Forum Budowlane - budownictwo, maszyny i urządzenia budowlane, opinie i porady ekspertów

Autonomiczny transport wapienia

Ocena: 4.6
1994

Firma Volvo Trucks podpisała właśnie przełomowe porozumienie z przedsiębiorstwem Brønnøy Kalk AS w Norwegii. Dostarczy mu pierwsze komercyjne autonomiczne rozwiązanie do transportu wapienia z kopalni odkrywkowej do pobliskiego portu.

Sasko Cuklev, dyrektor ds. rozwiązań autonomicznych Volvo Trucks. Fot. Volvo Trucks

„Dojście do punktu, w którym wprowadzamy rozwiązania autonomiczne, jest fascynujące. Pracując w zamkniętym obszarze, na ustalonej trasie, możemy dowiedzieć się jak najlepiej wykorzystać rozwiązanie i dostosować je do szczególnych potrzeb klienta. Najważniejsza jest współpraca przy tworzeniu nowych rozwiązań zapewniających większą elastyczność i efektywność, a także wzrost produktywności.”

Rozwiązanie dla Brønnøy Kalk AS zakłada sześć autonomicznych samochodów ciężarowych Volvo FH, które będą transportować wapień na pięciokilometrowym odcinku przez tunele między kopalnią a kruszarką. Dotychczasowe testy rozwiązania przebiegły pomyślnie i będą kontynuowane w 2018 r. Uzyskanie pełnej zdolności operacyjnej jest przewidywane do końca 2019 r.

Zawarta umowa jest następstwem wcześniejszych pomyślnie zrealizowanych projektów automatyzacji obejmujących kopalnie, zbiór trzciny cukrowej i wywóz odpadów, jednak po raz pierwszy firma Volvo Trucks dostarczyła rozwiązanie komercyjne. Zamiast kupować autonomiczne samochody ciężarowe, firma Brønnøy Kalk kupuje konkretne rozwiązanie do transportu wapienia pomiędzy dwoma węzłami.

Raymond Langfjord, dyrektor zarządzający kopalni Brønnøy Kalk AS. Fot. Volvo Trucks

„To dla nas ważny krok. W branży panuje ostra konkurencja. Stale szukamy możliwości długoterminowego zwiększenia wydajności i produktywności, i mamy jasną wizję wykorzystania nowych możliwości technologicznych i rozwiązań cyfrowych. Szukaliśmy niezawodnego i innowacyjnego partnera, który podziela nasze zaangażowanie na rzecz zrównoważonego rozwoju i bezpieczeństwa. Zastosowanie rozwiązań autonomicznych znakomicie zwiększy naszą konkurencyjność na wymagającym rynku światowym”.

 

Claes Nilsson, prezes Volvo Trucks. Fot. Volvo Trucks

”Jesteśmy dumni, że możemy przedstawić rozwiązanie autonomiczne, które spełni oczekiwania klientów w zakresie bezpieczeństwa, niezawodności i rentowności. Potrzeby transportu globalnego szybko się zmieniają, a branża domaga się nowych, zaawansowanych rozwiązań, pozwalających przedsiębiorstwom utrzymać czołową pozycję. Naszym celem jest osiągnięcie pozycji lidera w rozwoju produktów i usług, aby zaspokoić te potrzeby.”

Przedmiotem umowy jest dostawa kompletnego rozwiązania transportowego, przy czym klient płaci w zależności od tonażu.

Pierwsze autonomiczne rozwiązanie komercyjne Volvo Trucks, fakty:

  • Umowa dotyczy autonomicznego rozwiązania do transportu wapienia między węzłami w kopalni Brønnøy Kalk w Velfjord w Norwegii.
  • Partnerami są Brønnøy Kalk AS i Volvo Trucks.
  • Autonomiczne samochody ciężarowe Volvo FH są zarządzane przez operatora ładowarki kołowej.
  • Trasa obejmuje zarówno jazdę w tunelach, jak i na zewnątrz.

Źródło: Volvo Trucks

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: