Forum Budowlane - budownictwo, maszyny i urządzenia budowlane, opinie i porady ekspertów

Dworzec główny PKP S.A w Białymstoku zyska nowy blask

Ocena: 0
7626

Budimex podpisał umowę na realizację przebudowy 160-letniego dworca PKP w Białymstoku z inwestorem - PKP S.A. Dworzec przejdzie gruntowną modernizację przy zachowaniu swojej obecnej bryły.

Zabytkowy budynek dawnej kolei Petersbursko - Warszawskiej wpisany jest od 1960 r. do rejestru zabytków. Obiekt powstał w 1860 r. i stanowi przykład architektury neobarokowej. Celem przebudowy dworca PKP w Białymstoku jest stworzenie wysokiej jakości przestrzeni obsługi podróżnych, objętej czytelną i atrakcyjną wizualnie informacją, dostosowanej w pełni do korzystania z obiektu przez osoby o ograniczonej możliwości poruszania się. Równorzędnym celem jest konserwacja istniejącej substancji zabytkowej obiektu z wyeksponowaniem walorów architektonicznych po przywróceniu pierwotnego charakteru poczekalni.

W celu zapewnienia ciągłości funkcjonowania dworca podczas realizacji robót budowlanych zostanie zbudowany tymczasowy dworzec. Prace rozpoczną się w listopadzie tego roku. Zakończenie prac budowlanych nastąpi w I kwartale 2020 roku. Budimex będzie współpracował z dużą liczbą lokalnych podwykonawców w zakresie tego kontraktu. Wartość podpisanego kontraktu to 29 470 000,00 mln zł netto. Powierzchnia obiektu wynosi 2965,75 m2, natomiast kubatura 23080,00 m3.

Budimex jest generalnym wykonawcą m.in. modernizacji innego słynnego zabytkowego dworca kolejowego we Wrocławiu. Został on przebudowany przez największego polskiego generalnego wykonawcę budowlanego w latach 2010-2012.

Źródło i zdjęcie: Budimex

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: