Forum Budowlane - budownictwo, maszyny i urządzenia budowlane, opinie i porady ekspertów

Jedno mocowanie do wielu płyt

Ocena: 0
3188
Firma fischer znalazła rozwiązanie, które daje możliwości wieszania np. na ściankach z płyt g-k gips-kartonu ciężkich elementów. Nowy kołek uchylny Duotec ma charakterystyczny elementy uchylny, dzięki czemu łatwo osadza się w otworze i pozwala osiągnąć wyższą nośność bez ryzyka uszkodzenia płyty. Duotec nie wcina się w płytę, a tym samym nie osłabia podłoża. Do zakotwienia dochodzi tuż za nią, w pustej przestrzeni. Element uchylny automatycznie rozkłada się za płytą i zapiera z dużą siłą.

A tak wygląda uchylny kołek fischer Duotec
Fot. Forum Budowlane


Duotec, podobnie jak kołek uniwersalny DuoPower, składa się z dwóch komponentów, które ze sobą współpracują. Czerwony, twardy materiał elementu uchylnego równomiernie przekazuje naprężenia na całą powierzchnię styku z płytą. Z kolei szary miękki komponent dodatkowo zwiększa nośność, przyczepiając się do powierzchni i zapobiegając osłabieniu płyt. Zaletą mocowania – podobnie jak w przypadku kołków uniwersalnych – jest to, że podczas natrafienia na pełne podłoże nie jest potrzebne stosowanie dodatkowego mocowania. Duotec w betonie lub drewnie będzie funkcjonować jak zwykły kołek rozporowy. Kołek ze względu na krótki element uchylny (raptem 39 mm) bardzo dobrze sprawdza się w wąskich przestrzeniach, wypełnionych wełną mineralną lub innym rodzajem docieplenia.

fischer Duotec jest wygodny w montażu, także dla osób, które na co dzień nie mają do czynienia z mocowaniami. Jednym z udogodnień jest przesuwna tulejka z kołnierzem, która pomaga nie tylko przy samym osadzaniu kołka, ale też przy korekcie jego położenia w otworze. Sporym ułatwieniem jest specjalny ząbkowany pasek, z którym całość mocowania jest połączona. W trakcie montażu wystarczy obrócić element uchylny w kierunku równoległym do paska i wsunąć go do otworu zgodnie ze strzałką. Pasek pomocny jest w ostatecznym ustawieniu mocowania, a potem można go oderwać od kołka bez użycia narzędzi. Kołek ma średnicę 10 mm.

Źródło: Forum Budowlane, nr 8 (255) 2017
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: