Forum Budowlane - budownictwo, maszyny i urządzenia budowlane, opinie i porady ekspertów

240-tonowe wozidła na testach w kopalni

Ocena: 0
1913
Dwa pierwsze wozidła Liebherr T 264 trafiły na testy terenowe. Wozidła o ładowności 240 t będą testowane przez rok na terenie kopalni miedzi w Arizonie (USA). W położonej 112 km na północny wschód od Tucson kopalni Asarco Ray wydobywa się 228 tys. t urobku na dobę. Pierwsze wozidło T 264 zostało zmontowane pod koniec stycznia 2013 r., drugie trafiło do kopalni z końcem marca br.

Wozidło Liebherr T 264
Fot. Liebherr


Obydwa będą ładowane przez rozmaite koparki linowe i ładowarki kołowe. Wozidła zostaną włączone w celach testowych do parku liczącego ponad dwadzieścia wozideł wielkiej ładowności T 282 B. Dwa kolejne pojazdy serii próbnej T 264 testowane są w kopalni węgla North Antelope Rochelle Mine w Wyoming (USA).

Celem prób terenowych jest ocena pracy nowego wozidła w rzeczywistych warunkach kopalni odkrywkowej. Rejestrowane są m.in. prędkość jazdy, efektywność ładowania i długości cyklu przy transporcie rudy miedzi i nadkładu. Specjaliści z zakładu produkcyjnego firmy Liebherr w Newport News (USA) będą przez rok analizować zużycie paliwa i środków smarnych, jak również przeprowadzać ankiety wśród kierowców odnośnie komfortu i akceptacji nowego wozidła.

Zespół wsparcia produktu firmy Liebherr otrzymał także zadanie stworzenia nowych strategii związanych z serwisowaniem, jak np.: monitorowanie oparte o stan maszyny, dokumentowanie prewencyjnych zadań serwisowych, rejestrowanie standardowych czasów napraw, obliczanie czasu serwisowania na godzinę pracy. Dzięki temu możliwe będzie ustalenie łącznych kosztów eksploatacyjnych, jak również kosztów na przewiezioną tonę. Dalsze przedsięwzięcia w czasie prób terenowych, posłużą do oceny żywotności poszczególnych komponentów, jak również do pomiaru wartości użytkowej samych wozideł.

Źródło: Forum Budowlane, nr 4 (203) 2013
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: