Forum Budowlane - budownictwo, maszyny i urządzenia budowlane, opinie i porady ekspertów

Autostrada A1 otwarta

Ocena: 0
2556
14 października 2011 roku, oddano do użytku kolejne 62 km północnego odcinka autostrady A1. Podobnie jak poprzedni, również i ten etap inwestycji realizowanej przez Gdańsk Transport Company, został ukończony przed deklarowanym terminem. Przez pierwsze trzy miesiące przejazd nowo otwartym odcinkiem A1 będzie bezpłatny.

Budowa kujawsko-pomorskiego od-cinka A1 to jeden z największych projektów drogowych w Europie. Zakres inwestycji obejmował budowę nowego pasa autostrady od węzła Nowe Marzy do węzła Lubicz (51,72 km) i przeprawę przez Wisłę w okolicach Grudziądza, a także modernizację częściowo zrealizowanego odcinka od węzła Lubicz do Czerniewic (10,7 km) wraz z dokończeniem budowy mostów przez Drwęcę oraz Wisłę k. Torunia.

Realizacja II etapu autostrady A1 trwała 27 miesięcy. W ramach kontraktu wykonano 10 mln m3 robót ziemnych, wyprodukowano 300 tys. m3 betonów oraz położono 1,3 mln t mieszanek bitumicznych. Przez trzy kolejne sezony budowlane w szczytowych momentach prac na budowie przebywało nawet 4,5 tys. osób, w tym 1,1 tys. zatrudnionych bezpośrednio przez generalnego wykonawcę konsorcjum Skanska-NDI. Podczas wykonywania tej inwestycji w użyciu było 500 maszyn i 500 ciężarówek. Dzięki nowoczesnym technologiom, w tym maszynom pracującym z zastosowaniem cyfrowego modelu terenu, udało się zachować milimetrową dokładność.

Projekt A1 został zrealizowany w systemie PPP. Partnerami w tym przedsięwzięciu są Gdańsk Transport Company i Ministerstwo Infrastruktury. Koszt budowy II etapu inwestycji to 730 mln euro.

Źródło: Forum Budowlane, nr 10 (185) 2011
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: