Forum Budowlane - budownictwo, maszyny i urządzenia budowlane, opinie i porady ekspertów

Inwestycyjne dla Zakopianki zatwierdzone

Ocena: 0
1069

26 czerwca 2017 r. w Krakowie minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk zatwierdził aneksy do programów inwestycyjnych dla rozbudowy drogi krajowej nr 47 „Zakopianki” z Rdzawki do Nowego Targu oraz budowy obwodnicy Zabierzowa w ciągu drogi krajowej nr 79. Po zakończeniu tej inwestycji będzie można płynnie dotrzeć na Podhale. Natomiast obwodnica Zabierzowa stanie się elementem systemu komunikacyjnego Krakowa.

Minister Andrzej Adamczyk zatwierdził programy inwestycyjne dla Zakopianki do Nowego Targu i obwodnicy Zabierzowa
Fot. MIB

W ramach rozbudowy drogi krajowej nr 47 przewidywana jest budowa ponad 16 km dwujezdniowej drogi klasy GP o dwóch pasach ruchu w każdym kierunku. Powstaną też cztery węzły: Obidowa, Klikuszowa, Nowy Targ Zachód i Nowy Targ Południe oraz 22 obiekty inżynierskie. Budowany odcinek, mimo porównywalnych parametrów, nie będzie drogą ekspresową.

Inwestycja będzie realizowana w trybie „projektuj i buduj". Ogłoszenie przetargu planowane jest w drugiej połowie 2017 r., a zakończenie budowy w 2022 r. Szacunkowy koszt inwestycji to ok. 1 mld zł.

 

Planowana rozbudowa DK 47 Rdzawka – Nowy Targ
Rys. MIB

Projekt obwodnicy Zabierzowa przewiduje budowę ok. 10 km nowej drogi między miejscowością Werbownia a węzłem łączącym drogi krajowe nr 7 i 94, która od północy ominie Zabierzów i pozwoli na wyprowadzenie ruchu pojazdów z gęsto zabudowanych terenów. Planowany odcinek docelowo ma stanowić część północnej obwodnicy Krakowa.

W ramach inwestycji przewidziana jest budowa drogi klasy GP. Powstaną 3 skrzyżowania, 13 obiektów mostowych oraz dwukomorowy tunel z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku o długości 370 m.

Przetarg, również w formule „projektuj i buduj", ma zostać ogłoszony po wakacjach, a realizacja inwestycji ma potrwać od 2021 r. do 2023 r. Planowany koszt inwestycji to ok. 300 mln zł.

 

Poglądowa mapa z obwodnicą Zabierzowa
Rys. MIB

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: