Forum Budowlane - budownictwo, maszyny i urządzenia budowlane, opinie i porady ekspertów

"The Iron Knight" i I-Shift Dual Clutch biją dwa światowe rekordy prędkości

Ocena: 0
1238
Skonstruowany przez Volvo Trucks „The Iron Knight” jest najszybszym samochodem ciężarowym świata - i to aż w dwóch kategoriach. Pobił rekordy prędkości ze startu zatrzymanego na odcinku 500 i 1000 metrów. Nie licząc silnika Volvo D13 i produkowanej seryjnie skrzyni biegów I-Shift Dual Clutch, ten demon szybkości został zaprojektowany na nowo.

Skonstruowany przez Volvo Trucks, a prowadzony przez Boije Ovebrinka, "The Iron Knight" jest obecnie oficjalnym posiadaczem rekordów prędkości na dystansie 500 i 1000 m. W czasie pracy nad tym pojazdem zespół specjalistów z Volvo Trucks odkrył innowacyjne sposoby łączenia technologii i wzornictwa.

"Projekt ten pokazuje, jak wielki potencjał posiada nasza skrzynia biegów I-Shift Dual Clutch i że w pełni można na niej polegać nawet w ekstremalnych warunkach. Fakt, że rekordzista prędkości wykorzystuje identyczną skrzynię biegów, jaka jest stosowana w produkowanych seryjnie pojazdach Volvo FH, jest dla nas prawdziwym powodem do dumy" - mówi Claes Nilsson, Prezes i Dyrektor Generalny Volvo Trucks.

Osiągając prędkość średnią 169 km/h i czas 21,29 s, "The Iron Knight" pobił światowy rekord prędkości na odcinku 1000 metrów ze startu zatrzymanego.  Przy okazji pobił rekord również na odcinku 500 m, z wynikami odpowiednio: 131,29 km/h i 13,71 s. Próba bicia rekordu została przeprowadzona na zamkniętym torze testowym w północnej Szwecji. W czasie publikacji tej informacji rekordy przechodzą proces autoryzacji przez Międzynarodową Federację Samochodową, FIA, zarządzającą sportem samochodowym.

"Samochód ciężarowy o bezkonkurencyjnych osiągach jest rezultatem bliskiej współpracy specjalistów z kilku różnych działów Volvo Trucks. Z wyjątkiem układu napędowego Volvo Trucks, który jest sercem i duszą "The Iron Knight", pojazd ten zbudowaliśmy ręcznie od podstaw. To, że się nam udało pobić nie jeden, lecz dwa rekordy, jest naprawdę niesamowite" - mówi Olof Johansson, technik w Volvo Trucks.


Za kierownicą "The Iron Knight" usiadł Boije Ovebrink - kierowca z ponad 30-letnim doświadczeniem w wyścigach zarówno samochodów osobowych, jak i ciężarowych, który dotychczas pobił pięć rekordów prędkości, a w 1994 r. został mistrzem Europy w wyścigach FIA samochodów ciężarowych.

"Volvo Trucks "The Iron Knight" można scharakteryzować jednym słowem: doskonałość. Wspaniale jest na niego patrzeć, ponieważ jest piękny, a jednocześnie wystarczy wcisnąć pedał przyspieszenia, by ujawnił swoją niezrównaną potęgę. To trzeci samochód ciężarowy do bicia rekordów, jakim jeździłem i trudno mi sobie wyobrazić bardziej godnego następcę dla "The Wild Viking" i "Mean Green" - stwierdza Boije Ovebrink.

Jak przebiegały próby bicia rekordu prędkości

Próby przeprowadzono w Skelleftea Drive Center, dawnym lotnisku wojskowym koło Skelleftea w północnej Szwecji, pod nadzorem Międzynarodowej Federacji Samochodowej, FIA. Pojazd pokonał wymagany dystans w obydwu kierunkach.  Następnie obliczono średni czas i prędkość z obydwu przejazdów. Średnia prędkość z obydwu przejazdów jest uznawana za oficjalny rekord prędkości FIA.


Poprzednie samochody ciężarowe Volvo Trucks, które biły rekordy prędkości

- 2007: "The Wild Viking" (1600 KM) bije światowy rekord prędkości na dystansie 1000 m ze startu zatrzymanego, osiągając prędkość średnią 158,8 km/h.
- 2010: Nowym rekordzistą na tym dystansie zostaje "NH D16A" (1800 KM), z wynikiem 166,7 km/h.
- 2011: Hybrydowy samochód ciężarowy "Mean Green" (silnik wysokoprężny o mocy 1800 KM, wspomagany silnikiem elektrycznym o mocy 300 KM), ustanawia dwa rekordy ze startu zatrzymanego: na 500 i 1000 m, odpowiednio: 115,4 km/h i 152,2 km/h.
- 2012: "Mean Green" ustanawia rekord na 1000 m ze startu lotnego: 236,6 km/h.


"The Iron Knight" - rekordzista prędkości w kategorii samochodów ciężarowych

- Moc 2400 KM i moment obrotowy 6000 Nm, przy masie własnej 4,5 t, zapewniają The Iron Knight stosunek mocy do masy większy niż 0,5 KM/kg.
- Zamontowany centralnie, znacznie zmodyfikowany silnik D13, jest wyposażony w cieczową chłodnicę powietrza doładowującego oraz cztery turbosprężarki.
- W czasie zmiany przełożeń skrzynia biegów I-Shift Dual Clutch nie przerywa transferu momentu obrotowego. W "The Iron Knight" zastosowano skrzynię biegów taką samą, jaką montuje się w seryjnych pojazdach Volvo FH. Wzmocniono jedynie sprzęgło (tarcze sprzęgłowe i dociskowe wykonane z materiału spiekanego).
- Do minimum sprowadzono liczbę podzespołów elektronicznych w celu zmniejszenia masy własnej pojazdu.
- Oprogramowanie sterujące zostało zmodyfikowane pod kątem uzyskania wysokich osiągów.
- Kabina jest zoptymalizowana pod względem aerodynamicznym i wykonana z włókna szklanego. Duże wloty w spoilerach międzyosiowych doprowadzają powietrze, które chłodzi silnik.
- Podczas rekordowego przejazdu "The Iron Knight" osiągnął prędkość maksymalną 276 km/h.

Źródło i zdjęcie: Volvo Truck
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: