Źródło: Forum Budowlane, nr 7 (206) 2013
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: